Кристен Радуканова и Галина Николова и с лични рекорди на турнира “Розаимпекс“

Международният турнир „Розаимпекс“ се проведе на стадион „Пловдив“ в много горещо време с температури около 40 градуса по Целзий. Личен рекорд на 100 м записа и Кристен Радуканова (Атлетик – София). 24-годишната атлетка от Видин, която се състезава за софийския клуб „Атлетик“, победи на спринта с 11.53 (0.5), а под 12 секунди и също личен рекорд регистрира и шампионката на 400 м Андреа Савова (Локомотив – Русе) – 11.99. Третата позиция в тази дисциплина остана за Никол Андонова (Супер спорт – Варна) – 12.40.

Един от другите силни резултати на турнира бе на Галина Николова (Хеброс – Харманли), която доведе личния си рекорд на скок дължина до 6.34 (-0.6).

Състезанието на Николова започна по кошмарен начин с шест поредни фала на троен скок и още два фала на скок дължина. Николова записа един формален опит от 4.87 (-1.4) в третия си скок, за да остане в състезанието и поведе с 6.17 (0.2) в четвъртия. Рекордния опит от 6.34 бе в последния кръг от състезанието. Нейна подгласничка бе Дейзи Иса (Славия) 5.93 (-0.5) и Димана Йорданова (Лудогорец – Разград) – 5.41 (-1.4). Със същия резултат 5.41 (-1.0) бе и четвъртата Надка Начова (Тракия 96 – Пловдив).

Йорданова спечели тройния скок малко по-рано през деня с 12.43 (-0.1).

При мъжете на 100 м битката за първото място бе между Венелин Камбуров (Локомотив – Пловдив) и Веселин Живков (Академик – София). Камбуров надделя с 10.80 (0.2) срещу 10.83 на Живков. Още трима слезнаха под 11 секунди – Георги Петков (Радуканови – Видин) – 10.90, Ангел Бахчеванов (Галакси – Пловдив) – 10.84 и Иван Бонев (Атлетик – София) – 10.95. Третият Петков бяга по-бързо в сериите с 10.88 (-0.3). Толкова постигна и Борис Рапонджиев (ЦСКА) в подборните бягания с 10.88 (0.4).

В скока на дължина за мъже имаше победа на Гърция благодарение на Василеос Мартинакис, който постигна 7.47 (0.7). Шампионът ни на десетобой Крум Захариев (Славия) е втори с 6.72, а петият от 100 м Иван Бонев стана трети на скок дължина с 6.65.

В овчарския скок при мъжете и жените победители станаха съответно Алекс Любенов (Добруджа) – 5.00 и румънката Валентина Некоара с 3.50 пред девойката Ния Гергова (ЦСКА) – 3.20.

Победа за Украйна имаше на 100 м с препятствия, където най-бързо бяга Файна Кара – 14.44 (-1.1), Никола Андонова (Супер спорт – Варна) бе втора с 15.12 и Надка Начова (Тракия 96 -Пловдив) 15.60.

В атака на норматива за световното първенство за юноши и девойки под 20 години в Лима Борислав Попгеоргиев (Локомотив – Пловдив) бяга 14.49, но със силен насрещен вятър 3.6 м/с, което го отдалечи от целта 14.20. Здравко Здравков (Ботев – Пловдив) доведе личния си рекорд до 14.89 на препятствия 0.99 м и зае втората позиция.

В състезанието на 1500 м шампионът на 800 м Иван Минков Иванов (СК Юниверсал – София) води като „пейсмейкър“ на шампиона на 1500 м Мартин Балабанов (Атлет – Мездра). Жегата не остави много сили на Мартин, който записа 3:50.42 за първото място.

Финалите на 200 м минаха при насрещен вятър и Мартин Димитров (Локомотив – Пловдив) единствен слезе под 22 секунди с 21.98 (-.14).

Кристен Радуканова взе втората си победа на турнира на 200 м и единствена бяга под 24 секунди – 23.93, а Андреа Савова направи дубъл на второто си място на финала на 200 м с 24.89. Никол Андонова е с поредното си призово класиране и 26.30 на 200 м.

Националната щафета 4х100 м за юноши под 20 години направи контролно състезание, но бе декласирана, а квартетът на Локомотив-Пловдив е първи с 43.96.