Тиафо подчини Попирин и ще спори с Григор Димитров на четвъртфиналите нa US Open

Франсис Тиафо е следващият съперник на Григор Димитров на US Open. Американецът надви с 6:4, 7:6(3), 2:6, 6:3 Алексей Попирин и за трета поредна година се класира за четвъртфиналите, където ще премери сили с най-добрия български тенисист. Победителят от мача помежду им ще играе на полуфиналите срещу Александър Зверев или Тейлър Фриц.

За последно Гришо срещна Тиафо в миналогодишното издание на “Уимбълдън” и го елиминира в три сета. Общият баланс от досегашните им 4 мача е 3:1 победи в полза на българина.

Попирин поднесе голямата изненада в третия кръг, като изхвърли от турнира Новак Джокович. Австралиецът от руски произход наниза 24 часа срещу Тиафо, но дори това не беше достатъчно за крайния успех.

"От дете мечтаех да играя на този корт. Гледах как сестрите Уилямс печелят титли, как Федерер побеждава мач след мач. "Артър Аш" е емблематично място и тук показвам най-доброто от себе си", заяви след победата Тиафо.

20-ият поставен в схемата американец показа характер срещу Бен Шелтън в петсетова драма преди няколко дни, а днес се нуждаеше от малко повече от три часа, за да пречупи съпротивата на Попирин и да си осигури достигането до четвърти четвъртфинал в турнирите от Големия шлем.

Попирин пропусна две точки за пробив в четвъртия гейм на откриващия сет, а Тиафо се възползва от единствения си шанс при 4:4 и взе преднина.

Във втората част Попирин водеше с 5:2, а малко по-късно пропиля три последователни сетбола на свой сервис. Така се стигна до тайбрек, в който Тиафо беше много по-спокоен и изправи публиката на крака.

Въпреки разочарованието, австралиецът не се предаде. Шампионът от Монреал направи ранен пробив в третия сет и го спечели убедително, запазвайки шансовете си за класиране на дебютен четвъртфинал в турнирите от Големия шлем.

Четвъртият сет въвеше равностойно до 3:2, когато Тиафо проби. След това американецът нямаше проблеми да затвори мача и да зарадва феновете в Ню Йорк.

"Ясно е, че Григор Димитров е много талантлив. Той е един от най-надарените играчи от много години насам. В последно време Григор намира най-добрата си форма и играе чудесно. Няма спор, че предстоящият мач ще е изключително труден. Той владее всички удари. И двамата ще дадем всичко от себе си. Надявам се отново да ме подкрепите", заяви Тиафо в интервюто на корта.