Фермин Лопес изкова обрат и пореден триумф за Испания, куриозен момент беляза мача с Мароко

Испания постигна поредния си футболен триумф през това лято, след като победи след обрат Мароко с 2:1 в полуфинален мач от олимпийския турнир за мъже, игран в Марсилия. В герой за “Ла Фурия” се превърна играчът на Барселона Фермин Лопес, който изравни в 66-ата минута и асистира за победния гол на Хуанлу Санчес в 85-ата, след като мароканците бяха повели чрез Софиан Рахими от дузпа в 37-ата минута.

Това е поредният футболен триумф за Испания през това лято, след като мъжкият национален отбор спечели Евро 2024, а юношите и девойките до 19 години на страната също триумфираха на еврофиналите във своите възрасти. “Ла Фурия” ще чака на финала победителя измежду другата полуфинална двойка, където домакините от Франция ще играят с Египет. Олимпийският отбор по футбол на Испания за последно спечели триумфира на домашната Олимпиада през 1992 г. в Барселона, където и печели с 3:2 над Полша, а през 2000 г. тимът загуби финала срещу Камерун след продължения.

Мачът започна с много куриозен момент. При единоборство с марокански играч в 12-ата минута десния бек на испанците Марк Пубил се вряза право в краката на узбекистанския главен съдия Илгиз Танташев и го контузи. Поради тази причина реферът не успя да продължи двубоя и бе заменен малко по-късно от шведа Глен Ниберг.

Първото по-опасно положение бе за испанците, като Фермин Лопес стреля опасно в 21-вата минута, но мароканския страж Мунир успя да избие в корнер. Девет минути по-късно пак играчът на Барселона пробва далечен шут, минал в близост до мароканската врата. Така се стигна до 33-ата минута, когато Пабло Бариос фаулира в наказателното си поле Амир Ричардсън и след преглед с ВАР новият рефер в мача Ниберг посочи бялата точка. Дузпата бе изпълнена от Софиан Рахими, който нямаше никакви проблеми и в 37-ата минута Мароко поведе. Любопитното е, че в четвъртфинала със САЩ мароканците получиха пък две дузпи. Последва и греда за Испания в дългото продължение на първото полувреме, дело на Аймар Ороз, който нямаше късмет.

Втората част премина под контрола на испанците, които притиснаха съперника си. Така дойде момента на  Фермин Лопес, който се разписа в 66-ата минута, след като се възползва от една от малкото неточности дотук в мароканската защита и с хубав удар с левия крак изравни - 1:1. Така играчът на Барселона вкара 4-тия си гол в олимпийския турнир. Пет минути по-късно Амир Ричардсън пропусна да върне аванса на мароканците след много опасен изстрел от дистанция, профучал край испанската врата.

Шест минути преди края на срещата пак Мароко бе близо до попадение, но удар на Ез Абде бе блокиран. Още в следващата атака Испания наказа този пропуск. Фермин Лопес този път се отчете с асистенция, като намери в противниковото наказателно поле включилия се от пейката Хуанлу Санчес, който простреля Мунир - 2:1 за “Ла Фурия”. До края на срещата Мароко опита всичко за да изравни, но не успя да го направи.