Световен норматив за Христо Илиев и на 200 метра

Вторият ден (28 юли) от националния шампионат по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години в Стара Загора отново предложи силни постижения в спринтовете, а финалите на 200 м бяха най-оспорваните дисциплини.

Шампионът на 100 м Христо Илиев (Михаил Желев – Сливен) беше без конкуренция на 200 м в решителното бягане в постигна 21.13 (-0.2). Резултатът му е покрит норматив за световното първество в Лима, Перу (21.35), в топ 5 за всички времена на България при юношите, в топ 20 на Европа за годината в тази възраст и в топ 100 в света. Илиев вече сред най-бързите юноши в света с 10.31 на 100 м.

Никола Караманолов (Радио 999 – Ямбол) също подобри личния си рекорд за второто място с 21.56. Мартин Димитров (Локомотив – Пловдив) е бронзовия медалист с 21.79. В преследване на норматива за световното първенство Димитров записа 21.58 (0.5) в сериите, но на финала не успя да достигне тази скорост.

Във финала на 200 м при девойките три от участничките на европейското първенство за юноши и девойки под 18 години спориха за цвета на медалите.

В интересен спор шампионката на 400 м Кристина Петкова спечели втората си титла от шампионата като надбяга шампионка на 100 м Рая Димитрова с 24.88 (1.3) срещу 25.00. И за двете това бяха лични рекорди. Анна Миланова бе трета с 25.29.

В бягането с препятствия на 400 м при девойките Алексана Петкова (Ивет Лалова Спринт Академи) се наложи с 62.08 срещу 62.80 над Христина Койнова (Супер спорт – Варна). Бронзовият медал бе за Мария Георгиева (ЦСКА) – 65.46.

При юношите в тази дисциплина Мартин Драганов (Берое – Стара Загора) победи Момчил Поптолев (Оборище – Панагюрище) с 55.59 срещу 56.82. Трети стана новият рекордьор на 110 м с препятствия – Радостин Миленов (Спартак – Плевен) – 58.74.

Поптолев бяга на препятствията между дисциплините от десетобоя, който спечели с 5739 точки пред съотборниците си от Панагюрище Христо Арбалиев – 4318 т. и Стилиян Марински – 4260 т. Братът близнак на Христо Арбалиев – Делчо е втори на скок височина с 1.90, където убедителен шампион стана Андреан Димитров (Михаил Желев – Сливен) – 2.05. Шампионът на десетобой за юноши под 18 години Давид Добрев (Атлетика 2012 – Велико Търново) е трети на скок височина с 1.80.