Вечният епичен дуел в един от най-важните спортове на олимпийски игри - плуването - между САЩ и Австралия достигна кулминацията си в последния състезателен ден (неделя, 4 август). В крайна сметка титлата при жените на 4 по 100 метра съчетано изведе Щатите еднолично на върха в крайното класиране по медали.
САЩ завърши на върха с 8 титли, 13 сребърни и 7 бронзови медала, а Австралия остана със 7 титли, 8 сребърни и 3 бронзови отличия. Трети финишираха домакините от Франция, главно заради четирите златни медала на Леон Маршан, като отделно имат едно сребро и два бронза.
Така САЩ продължи традицията от Барселона 1992 неизменно да оглавява заключителното подреждане по спечелени отличия в плуването. Австралия беше на върха до последния ден, но там изпусна водачеството и не можа да завърши като лидер за първи път от домашната олимпиада в Мелбърн през 1956-а.
Любопитното е, че и при САЩ, и при Австралия жените изнесоха по-голямата тежест за крайното подреждане на двете нации. Американците обаче нямаше как да разчитат да продължат хегемонията си без феноменалното представяне на Боби Финк, който с нов световен рекорд стана шампион на 1500 метра свободен стил.
“Срамната” загуба на златото във финала на 4 по 100 метра съчетано на мъжката щафета беше компенсирано от триумфа на дамите в последната изобщо за Париж 2024 надпревара в плуването. Щатите не бяха губили златото във въпросната щафета от 1984 година насам, но всъщност последно не бяха завършвали първи през 1960-а, защото Игрите в Москва 1980 са бойкотирани от Запада.
Именно Финк е единственият олимпийски индивидуален шампион от Париж 2024 за САЩ при мъжете. Кейлъб Дресел можа да спомогне само за един сребърен медал в щафетата на 4 по 100 съчетано. За разлика от мъжете, при дамите Кейти Ледецки с две титли в Париж изравни рекорда на Лариса Латинина за девет златни медала в историята на олимпийските игри.
Отделно индивидуални шампионки във френската столица станаха още Кейт Дъглас на 200 метра бруст и Тори Хъск на 100 метра бътерфлай.
При Австралия ситуацията е идентична, защото за пореден път жените спечелиха общо шест от седемте им златни медала. Ариарне Титмус защити златото си на 400 м със стил, като се пребори със Съмър Макинтош и американката Кейти Ледецки. Камерън Макевой пък се оказа единствен при мъжете, спечелил злато в Париж, когато грабна титлата на 50 м свободен стил в едно на пръв поглед загубено състезание.
На Олимпийските игри в Париж 2024 бяха поставени четири световни рекорда - според някои предварителни прогнози се очакваха повече, но вероятно и конфигурацията на басейна с дълбочина 2.15 метра е допринесла негативно в това отношение.
Най-впечатляващият световен рекорд, определян къде с положителен, къде с отрицателен привкус за “нечовешки”, бе този на китаеца Пан Джанле на 100 метра свободен стил - 46.40 секунди. Трябва да се отбележи и че Пан плува 45.92 секунди на четвърти пост в щафетата 4 по 100 съчетано, като той беше с основен принос за златото на Китай, а това му време реално е най-бързият сплит в историята на плуването.
Освен “китайския” световен рекорд и този на Финк на 1500 метра, другите върхови постижения в историята по този показател бяха на женската щафета на САЩ 4 по 100 метра съчетано и на смесената щафета на САЩ на 4 по 100 метра съчетано.
Общо 13 държави спечелиха поне по един златен олимпийски медал в Париж 2024: САЩ (8), Австралия (7), Франция (4), Канада (3), Китай, Италия, Унгария, Швеция (по 2), Великобритания, РЮА, Ирландия, Германия и Румъния (по 1).