Ел Араби запази шансовете на АПОЕЛ, Георги Костадинов се справи като защитник

АПОЕЛ Никозия загуби с 1:2 гостуването си на РФС в първи мач от плейофите на Лига Европа. Георги Костадинов беше титуляр за кипърския гранд, който изоставаше с два гола на почивката, но стигна до важно попадение през второто полувреме, дело на Юсеф Ел Араби. За домакините, водени от бившия халф на ЦСКА Викторс Мороз, се разписаха Седрик Куадио и Янис Икауниекс от дузпа.

АПОЕЛ стартира европейската си кампания в квалификациите на Шампионската лига, където с мъка елиминира молдовския Петрокуб, а след това отпадна от Слован (Братислава). По подобен начин се развиха нещата и за РФС. Латвийският първенец нямаше проблеми срещу Ларн от Северна Ирландия, но после допусна две поражения от Бодьо/Глимт и се прехвърли в Лига Европа.

Наставникът на АПОЕЛ Давид Гайего направи три промени в стартовия състав в сравнение с реванша срещу Слован, но Георги Костадинов запази титулярното си място. Любопитното беше, че българският национал действаше не в средата на терена, а като централен защитник, редом до Лаша Двали, и се справи със задачите си.

Костадинов можеше да изведе своя тим напред в 8-ата минута, но бранител на РФС блокира удара му. Малко по-късно Шави Куинтия също пропусна да даде аванс на АПОЕЛ. Домакините отвърнаха с опасен изстрел на Янис Икауниекс, отразен от Вид Белек.

С всяка изминала минута РФС все повече затрудняваше защитата на кипърците и след половин час игра Седрик Куадио се възползва от пас на Икауниекс, за да открие резултата. В края на полувремето проблемите за АПОЕЛ се задълбочиха, защото Двали игра с ръка в наказателното поле и домакините получиха дузпа, превърната в гол от Икауниекс.

Гостите намалиха в 52-ата минута, когато Ел Араби наказа объркване сред защитниците на РФС и с глава преодоля Фабрис Ондоа. АПОЕЛ държеше инициативата, но домакините бяха близо до трети гол след удар на резервата Виктор Осуагву.

До края на мача латвийците се затвориха в половината си, а АПОЕЛ пропиля няколко добри положения, най-чистото от които се откри пред Анастасиос Донис.