Григор Димитров допусна нов обрат и отпадна от Синсинати

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров допусна обрат на втори пореден “Мастърс” турнир и приключи рано участието си в Синсинати. Шампионът от 2017 година беше елиминиран от 50-ия в световната ранглиста Фабиан Марошан с 6:4, 4:6, 3:6 за два часа игра.

Първият сервис на Димитров беше основният компонент, който му куцаше през почти целия двубой и който допринесе за поражението. Така след отпадането от Монреал от последващия шампион Алексей Попирин сега българинът допусна още едно ранно отпадане.

Неочаквани загуби на тази и предходната фаза записаха още Даниил Медведев, Тейлър Фриц, Томи Пол, Себастиан Корда, Юго Юмбер, Лоренцо Музети и Себастиан Баес - цели деветима от топ 20.

Първи сет

Марошан започна убедително на свой сервис и спечели на нула за 0:1. Гришо пък прати плосък бекхенд в мрежата за 0-15, а после направи и несполучлив форхенд за 0-30. Той най-после взе първа точка в мача с невърнат начален удар за 15-30. Оттам ритъмът му потръгна по най-добрия начин и с драйв-воле от форхенд затвори гейма за 1:1. Марошан беше безкомпромисен при подаванията си и затрудняваше максимално ретурите на съперника - гейм на 15 за 1:2.

Григор загуби разиграване по форхендите от дъното на корта и изостана с 0-15, но компенсира с ас за 15-15. Грешка от форхенд на българина доведе до 15-30, а двойна грешка - до 15-40. Първият брейк-бол беше отразен с дълбок прав удар, а вторият - с още по-красив форхенд-уинър. Невърнат сервис и нов ас свършиха работа за 2:2.

Марошан направи две грешки от бекхенд за 15-30, но когато пласираше първия си сервис, беше наистина неудържим. Все пак, един добър ретур на Григор му послужи, за да вкара гейма в дюс за първи път от посрещане. Стигна се до второ равенство, а унгарецът сбърка от форхенд и Димитров получи първия си шанс за пробив. С неотразен начален удар обаче възможността веднага се изпари, но пък Марошан прати бекхенд в мрежата за втори брейк-бол. Българинът този път изпълни добър ретур и дочака нова неточност, за да осъществи пробива за 3:2.

Две грешки от форхенд на Гришо направиха затвърждаването на брейка проблематично при 0-30, но пък с помощта на солидния си начален удар направи поредица от четири точки за доста по-комфортното 4:2. Марошан направи двойна грешка за 30-30 и отново беше изправен пред сложна задача да проведе подаването си, само че за съжаление Григор изпусна някои моменти да постави съперника под по-голямо напрежение - 4:3.

Димитров усещаше, че инициативата трудно може да му бъде отнета, когато вкарва първите си подавания. Без особени трудности той се доближи само на един гейм от спечелване на първия сет при 5:3. Марошан също беше убедителен на свой начален удар и оставаше да мисли как да върне пробива при последната си възможност - 5:4. С втората си двойна грешка в мача Григор усложни задачата си при 30-30, но се справи в следващите две разигравания за 6:4 след 39 минути игра.

Втори сет

Двамата започнаха втория сет с по един убедително взет сервис-гейм за 1:1. Марошан продължи тенденцията с втори пореден безпроблемен начален удар със загубена само една точка - 1:2. Григор изостана с 0-15, но бързо обърна развоя на гейма в своя полза и възстанови паритета на 2:2. След това българинът също дръпна с 0-15, но поразяващите форхенди на унгареца му позволиха да стигне до 30-15. Неуспешна къса на Марошан направи съотношението 30-30, но той не допусна да се получи шанс за пробив за съперника - 2:3.

Неуспешно излизане на мрежата и двойна грешка поставиха Григор в неудобна ситуация при 0-30, а форхенд в аут го накара да брани три брейк-бола. Още един сгрешен прав удар означаваше пробив на нула за Марошан - 2:4. Унгарецът сгреши два поредни бекхенда и изостана с 15-30, което го подтикна да покаже нерви на корта, но със сервис-форхенд компенсира за 30-30. С форхенд-уинър след добър ретур Димитров стигна до шанс за рибрейк, който стана факт след двойна грешка - 3:4.

Гришо отново изглеждаше като по-спокойният и концентриран от двамата играчи на корта и с по-изчистени удари в разиграванията изравни резултата 4:4 без загубена точка. Той започна позитивно и следващото си посрещане с поразяващ форхенд-уинър за 0-15, а Марошан сгреши с предната страна на ракетата си за 15-30. Стигна се до дюс, а там Димитров вдигна публиката на крака с настигната къса топка и минаващ форхенд. Със сервис-мрежа обаче унгарецът отрази брейк-бола, а впоследствие с ас затвори изключително проблематичния гейм - 4:5.

Димитров сбърка бекхенд и изпадна в некомфортна ситуация при 15-30, но Марошан не издържа в едно от продлъжителните разигравания и се стигна до 30-30. Неточност със задната страна на ракетата на българина означаваше дюс, а заради двойна грешка съперникът му получи брейк-бол. Димитров прати форхенд далеч в аут и сетът приключи - 4:6.

Трети сет

Григор допусна от 40-15 да се стигне до дюс в първото си подаване за третия сет, а първият му сервис не функционираше по предназначение. Намеса на мрежата помогна на съперника му да стигне до шанс за пробив, който беше отразен убедително с невърнат начален удар. Нов форхенд далеч в аут - за пореден път в мача за Гришо - доведе до още един шанс за пробив на унгареца, но нашият топ тенисист пак отрази със сервиса. За щастие, Димитров преодоля първото препятствие за третия сет и изравни резултата на 1:1.

Марошан по комфортен начин спечели подаването си без загубена точка и дръпна отново с 1:2. За разлика от предишния гейм, този път Димитров проведе доста по-убедително началния си удар и изглеждаше с възвърнат живец в играта - 2:2. Впечатлението се затвърди в следващите минути, след като Гришо стигна до 30-30 с марковия си бекхенд-уинър, но Марошан пак се уповаваше на бомбен сервис, за да се измъкне от неприятности - 2:3.

Първият сервис продължаваше да създава трудности на Димитров и в комбинация с грешки от двете страни на ракетата Марошан се възползва да стигне до два брейк-бола. Унгарецът стигна до него по категоричен начин с излизане на мрежата и успешно драйв-воле за 2:4. За разлика от съперника си Марошан поддържаше отлично ниво на начален удар и с 11-тата спечелена от последните 13 разиграни точки се доближи само на гейм от победата - 2:5.

Димитров все пак изпълни програмата "минимум" и без да загуби точка намали изоставането си на 3:5, но трябваше задължително да търси пробив за връщане в мача. Той стигна до 0-15 след грешка на унгареца, но съотношението бързо се обърна на 30-15 с два невърнати сервиса. Два поредни добри форхенда в следващото разиграване доведоха до 30-30, но секунди по-късно Марошан стигна до мачбол. Той беше реализиран и участието на Григор в Синсинати приключи.