България стартира с чист успех срещу Германия на Евро 2024 за девойки

Волейболистките на България стартираха с чиста победа над Германия с 3:0 (25:23, 25:19, 25:23) в първата си среща на Европейското първенство за девойки до 18 години в Група Б.

Двубоят се игра пред 200 зрители в Гърция.

Момичетата на Антонина Зетова бяха по-добри от своите съпернички на всички елементи и стигнаха до важен чист, но не много лесен успех.

Селекционерът Антонина Зетова заложи на титулярния си състав от Балканското първенство в Тирана, където нашите завоюваха второто място. В началните минути на полето излязоха Димана Иванова, Никол Окоро, Калина Венева, Вяра Парапунова, Деница Ангелова, Дарина Нанева и либеро Виктория Нинова.    След леко предимство за съперника в откриващата част на мача и догонване от наша страна, записахме серия от 4 поредни точки, с което излязохме напред в резултата 9:7. Бундестима опита да си върне предимството и на два пъти изравни (11:11 и 18:18). Грешка на начален удар на германския тим и забивка на Нанева и щабът на Германия взе прекъсване (20:18). Парапунова реализира трета поредна точка за нас, а с хубава двойна блокада успяхме да задържим аванса при 23:20. Съперникът обаче ни доближи на само 1 точка и Зетова поиска таймаут. След него Лейлани Сладжанин сбъркана начален удар и ние затворихме частта при втория ни геймбол.

С два аса на Парапунова започна вторият гейм. След това обаче допуснахме неточности в защита и на контраатака. Процентът на посрещане спадна и Германия излезе напред в резултата. Зетова взе прекъсване при 3:6. Грешките на немския тим бяха повече, особено на сервис, и останахме близо в точковото съотношение. След двойка блокада и последвал ас стигнахме до обрат при 14:13. Германският щаб поиска прекъсване, а след него дойде и още един ас – на Нанева. Спечелихме хубаво дълго разиграване, за да стане преднината ни 3 точки (17:14), а съперникът поиска втори таймаут. И след него техните грешки продължиха. Авансът ни достигна 5 точки (21:16). Нашите момичета леко загубиха концентрация и сгрешиха два начални удара. Въпреки това стояхме много по-добре и заслужено поведохме с 2:0 след 25:19.

Бундестимът имаше леко предимство и в началото на третия гейм. Нашият щаб даде наставления при 6:9 и без припряност нашите "лъвици" стигнаха до обрат 12:11. Успявахме да задържим преднината ни, но отново след отпускане в защита допуснахме и изравняване при 22:22. Грешки на начален удар за Германия ги лиши от почетен гейм поне, а срещата завърши със спечелено оспорване от наша страна. При 24:23 първият съдия отсъди точка за Германия, когато видимо топката излезе в аут. След бурни протести от страна на Зетова, вторият съдия се намеси и решението бе поправено в наша полза.

България завърши мача с 8 аса (по 3 на Деница Ангелова и Вяра Парапунова, два на Дарина Нанева) и 5 точки от блокада, като 3 от тях баха на Нанева.

Деница Ангелова стана най-резултатна за България с 11 точки (3 аса, 2 блока, 75% ефективност в атака - +6).

Дарина Нанева добави още 9 точки (2 аса, 3 блока, 44% ефективност в атака - +9).

Никол Окоро се отличи със 7 точки (44% ефективност в атака - +3).

Лейлани Сладжанин стана най-резултатна за Германия с 13 точки (1 ас, 48% ефективност в атака, 11% перфектно и 44% позитивно посрещане - +1).

Дъщерята на голямата звезда на Германия Георг Гроцер, Леана Гроцер, записа 11 точки (3 аса, 42% ефективност в атака, 14% перфектно и 50% позитивно посрещане - -1).

Утре България излиза срещу Турция от 17,30 часа.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:0 (25:23, 25:19, 25:23)
БЪЛГАРИЯ: Димана Иванова, Никол Окоро 7, Калина Венева 5, Вяра Парапунова 6, Деница Ангелова 11, Дарина Нанева 9 - Виктория Нинова-либеро (Една Тодорова, Габриела Жекова, Елисавета Сариева) Старши треньор: АНТОНИНА ЗЕТОВА
ГЕРМАНИЯ: Лена Олигез, Марика Лекер 7, Лейлани Сладжанин 13, Леана Гроцер 11, Мари Щайнхилбер 2, Флорентин Роземан 4 - Марлене Шоф-либеро (Мелани Лигачева-либеро, Диане Сейберинг 2, Йохана Шютце)
Старши треньор: ЮСТИН ВОЛФ.