Младежите реагираха късно за първата си победа на Европейското

Младежкият национален отбор на България по баскетбол U20 записа първата си победа на Европейското първенство в Дивизия “Б”, след като надигра категорично Албания с крайното 96:47. Дебютният успех на “лъвчетата” на надпреварата обаче дойде твърде късно и след двете си загуби в първите два мача те се простиха с шансове да играят на четвъртфиналите. Както е известно, по-рано днес Грузия постигна третия си успех и по този начин елиминира България от шансове за продължаване напред.

Грузия елиминира България от битката за четвъртфиналите

Сега на националите им остава още един мач от груповата фаза на Европейското, който ще се проведе утре от 18:00 часа срещу домакините от Румъния. След това българският тим ще се бори за разпределение на местата извън топ 8.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът започна със серия от пет поредни точки в полза на българския отбор, като Кръстомир Михов и Мария Боянов станаха автори на първите успешни изяви на "лъвчетата" - 5:0. Над четири минути след началото на срещата албанците се разписаха от наказателната линия, като веднага след това Аджет Чахани вкара и първия им кош от игра за 5:3. Нискорезултатната първа четвърт продължи с неспортсменско нарушение от страна на символичните гости, като България продължаваше да е в ролята на водач при 10:6 в своя полза. Националите ни дръпнаха със седем точки след тройка на Красимир Петров за 13:6, като това провокира таймаут от страна на Албания. След прекъсването отборът на Глен Продани отвърна със серия от пет последователни точки, но българите я контрираха за 17:11 към края на първата четвърт. С три успешни наказателни удара Илиян Пищиков сложи точка на първата четвърт при 20:13 за България.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Тимът на Васил Христов вдигна разликата до двуцифрените измерения в самото начало на втората четвърт, като тогава вече водеше с 23:13. Почти нищо интересно не се случваше във втория период, с изключение на една асистенция зад гърба за тройка на Илиян Пищиков за 27:16 в полза на символичните домакини. Веднага след това Кръстомир Михов също бе точен от далечно разстояние и албанците взеха и втория си таймаут при 30:16. Далечният мерник на националите ни продължаваше да работи много добре, като този път и Красимир Петров наниза тройка за 39:21. Със сирената пък Христо Бъчков реализира тройка и по този начин поведе Бъргария към аванс от над 20 точки на полувремето - 44:23.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

България продължаваше да поддържа солидния си аванс в началото на третата четвърт, като резултатът две минути след старта на второто полувреме бе 47:27 в полза на нашите момчета. Националите обаче подходиха високомерно в следващите минути и позволиха на Албания да скъси три точки от своето изоставане, като първият таймаут за второто полувреме бе извикан при 47:30. В следващите минути "лъвчетата" се стегнаха и отново качиха разликата до над 20-те точки чрез серия от осем поредни за 55:30. Албания нямаше кош от над пет минути, а България продължаваше да трупа преднина, която стигна 30 точки след тройка на Максим Бочев за 60:30 към края на третата четвърт. В последната минута от четвъртината тимът ни окончателно сложи точка на спора с още осем поредни точки, като така България завърши периода със серия от 21:0.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

В последната четвърт единствено трябваше да се оформи крайният резултат, като две минути след нейното начало България водеше със 76:34. Васил Христов даде поне по 10 минути в двубоя на всеки един от своите състезатели, като в крайна сметка отборът му спечели срещата с категоричното 96:47.

Илиян Пищиков, Марио Боянов и Максим Бочев завършиха с по 14 точки, докато Момчил Кадиев постигна 11 точки и 6 асистенции.

Арден Бегай приключи 13 точки и 6 борби за Албания, а Аджет Чахани добави 11 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЪЛГАРИЯ U20: Кръстомир Михов, Марио Боянов, Кристиян Попов, Иво Корестилов, Христо Бъчков

АЛБАНИЯ U20: Аджет Чахани, Фабио Палока, Арден Бегай, Ветон Джекай, Андри Яреци