Второто издание на “Вършец рън“ събра над 200 участници

Второто издание на “Вършец рън“ се превърна във фестивал на бягането на 14 юли в едноименния град. Единствения курорт в северозападна България - Вършец прие стотици бегачи от цялата страна за надпревари на 48.5 км, 11.45 км и 5.9 км, както и масова дистанция на 1.2 км.

Началото на състезанието тази година бе в 6:00 часа за ултра дългата дистанция на 48.5 км, а стартът в този ранен час бе даден лично от президента на Европейската атлетика Добромир Карамаринов. Точно четиридесет души стартираха по склоновете на Стара планина, за да изкачат най-високата точка в този дял връх Тодорини кукли и да преминат през денивелация 2000 м.

В 10:00 часа над 100 бегачи тръгнаха по дистанции 5.9 км и 11.45 км като към Добромир Карамаринов, като стартер на състезанието, се присъедини и кметът на община Вършец инж. Иван Лазаров. Самият Лазаров бяга заедно с десетки начинаещи и деца по красивата улица с чинарите в дистанция 1.2 км, която нямаше състезателен характер, но донесе много емоции на участващите.

До кметът застанаха на старт и националният рекордьор на 3000 м стийпълчейз и европейски шампион за младежи под 23 години Митко Ценов и националният рекордьор на 110 м с препятствия Живко Виденов.

Първите победители на “Вършец рън“ 2024 пристигнаха малко след това и бяха Михаела Бежанова (Атлет - Мездра), която е национална шампионка по планинско бягане за момичетата под 16 години, която измина 5.9 км за 26:08 и Георги Гергов (Стратеш - Атлетик) с 19:58 при мъжете.

На дългата дистанция националните шампиони на маратон Мирослва Спасов (Атлет - Мездра) и Маринела Нинева (Локомотив - Дряново) бяха над всички и спечелиха с убедителна преднина. Нинева завърши на 11.45 км за 45:21, а Спасов за 40:06 като след него бяха ветераните - Росен Лилов (Мисионис - Търговище) 40:14 и Александър Василев (Атлет - Мездра) - 40:34.

Във „Вършец ултра“ големите победители бяха братята Георги и Тенчо Жекови. Близнаците завършиха с финален спринт и еднакъв резултат 4 часа 24 минути и 16 секунди, но предимството бе за Георги.

Шампионът ни на маратон за 2024-а Николай Кауфман (Орхание - Ботевград) също слезе под 5 часа за третото място с 4:58:51.

Специалистката по планинско и офроуд бягане Надежда Ангелова (Младост 2012 - Благоевград) победи с повече от часа втората и завърши за 5:46:35 за първото място.

Победителите бяха наградени от президента на Европейската атлетика Добромир Карамаринов, кмета на община Вършец инж. Иван Лазаров, Вътко Маринов, Николай Цонов и Иво Тодоров.

По време на подготовката и провеждането на „Вършец рън“ и „Вършец ултра“ 12-14 юли по централната улица имаше и изложба посветена на 100-годишнината на българската атлетика.

Снимки: Десислава Комарова и Антон Узунов