Арсенал показа, че си е научил урока, и превзе “Вила Парк”

Арсенал преодоля с отличие първия много сериозен тест за новия сезон. Отборът на Микел Артета спечели с 2:0 гостуването си на Астън Вила. Влезлият като резерва Леандро Тросар откри резултата в 67-ата минута. Томас Партей се разписа в 77-ата минута след неубедителна изява на Емилиано Мартинес.

Бирмингамци победиха “артилеристите” на два пъти миналия сезон и тези загубени шест точки оказаха сериозни влияние върху битката за титлата. Арсенал показа, че си е научил урока и си тръгна с победа от “Вила Парк”. Лондончани продължават да са без загуба като гост от началото на годината. Тимът на Унай Емери не успя да покаже футбола, на който е способен, но за загубата допринесе и Оли Уоткинс. Нападателят на домакините направи два огромни пропуска при резултат 0:0.

Срещата започна с около петминутно закъснение, тъй като комуникационната система на съдиите не работеше. Малко след началото лятното попълнение Амаду Онана притесни щаба на домакините след сблъсък с Тимбер, но след лекарската намеса продължи срещата. Първата опасност бе пред вратата на бирмингамци. Мартинес изби центриране на Сака, но топката отиде в Райс. Халфът стреля право в ръцете на вратаря.

В 13-ата минута Мати Кеш получи контузия. В опита си да спре Мартинели той стъпи накриво. Първоначално изглеждаше, че проблемът е с глезена, но при излизането сякаш показа, че е получил разтежение. На негово място влезе Коста Неделкович. Арсенал бързо натисна и стигна до две сериозни ситуации пред вратата на съперника. В 16-ата минута Емилиано Мартинес, който тази седмица подписа нов договор с клуба, направи блестящо спасяване след удар на Сака. Секунди по-късно стражът падна в наказателното поле, а Хаверц удари греда, но за негово щастие съдията отсъди фал.

Поредното падане на играч на Вила на терена дойде в 20-ата минута, когато Леон Бейли трябваше да получава медицинска помощ. За радост на Емери той стана и се завърна на терена. Накъсването на играта не позволяваше и на двата отбора да влязат в добър ритъм. В 24-ата минута Бейли притисна Магаляеш и му открадна топката в опасна зона. Роджърс пусна към Уоткинс, който бе сам срещу вратаря, но направи огромен пропуск, като прати топката покрай вратата.

Арсенал организира великолепна контраатака в 33-ата минута. Хаверц бе изведен зад защитата от Райс. Германецът напредна и напълно сбърка с подаването към Сака и то бе пресечено. Бирмингамци създаваха много малко в предни позиции, но малко преди почивката блестящ пробив на Роджърс можеше да доведе до гол. Решителна намеса на Рая пресече опита за подаване.

Второто полувреме започна спокойно, но в 54-ата минута нещата се промениха. Онана пробва удар, а след рикошет в Магаляеш топката се насочи към вратата. Давид Рая успя да я докосне и тя се удари в гредата. След това кълбото стигна до Уоткинс, който само трябваше да я насочи с глава извън обсега на вратаря. Нападателят не успя да направи това и се получи блестящо спасяване на Рая. Това вдъхнови домакините и последваха още няколко атаки, но лондончани успяха да удържат на натиска.

Тимът на Емери имаше предимство в този период, но гостите намериха пролука и в 64-ата минута можеха да поведат. Сака излезе сам срещу вратаря след двойно с Йодегор. Английският национал опита да заобиколи Мартинес, но стражът го спря. И двамата треньори направиха смени а в нападение. Уоткинс и Макгин напуснаха терена, а на тяхно място се появиха Рамзи и Дюран, който отбеляза победния гол срещу Уест Хам преди седмица.

Артета пък пусна Тросар на мястото на Мартинели. Секунди след това белгиецът откри резултата. Сака успя да стигне до една топка преди тя да напусне терена и я насочи към топката за изпълнение на дузпи. Защитата на Вила не успя да изчисти и кълбото стигна до Тросар, който стреля веднага и прецизният му удар не остави шансове на Мартинес.

Астън Вила заигра по-агресивно, но защитата на гостите не позволи нови опасности пред Рая. Десет минути след първия гол Арсенал стигна до втори. След прекрасна комбинация топката стигна до Сака в наказателното поле. Той се забави с решението си, но пусна към Партей. Халфът стреля, а Мартинес не се намеси по възможно най-добрия начин и топката се озова в мрежата.

Малко след това Рикадо Калафиори направи своя дебют във Висшата лига, след като замени Тимбер. Веднага след влизането му лондончани можеха да увеличат преднината си след пробив на Тросар. Той пусна към Райс, който намери Йодегор, но капитанът на “артилеристите” прати топката високо над вратата.

АСТЪН ВИЛА - АРСЕНАЛ 0:2
0:1 - Тросар (67)
0:2 - Партей (77)