Поредна драма прати Франция на финал във футболния турнир

Отборът на Франция победи с 3:1 тима на Египет във втория 1/2-финален мач от мъжкия футболен турнир на XXIII Летни олимпийски игри. "Фараоните" поведоха с гол на Махмуд Сабер (62'), но допуснаха обрат след попаденията на Жан-Филип Матета (83', 99') и Майкъл Олисе (108').

На финала “петлите” ще опитат да зарадват родната публика с мач срещу състава на Испания, който се справи с Мароко в своя двубой.

Фермин Лопес изкова обрат и пореден триумф за Испания, куриозен момент беляза мача с Мароко

През първото полувреме голове не паднаха, като голямата интрига остана за втората част.

Четвърт час след началото на второто полувреме играчът Лион - Александре Лаказет, можеше да открие резултата, но ударът му мина в дясно от египетската врата.

В краткосрочен план пропускът се оказа фаталент, тъй като "фараоните" удариха 120 секунди по-късно. Всичко започна при грешка в изнасянето на топката от страна на домакините и техните съперници овладяха, като не отстъпиха коженото кълбо повече от 60 секунди. Така то се озова в краката на Сабер, който се разправи с трима бранители в наказателното поле на французите и откри резултата.

В дългосрочен план обаче ефектът беше различен и до края играчите на Франция пресираха, като заслужено стигнаха до изравняването осем минути преди края на редовното време. Олисе направи феноменален рейд, с който преполови терена и прецизен извеждащ пас намери Матета, който пък с едно докосване прати топката във вратата.

"Петлите" дори можеха да приключат всичко без да се стига до продължения, след като съдията отсъди дузпа заради игра с ръка в наказателното поле, но след преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR наказателният удар бе отменен. Така нещата опряха до допълнително време, в което трябваше да бъде излъчен краен победител.

Покрай разправиите около неотсъдената дузпа имаше много бурни реакции, които доведоха до жълт картон за Омар Файед от Египет. Това се оказа фатално за него, тъй като във втората минута от първото продължение той извърши нарушение и бе санкциониран отново. Така "фараоните" останаха с човек по-малко и съвсем скоро се пропукаха. В 99-ата минута центриране свари неподготвена египетската отбрана и след няколко разигравания в наказателното поле Матета отново се оказа на правилното място и в правилното време, пращайки топката с глава в противниковата врата, за да осъществи пълния обрат.

Вдъхновени, момчетата на Тиери Енри до края удариха за трети път, за да направят победата си още по-убедителна. Това се случи в третата минута на второто продължение. Ново разсейване в египетската отбрана прати топката в абсолютно непокрития Олисе, който с едно докосване оформи крайния резултат.

Големият финал на турнира е на 9-и август (петък), като ден по-рано на 8-и август (четвъртък) "фараоните" ще спорят с Мароко за бронза.