Здравето повали лъвски Григор, българинът се отказа в четвъртия сет

Единственият българин в световния тенис елит Григор Димитров отпадна от US Open след отказване в четвъртия сет на мача си от 1/4-финалите на турнира от "Големия шлем" срещу представителя на домакините Франсис Тиафо. Българинът изгуби първия сет с 3:6, но след това надделя геройски във втората част със 7:6(5). Третият сет започна много силно и 33-годишният хасковлия се отправи към пълния обрат, но някъде около третия гейм започнаха здравословните проблеми и Тиафо спечели отново с 6:3.

Четвъртият сет започна с медицински таймаут, след който щабът на Григор Димитров го убеждаваше да спре, но той искаше да запази достойнството си, макар и това да подлагаше здравето му на неописуем риск. За съжаление, неизбежното се случи и българинът спря при 1:4, напускайки с голямо разочарование.

Въпреки това световният номер девет трябва да държи главата си много високо, защото не се предаде и за момент. Той бе най-възрастният играч в тази фаза от турнира, а днешният му съперник бе с цели седем години по-млад от него. Дори когато беше на ръба на силите си и щабът му го призоваваше да се оттегли, отказа да напусне. Даже при 0-3 гейма, когато нещата изглеждаха решени, българинът събуди последната си останала енергия и с несломим дух върна едно разиграване.

Така Григор отказа да сложи точката, а постави едно дълго многоточие, заради което загуби надпреварата за трофея, но спечели битката със себе си.

Българинът за втори път игра в тази фаза на надпреварата, като предходният път преодоля 1/4-финалния кръг. Това се случи точно преди 5 години - на 4-и септември през 2019 г., когато Димитров постигна единствената си победа срещу Роджър Федерер след знаменит обрат, когато изоставаше с 1:2 сета, но в крайна сметка стигна до големия успех. Интересното е, че легендарният швейцарец бе на трибуните, за да гледа този етап от Откритото първенство на САЩ.

Федерер ще изгледа мача на Григор Димитров

Самият Федерер бе посрещнат с бурни овации, а бившият световен номер едно демонстрира скромност, като през повечето време не опитваше да привлича вниманието върху себе си.

Тиафо на 1/2-финалите ще играе с Тейлър Фриц, който спечели волева победа срещу германеца Александър Зверев със 7:6 3:6 6:4 7:6(3).

Фриц сломи Зверев и чака победителя от мача на Димитров и Тиафо

Това сбъдна желанието на Фриц, който си бе пожелал победа за Франсис Тиафо с надеждата да се случи изцяло американски полуфинал, за да бъде гарантирано участие на големия финал на представител на домакините.

Фриц си пожела да срещне Тиафо на полуфиналите, но каза, че е готов и за Григор

Григор Димитров имаше преднина от 3-1 победи в преките сблъсъци с Тиафо преди началото на мача, а при последната им среща хасковлията беше безкомпромисен. За съжаление, днес това не се повдтори, но все пак българинът още има предимство що се касае до срещите между двамата.

Григор Димитров размаза Тиафо при предишния им сблъсък

ПЪРВИ СЕТ

Очаквано, Тиафо показа зъби от самото начало и държа под напрежение съперника си през първия гейм, в който двамата вървяха точка за точка. Опитът на българина обаче надделя и той го спечели.

Във втория гейм 33-годишният хасковлия продължи със стабилното си представяне, но американецът му попречи да осъществи ранен пробив и обърна нещата до 40:15 в своя полза, изравнявайки резултата.

Третият гейм, в който Димитров сервираше бе сериозно оспорван. Началният удар даде възможността на българина да задава темпото, но Тиафо го догонваше и двамата стигнаха до равенство 40:40. Българинът взимаше два пъти предимство, но американецът не му позваоляваше да затвори гейма в своя полза. При третия случай, в който балканецът поведе неговият съперник не успя да зарадва феновете и загуби още една точка, за да върне предимството в сета на противника си.

В следващия гейм домоментната логика бе спазена и сервиращият Тиафо го спечели с 40:30.

Петият гейм донесе сериозни тревоги за световния номер девет, тъй като започна слабо и след това не успя да навакса навреме изоставането си, като загуби второ поредно разиграване. Това доведе до пробив за Тиафо, а българинът се превърна в първия от двамата състезатели, които изгубиха гейм при сервиране.

След това нещата започнаха да излизат от контрол и Тиафо отново зарадва публиката, взимайки трети пореден гейм след 40:30.

Димитров успя да покаже временно събуждане и намали до 3-4, взиамайки седмия гейм, но в осмия отстъпи с 30:40.

След това българинът сервираше и показа характер, спасявайки цели три сетбола, но на четвъртия се пропука. Това бе втори пробив за Тиафо, а Григор Димитров приключи сета с цели два загубени гейма от сервис.

ВТОРИ СЕТ

Втората част започна подобно на първата и сервиращият играч взе аванс след 40:15. За съжаление, това бе Франсис Тиафо, който наложи темпото нататък и въпреки че загуби втория гейм с 15:40, той стигна до третия си пробив в срещата, дръпвайки с 3-1 в своя полза.

Пропадането на Григор Димитров продължи и той загуби трети пореден гейм, като този път Тиафо дори бе близо да спечели с 40:0, но българинът върна едно разиграване, с което се опита да запази интригата, но вдъхновеният му опонент отново го сломи.

Ударил дъното, световният номер девет много бързо се оттласна от него и остави американеца безмълвен в шестия гейм, като той на свой ред спечели с 40:0, което неговият съперник не успя преди това.

Така хасковлията придоби много сериозно самочувствие, с което полетя в седмия гейм и дръпна с 30:0. Американецът обаче много бързо получи вдъхновение от публиката, която го окуражи и изравни. Последва сериозно тактическо надлъгване при 40:40, в което световният номер девет демонстрира неоспоримите си качества и срази противника на третия брейк пойнт в своя полза.

Последва нов силен гейм за родния състезател, който спечели второ поредно надлъгване при 40:40.

Междувременно напрежението бе разсеяно, след като за кратко срещата бе прекратена заради представител на семейството на насекомите, който влезе на терена, а момчето, подаващо топките реши да му помогне, за да не бъде стъпкан от някой от играчите.

Неочакван гост на срещата между Димитров и Тиафо

След подновяването на играта Димитров и Тиафо започнаха изключително сериозна гладиаторска битка, в която си размениха по един гейм и доведоха нещата до 5:5.

За съжаление, американецът взе 11-тия гейм, но в следващата част Григор Димитров сервираше, което му даде надеждата, че може да изравни резултата и да търси надмощието си в тайбрека.

Точно така и се случи! Българинът прекърши представителя на домакините след 40:30 в 12-тия гейм, въпреки че Тиафо повеждаше на два пъти и всичко в този сет трябваше да се разреши след тайбрек.

В него Гигор Димитров демонстрира не само несломимата си воля, но и неподражаемите си спортнотехнически умения, които на 33 години го задържат в тенис елита. Неговият изумителен бекхенд матира неколкократно Тиафо и след редица обрати българинът триумфира при 7:5 в своя полза.

ТРЕТИ СЕТ

Следващата част започна така, както стартираха и предходните два сета, а именно с темпо, зададено от първия сервиращ. В случая това бе Григор Димитров, който спечели първия гейм с 40:0

Последва събуждане на Тиафо, който също спечели гейм на нула, а българинът не позоли да бъде пробит и спечели третото разиграване с 40:15.

Четвъртият гейм отново бе за Тиафо и абсолютният паритет бе възстановен.

За съжаление, американецът продължи да играе убедително и въпреки че имаше един неуспешен брейк пойнт, той спечели петия гейм при втората си възможност и осъществи първия пробив за третия сет.

След това се случи почти дословно повторение на развитието на първия сет и Тиафо стигна до преднина от 5:3. Този път обаче отпускането при Григор Димитров се дължеше на силни болки в краката и въпреки че се бори геройски, той загуби с 30:40 деветия гейм, с което отстъпи и сета с 3-6.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ

Болките принудиха Григор Димитров да вземе медицински таймаут. Българинът отказа да се предаде и излезе на корта, за да довърши мача, макар и да изглеждаше в много лошо физическо състояние.

Логично, при тези обстоятелства Тиафо се превърна в абсолютен господар на корта и започна четвъртата част с пробив, а дори първият гейм беше спечелен на нула.

Американецът спечели и третия гейм, сразявайки съперника си с 40:15.

След това двамата съперници си размениха по един гейм и това бе всичко, тъй като Димитров официално сложи край и реши, че няма смисъл повече да се противопоставя на най-големия си противник в случая - здравето.