Григор си осигури място в третия кръг на US Open след нова лекция

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за третия кръг на US Open. Световният №9 преодоля без особени проблеми австралиеца Ринки Хиджиката с 6:1, 6:1, 7:6(4) в двубой от втория рунд на Откритото първенство на САЩ. продължил малко над два часа. По този начин българинът ще играе срещу Талон Грикспоор, който елиминира Себастиан Баес след 6:1, 2:0 и отказване на аржентинеца.

По този начин Димитров отново не загуби сет срещу един от своите "абонати" в лицето на Хиджиката. Както е известно, двамата се срещнаха и на турнира в Монреал преди няколко седмици, когато Димитров загуби само гейм - 6:1, 6:0.

Днес срещата започна идентично и след първите две части хасковлията бе загубил само два гейма, като той имаше възможност и да затвори мача доста по-рано. Григор обаче не можа да се възползва от пробива си в третия сет, но така или иначе той нямаше почти никакъв проблем на сервис срещу опонента си и в тайбрека беше достатъчно убедителен, за да сложи точка на спора в три части.

ПЪРВИ СЕТ:

Двубоят започна по отличен начин за Григор, който нямаше почти никакъв проблем в първия си сервис гейм и с два уинъра, един ас и един невърнат сервис си осигури аванс от 0:1.

Хиджиката също бе стабилен в първите две разигравания в своето подаване, но след това Димитров набързо разгада как да отвърне на предизвикателството и стигна до ситуация 30:30. Благодарение на страхотен минаващ удар българинът си спечели точка за пробив, но за съжаление той изпрати ретур в аут и така Хиджиката се спаси поне за момента. Геймът се удължи и австралиецът не можа да се възползва от двата си геймбола, като след шестата минута от началото му отново се стигна до "дюс". Правеше впечатление изобилието от непредизвикани грешки от страна на Хиджиката, който дори и при не чак толкова рискови удари не можеше да намери очертанията на корта. След поредната такава Димитров пак получи брейк точка и този път беше безкомпромисен след коварен ретур по правата - 0:2.

Григор потегли уверено и към затвърждаване на пробива, като във всяко разиграване той взимаше инициативата и така стигаше до лесни и бързи точки. На световния №9 му помагаше и това, че Хиджиката все още не успяваше да влезе в мача, като чрез нов гейм на нула пробивът бе затвърден за 0:3. Димитров вече можеше да мисли и за втори пробив след блестяща къса топка за 15:30, а след той вкара и чудесен ретур, за да си спечели нови две точки за пробив - 15:40. Австралиецът не успя с атаката си към мрежата и така резултатът набъбна до 0:4.

Димитров загуби и първата си точка на свой сервис от началото на мача, но веднага след това се поправи и записа втория си ас, за да дръпне с 30:15. Стигна се и до двойна грешка от страна на българския тенисист, като той индикираше за леки проблеми в дясната си ръка. Все пак те не му попречиха особено и с два отлично пласирани сервиса резултатът вече бе 0:5 в полза на Григор.

Хиджиката най-после имаше реална възможност да се разпише в срещата и да избегне "геврек" в сета, след като си извоюва аванс от 30:15 в шестия гейм. Грешка на Димитров доведе до два геймбола за австралиеца, но той не успя да се възползва от тях и допусна изравняване след двойна грешка и бекхенд далеч в аут. В крайна сметка Хиджиката устоя на напрежението и взе първия си гейм в мача за 1:5. Григор пак позволи на своя съперник на вземе първата точка на свой сервис, но след това той не се изправи пред повече препятствия и с лекота затвори частта при 1:6.

ВТОРИ СЕТ:

Световният №9 продължаваше да раздава уинъри от всяка точка на корта, докато от другата страна Хиджиката изобщо не беше на себе си и при него ситуацията вече бе критична, след като изостана с 15:40 още в началото на втория сет. Австралиецът неутрализира първия шанс на българина, но след това изпрати в аут удобна топка за завършване и така вторият сет започна с пробив за Димитров - 0:1. Българинът пък продължи с наказателната си акция на сервис и по бързия начин поведе с 0:2.

Хиджиката за първи път от началото на мача можеше да проведе по-лесен и доста по-къс свой сервис гейм, след като поведе с 40:0 в третия гейм. Австралиецът намали изоставането си до 1:2 и започна да се надъхва, след като завърши със смач последната точка от гейма. Тенденцията с бързите сервис геймове на Димитров продължи и той остана стабилен при подаванията си - 1:3.

Сетът до голяма степен се развиваше по сценария на първата част, като Димитров отново имаше възможност да търси втори пореден пробив при 15:30 в петия гейм. Хиджиката изравни при 30:30, но след това ретур на линията от страна на Григор му донесе още една брейк точка. Григор сътвори един от ударите на деня, след като превърна неубедителен смач на Хиджиката в минаващ удар на мрежата, за да излезе напред с 1:4.

Първата ракета на България продължаваше да доминира, като успяваше да печели точки дори и при по-експерименталните си отигравания - 1:5. Хиджиката пък изпусна добра възможност да спечели поне още един гейм във втория сет и от 30:0 допусна да изостане 30:40 и да се изправи пред сетбол. Непредизвикана грешка от австралиеца сложи точка на спора във втората част - 1:6, 1:6.

ТРЕТИ СЕТ:

След като показа лека колебливост при излизането си на мрежата, Григор се поправи и не допусна да се стигне до по-критични ситуации на старта на третия сет. Димитров изигра прекрасно воле на мрежата, а с осмия си ас в двубоя той поведе с 0:1 в частта. Хиджиката пък продължаваше да прави грешка след грешка и така Димитров отново можеше да открие сета с брейк в своя полза. Този път обаче австралиецът се измъкна от това положение и изравни при 1:1.

Пропуснатата възможност не повлия по никакъв начин на психиката на Димитров, като той взе аванс от 40:0 и впоследствие поведе с 1:2. След това Хиджиката отново бе опрян до стената, след като изпрати форхенд далеч в аут и така се стигна до ново 30:30 на негов сервис. Пасивността на австралиеца му коства достатъчно, че той пак да се изправи срещу брейк точка, която обаче отрази с добър сервис по правата. Световният №62 не се поддаде на напрежението и измъкна и този гейм, за да върне паритета в третия сет - 2:2.

Реакцията на Григор бе същата като до момента - гейм на нула и ново водачество при 2:3. Без да бъде особено изненадващо с оглед развитието на мача Димитров пак си осигури добра позиция за осъществяването на пробив и в третия сет, след като излезе напред с 15:30 на сервиса на Хиджиката. Австралиецът този път се предпази от точка за пробив и обърна при 40:30, но след това неговата слабост излезе на показ и ударът му от бекхенд излетя в аут за "дюс". Хиджиката изпусна още един геймбол, а впоследствие българинът го "извика" на мрежата и го размина, за да си спечели точка за пробив. Този път австралийският тенисист остана без първия си сервис и направи нова грешка, като така Димитров поведе при 2:4.

Българинът позволи да се стигне до леко отпускане и вече подценяване на съперника, което позволи на Хиджиката да поведе с 0:30 на сервиса на Григор. Двойна грешка пък позволи на австралиеца да стигне до две поредни точки за пробив, като той реализира още първата след грешен слайс на хасковлията. Хиджиката нямаше никакво намерение да се предава толкова лесно и с гейм на 15 успя да изравни резултата в третия сет при 4:4.

Проблемите за Григор продължиха с двойна грешка за начало на деветия гейм, но така или иначе след това той първо изравни, а впоследствие записа и впечатляващ минаващ удар за 30:15. Геймът завърши благополучно за Григор - 4:5 и шанс да осъществява пробив за победата. Хиджиката постави оптимистично начало на ключовото свое подаван, като на бърза ръка поведе с 30:0. Там обаче започнаха и проблемите за австралийския състезател, след като Григор направи ретур уинър за 30:15, а впоследствие провокира и грешка от страна на Хиджиката за 30:30. След сравнително дълго разиграване световният №62 се справи с предизвикателството и стигна до геймбол, а форхенд в аут на Димитров направи резултата 5:5.

Димитров си осигури поне тайбрек в сета, след като отново беше до голяма степен безкомпромисен в своето подаване - 5:6. Хасковлията пак имаше всичко нужно, за да осъществи пробив и след като пласира форхенд на линията, успя и да се възползва от непредизвикана грешка на своя съперник, за да си извоюва два мачбола при 15:40. Хиджиката показа здрава психика и записа ас в изключително тежък за себе си момент, а след това завърши и с успешно воле своята атака към мрежата, за да стигне до "дюс". Австралиецът отново бе изключително агресивен и пак направи успешна офанзивна към мрежата, а впоследствие стигна и до тайбрек със солиден сервис - 6:6.

Григор откри тайбрека с ас, а след това сътвори и минипробив с блестящо изпълнение на слайс по правата за 0:2 в своя полза. Хиджиката отново отвори корта и разходи българина, за да завърши ново нападение към мрежата за 1:2. Българинът не допусна грешка в следващите си две подавания и вече си осигури преднина от 1:4 в тайбрека. Двойна грешка на Хиджиката пък вече означаваше, че Димитров държи мача в ръцете си - 1:5. Григор стигна и до пет мачбола, но пропусна първите си два на свой сервис и даде шанс на Хиджиката да удължи мача при 3:6. Австралиецът неутрализира още един мачбол, но при четвъртия такъв прошка нямаше и Григор стигна до третия кръг.