Синер триумфира в US Open и грабна своя втори шлем

Яник Синер е победителят в тазгодишото издание на US Open, след като надви представителя на домакините Тейлър Фриц с 6:3 6:4 7:5.

Той стана първият италиански шампион на US Open.

Това бе втората титла от "Големия шлем" за Синер в рамките на годината, като той се нареди сред едва четиримата тенисисти, които са правили подобно нещо през последните 50 години.

Интересното е и, че италианецът от началото началото на годината само в САЩ е спечелил цели три турнира - в Маями, в Сиснсинати и сега на Откритото първенство на страната.

Разбира се, за поредна вечер срещата от турнира от "Големия шлем" имаше своето звездно представителство. Една от ярките личности, която бе забелязана по трибуните бе певицата Тейлър Суифт.

Самата Суифт има своята история на турнира, тъй като само на 13 години през 2002 г. тя имаше музикална изява, изпявайвайки "God Bless America".

Купата пък бе връчена на победителя лично от тенис легендата - Андре Агаси.

Именно Агаси спечели точно преди 25 години турнира. В изцяло американски финал преди четвърт век през 1999 г. той победи Тод Мартин в епичен петсетов мач с 6:4 6(5):7 6(2):7 6:3 6:2.

ПЪРВИ СЕТ

Синер започна вдъхновено и удари по амбициите на Фриц след ранен пробив, като не остави никакви шансове на съперникa си във втория гейм, в който сервираше и го спечели с 40:0.

Представителят на домакините обаче показа, че няма да се предаде и на свой ред не само, че направи пробив, но и спечели петия гейм, с което за първи път от началото на срещата влезе в ролята на водач.

Радостта за местната публика по трибуните приключи дотук, тъй като италианецът също осъществи обрат, като сериозно удари по самочувствието на съперника си, тъй като стигна до два поредни пробива, а два от геймовете спечели с 40:15.

ВТОРИ СЕТ

Доминацията на италианският спортист продължи и в началото на втората част, когато той реализира пети последователен гейм в своя ползва, като го спечели без да загуби разиграване.

Нататък съперниците започнаха да вървят в равностойно темпо, като това се задържа до осмия гейм от сета. Всеки печелеше в отделните части, когато сервираше и така се стигна до резултат 5:4 в полза на Синер.

Фриц не успя да задържи темпото и за пети пореден път да изравни резултата. Вместо това той допусна сериозно отпускане и загуби десетия гейм с 15:40, което осигури много сериозна преднина на противника му от два чисти сета.

ТРЕТИ СЕТ

Синер сервираше пръв и в третия сет, като в него събитията от втората част се повториха и съперниците вървяха плътно до друг. Италианцът поведе, въпреки че изоставаше с 0:40 в началото на първия гейм, а след това Фриц изравни.

Така надлъгването продължи в до седмия гейм, като този път Фриц успя да взриви трибуните, правейки втория си пробив за вечерта и първи от откриващия сет насам. Американецът го направи по особено силен начин и дори осъществи обрат, тъй като откриващата точка бе в полза на световния номер едно, а Фриц заключи гейма при 40:15.

Същата се развръзка се повтори и в следващия гейм, но тогава Синер се събуди и успя да реализира две последователни точки, за да изравни за 40:40. Фриц от своя страна показа железни нерви и също спечели две поредни разигравания, което му гарантира победата в трети пореден гейм, което също подобно на пробива му се случи и в първия сет.

Италианецът запази скоростта, която набра и записа поредния си пробив, с което изравни резултата. Това означаваше и, че Фриц загуби първия си гейм от сервиз в настоящия сет.

Нататък Яник Синер продължи с безспорната си доминация и затвори 11-тия сет с 40:30, което му позволи да посреща за победа в срещата. Там италианският тенисист бе още по-силен и след пълно надмощия стигна до 40:15, което означаваше и първи италиански триумф на Откритото първенство на САЩ. Домакините пък ще трябва да почакат още поне година, за да спечелят трофея при мъжете, като последният американец с голямата победа на US Open бе Анди Родик през вече далечната 2003 г.