Баная отново недостижим в "Катедралата на скоростта"

Франческо Баная спечели своята трета поредна победа в надпреварата за Гран При на Нидерландия, а и в MotoGP като цяло, след като триумфира по един категоричен начин в състезанието на „Ассен“.

И днес италианецът води от старта до финала и наложи темпо, което беше непосилно за неговите съперници. Втори завърши Хорхе Мартин, който стартира пети, но още в средата на първия тур стигна до втората позиция, след което се опита да остане с Баная, но това не се получи и испанецът завърши на 3.6 секунди зад световния шампион.

Подиума допълни Енеа Бастианини, който направи много силна втора половина на дистанцията, в която прогресира от седмото до третото място. Четвъртото място бе за Марк Маркес, а в топ 5 влезе и Фабио Ди Джанантонио.

Маверик Винялес бе четвърти пет завоя преди финала, но допусна една неточност, която му коства две позиции и той бе класиран шести пред Брад Биндър, Алекс Маркес, Раул Фернандес и Франко Морбидели, които допълниха челната десета. Точки от осмия старт за сезона 2024 в MotoGP взеха още Джак Милър, Фабио Куартараро, Йоан Зарко, Аугусто Фернандес и Мигел Оливейра.

С втория си пореден дубъл Баная се доближи на само десет точки от Мартин в битката за първото място в генералното класиране в MotoGP. Пилотът на Прамак Дукати продължава да води с 200 точки, Баная е втори със 190, а тройката със 149 оформя Марк Маркес.

Баная вече е на само 10 точки зад Мартин

Битката за титлата в MotoGP продължава следващата седмица с надпреварата за Гран При на Германия на „Заксенринг“, в която големият фаворит ще е Краля на Ринга – Марк Маркес.

Най-интересното от Гран При на Нидерландия в MotoGP:

Старт на състезанието - Отлично потегляне за Баная, който с лекота запази първата си позиция пред Винялес и тръгналия от петото място Мартин.

1/26 - Мартин с успешна атака срещу Винялес в осмия завой, за да излезе на второто място зад Баная.

2/26 - Винялес загуби още една позиция, след като бе изпреварен от Марк Маркес в петия завой на пистата.

И Акоста напредна с едно място, след като изпревари Алекс Маркес в деветата крива, за да се изкачи на петата позиция.

4/26 - Ди Джанантонио излезе не петото място, след като изпревари Акоста в последния шикан. В предходния тур италианецът задмина и Алекс Маркес.

5/26 - Авансът на Баная пред Мартин достигна 1.0, а на свой ред лидерът в генералното класиране водеше с 1.3 пред Марк Маркес, който вече беше предупреден за спазването на границите на пистата.

6/26 - Ди Джанантонио зае четвъртата позиция след една безкомпромисна атака срещу Винялес в спирането за финалния шикан. Непосредствено пред пилота на VR46 се движеше и Марк Маркес.

8/26 - Марк Маркес загуби позицията си в тройката, след като бе изпреварен от Ди Джанантонио в деветия завой. Повторенията обаче показаха, че по-скоро Маркес пропусна своя съперник, за да се залепи за него в опита да догони водачите, които бяха на 2.5 секунди пред него.

10/26 - В челото Баная продължаваше да води с около секунда пред Мартин, чийто аванс пред Ди Джанантонио вече беше достигнал до 2.8 секунди.

13/26 - В средата на дистанцията Баная продължаваше да държи стабилен аванс пред Мартин, чиято преднина пред Ди Джанантонио продължаваше да расте и вече беше достигнала 3.7 секунди.

16/26 - Десет тура преди финала преднината на Баная на първото място беше достигнала 1.8 секунди, а на свой ред пилотът на Прамак, който заложи на по-мека предна гума, водеше с 4.0 пред Ди Джанантонио.

18/26 - С няколко много силни обиколки Бастианини се залепи за Акоста и след като не успя да изпревари испанеца в първия завой го стори в петия, за да се изкачи на шестата позиция.

19/26 - Ди Джанантонио загуби наведнъж две позиции, след като допусна грешка в деветия завой и бе подминат от Марк Маркес и Винялес, който изпревари и Маркес, за да се върне в тройката.

20/26 - Още една загубена позиция за Ди Джанантонио, който бе изпреварен от Бастианини в спирането за първия завой и изпадна от топ 5.

21/26 - Втора поредна обиколка, в която Бастианини прогреси в спирането за първия завой, този път неговата жертва бе Марк Маркес, който трябваше да излезе от трасето и загуби позиция и от Ди Джанантонио, но веднага си я върна.

Тази контра на Маркес разконцентрира леко Ди Джанантонио, който бе изпреварен и от Акоста, за да се смъкне на седмата позиция. В края на обиколката обаче италианецът се върна на шестото място, изпреварвайки Акоста в последния шикан.

22/26 - Шиканът в края на обиколката стана арена на поредно изпреварване, този път от страна на Бастианини, който не остави шанс на бъдещия си съотборник Винялес и излезе на третото място.

26/26 - Акоста напусна състезанието след падане в средата на последната обиколка от седмото място.

Неточност на Винялес три завоя преди финала, която позволи на Маркес да го изпревари. След това пилотът на Априлия бе и санкциониран с една позиция, тъй като излезе извън границите на пистата в опита си да остане пред Ди Джанантонио.

Край на състезанието - Баная с трета поредна победа в MotoGP и втори пореден дубъл, Мартин завърши втори, а подиума в Нидерландия оформи Бастианини.