Тихомир Иванов беше много доволен от класирането си на осмото място на скок височина на турнира по лека атлетика на Игрите в Париж.
Иванов постигна личен резултат за сезона от 2.27 метра и подобри най-доброто си представяне на Олимпиада от Рио 2016, когато се нареди десети.
“Моята лична оценка е перфектно. Факт е, можех да скоча 2.31, не го отричам. Дойдох 32-и тук, можеше да не се класирам въобще на Олимпиадата. Бях пълния аутсайдер. Но се класирах за финал и си направих лично за сезона“, коментира 30-годишният плевенчанин.
Той започна с грешка на стартовата височина от 2.17, но след това се справи с 2.22 и с 2.27 от втори опит, а не беше далеч от преодоляването на 2.31 във втория и в третия си скок, с което можеше да изравни личния си рекорд от 11 август 2017 година.
“Само в първия опит имах малко напрежение, то се видя, но след това се отпуснах. По принцип винаги така се получава при мен. Първите ми опити на състезание винаги са малко по-колебливи, но след това става друго нещо. Винаги е било така, не е от сега“, обясни той.
“На 2.31 мисля, че и вторият опит беше добър но със сигурност третият беше най-близко. Самият факт, че от много време не съм правил опити на такива височини определено си оказа влияние. Не че не съм готов. Надявам се да имам възможността да повторя това нещо“, каза още Иванов.
“Мисля че през 2021-а имам за последно опити на 2.31, на 2.33, но успешни опити на 2.30 нямам от 2019-а“, допълни скачачът.
Тихомир Иванов осми в олимпийския финал с личен рекорд за сезона
Той на този етап не мисли за следващата Олимпиада в Лос Анджелис след четири години.
Иванов планира да продължи работа в Гърция с българския треньор Георги Помашки, който е личен наставник на двукратния олимпийски шампион на скок дължина Милтиадис Тентоглу.
“Помашки е много доволен. Успях да говоря с него. Казах му: Благодаря ти“, а той ми отговори: „Не, аз ти благодаря“. Наистина рискувах всичко, играх на рулетка с това да си сменя треньора и да загърбя целия си живот в България. Не коментирам резултатите, които показвам, класирането искам да погледнем. Като резултат съм съгласен, че не е това, което може би очаквах, но като класиране, смятам, че постигнахме целта, която си бяхме поставили или поне, която аз си бях поставил – да си подобря класирането от Рио. Помашки е изключителен треньор. Самият факт е, че има двукратен олимпийски шампион и не само, супер много медалисти има. По различен начин се работи с него и се радвам, че направих тази стъпка да си дам възможност да работя с такъв човек. Треньорът си е треньор, но той е и изключителен човек. Занапред работата ни продължава. Не знам неговите лични планове. Ако не се пенсионира, предполагам, че продължаваме заедно“, заяви Тихомир Иванов.
Той ще почине няколко дни след Игрите в Париж, но има сериозни планове за участие в състезания до края на сезона, включително и надежди за покана за Диамантената лига.
“На този етап се прибирам в България, ще почина 2-3 дни, след което ще се чуя с мениджъра ми, ще говоря с треньора. Има състезания, но засега няма да ги споделям. Надявам се да получа покана за Диамантената лига. Определено този финал отвори възможности. Оттук-нататък това е вече работа на мениджъра, не е моя“, каза скачачът. Иванов беше последният български състезател, който стартира на Олимпиадата в Париж ден преди края на Игрите. Родните национали спечелиха седем отличия във френската столица, от които три златни, едно сребърно и три бронзови.
Борците Семен Новиков в категория до 87 килограма при класиците и Магомед Рамазанов при 86-килограмовите в свободния стил и тежкоатлетът Карлос Насар в категория до 89 килограма триумфираха с титлите. Със сребро пък се окичи Боряна Калейн в индивидуалния многобой по художествена гимнастика, а бронз заслужиха таекуондистката Кимиа Ализаде при 57-килограмовите, състезателят по вдигане на тежести Божидар Андреев в категория до 73 килограма и боксьорът при 57-килограмовите Хавиер Ибаниес.