Две от две за вдъхновената Барселона на Флик, Левандовски не спира да бележи

Барселона победи Атлетик Билбао с 2:1 в мач от 2-рия кръг на Ла Лига. Ламин Ямал откри за тима на новия треньор Ханзи Флик в 25-ата минута, а Ойхан Сансет изравни от дузпа за баските в 42-рата. Роберт Левандовски в 75-ата минута обаче върна аванса на домакините с третия си гол за сезона, оказал се и победен. Полякът отново бе доста активен за тима си, като преди попадението си удари и две греди и направи още няколко пропуска. Каталунците бяха по-добрият отбор, играха вдъхновено и заслужено се поздравиха с успех, макар и да имаха немалко проблеми със състава си. Така Барса е единственият тим дотук в Ла Лига, заедно със Селта, който стартира с две победи в първите си два мача. Каталунците не бяха стартирали с два поредни успеха в първенството от сезон 2020/2021 г. Атлетик Билбао пък остава само с една точка след първите си две срещи. Звездата на тима и голяма трансферна цел на Барса Нико Уилямс създаде известни проблеми на каталунците и бе в основата за спечелената дузпа на тима си, но като цяло бе опазен от защитата на домакините.

През миналия сезон двата отбора се срещнаха на три пъти, като в Ла Лига Барса спечели вкъщи, а мачът на "Сан Мамес" завърши с нулево равенство. За Купата на краля баските отстраниха съперника си след 4:2 след продължения. Барселона може да се радва на добрата поредица вече от шест поредни победи у дома срещу Атлетик за първенството.

Новият наставник на каталунците Ханзи Флик имаше доста проблеми, като с контузии все още бяха Френки Де Йонг, Гави, Роналд Араухо, Ансу Фати, а днес стана ясно, че Андреас Кристенсен също ще е в лазарета. Продължават и проблемите с картотеката на Дани Олмо, който отново не бе регистриран и не игра, а през седмицата клубът бе напуснат и от Илкай Гюндоган. Най-вероятно с финализирането на изходящите трансфери и на Витор Роке и Клеман Лангле, испанският национал ще бъде на разположение за "блаугранас" в следващите кръгове.

Днес най-голямата новина бе завръщането сред титулярите на Педри, който партнираше в средата на терена на Марк Бернал. Това бе и единствената промяна в състава в сравнение с победата над Валенсия, като атаката на Барса отново бе водена от Роберт Левандовски, подпомаган в задни позиции от Ламин Ямал, Рафиня и Феран Торес.

Наставникът на Атлетик Билбао Ернесто Валверде пък нямаше да може да разчита на титулярния си страж Унай Симон, Айтор Паредес, Николас Серано, Иниго Руиз и Алваро Джало, които бяха с травми. Като титуляр за баските започна така желаният през лятото от Барселона Нико Уилямс, който действаше по лявото крило. На върха на атаката бе брат му Иняки Уилямс, като му помагаха още Ойхан Сансет и Алекс Беренгер. Испанският национал Даниел Вивиан пък замени контузения Айтор Паредес в сърцето на защитата на Атлетик Билбао.

Гостите започнаха малко по-активно срещата, като опасен удар на Нико Уилямс бе блокиран. Барса пък отговори с първия точен удар в мача, дело на Феран Торес. В 18-ата минута Даниел Вивиан стреля опасно с глава след изпълнение на корнер от Алекс Беренгер, но бе неточен. Три минути по-късно Педри изведе отлично Рафиня, който стреля атрактивно във въздуха, но право в ръцете на Алекс Падийя. Атлетик пък отговори мигновено с нов опасен шут на Нико Уилямс, който отново бе блокиран, Така се стигна до 25-ата минута, когато Барса изпълни пряк свободен удар. Падийя боксира, но топката попадна в Ламин Ямал, който излъга съперник и със страхотен далечен шут, който рикошира и в защитник на Атлетик, намери мрежата - 1:0 за Барселона.

В 37-ата минута Барса можеше да удвои аванса си. Голмайсторът Ямал проби опасно и намери Рафиня, който пък изведе чудесно Левандовски. Полякът се озова сам срещу Падийя и стреля от малък ъгъл, а топката нацели страничния стълб на Атлетик Билбао. Две минути по-късно гостите получиха дузпа. След добра атака на баските и пас с пета на Нико Уилямс, Пау Кубарси повали в наказателното си поле Алекс Беренгер. Последва преглед с ВАР и главният съдия Хесус Хил Мансано посочи бялата точка. Дузпата бе изпълнена перфектно от Ойхан Сансет, който с лекота реализира втория си гол за сезона и изравни в 42-рата минута - 1:1. До края на полувремето Барса опита отново да излезе напред, но опасен шут на Рафиня бе избит от защитта на гостите.

Първите десет минути от втората част не предложиха опасни положения пред двете врати. Така се стигна до 57-ата минута, когато Рафиня центрира опасно от пряк свободен удар, а топката попадна на главата на Роберт Левандовски, който обаче отново нацели страничния стълб на Атлетик Билбао - също както през първото полувреме. Три минути по-късно пък голмайсторът за баските Сансет можеше да се разпише отново, след като опита да центрира, а топката коварно падаше във вратата на Барселона, но Тер Стеген успя да избие в корнер. В 64-тата минута последва нов невероятен пропуск на Левандовски. Полякхът бе намерен чудесно с центриране от Рафиня и стреля от непосредствена близост, но стражът на баските Алекс Падийя направи феноменално спасяване и предотврати сигурния гол.

Атлетик отговори в следващите минути с два удара на Нико Уилямс, първият от които бе неточен, а втория - спасен от Тер Стеген. В 71-вата минута дойде още един неточен изстрел на Левандовски, който от трудна позиция стреляс глава в аут след центриране на Жул Кунде. Силният натиск на Барселона в крайна сметка даде своето в 75-ата минута. След поредната комбинация в атака Рафиня изведе Педри, който опита успоредно на вратата центриране. Падийя с мъка успя да избие, но топката попадна на крака на Левандовски и този път пропуск нямаше, а той отбеляза третия си гол от началото на сезона - 2:1 за каталунците.

До края на срещата Атлетик опита хаотичен натиск, но така и не създаде големи опасности пред Тер Стеген, а най-интересното бе сдърпване между футболистите в последните секунди на двубоя заради грубо нарушение на Андер Ерера срещу Кубарси, последвано от няколко официални предупреждения.

БАРСЕЛОНА (4-2-3-1): Тер Стеген; Кунде, Кубарси, Мартинес, Балде; Педри, Марк Бернал; Ямал, Рафиня, Феран; Левандовски

АТЛЕТИК БИЛБАО (4-2-3-1): Падийя; Лекуе, Йерай, Вивиан, Берчиче; Прадос, Весга; Беренгер, Сансет, Н.Уилямс; И. Уилямс