Баная не остави никакви съмнения в спринта на "Ассен"

Франческо Баная записа една категорична втора поредна спринтова победа в MotoGP, след като триумфира в късата надпреварата за Гран При на Нидерландия, в която той бе начело във всеки един метър.

Италианецът направи отлично потегляне от полпозишъна на „Ассен“ и в хода на 13-те обиколки в нито един момент не бе атакува от своите съперници. Най-близо до Баная в началото остана Хорхе Мартин, но постепенно Мартинатора изостана и в крайна сметка завърши на 2.3 секунди зад победителя на второто място.

Тройката както и в квалификацията по-рано днес оформи Маверик Винялес, който на старта загуби третата си позиция от Алекс Маркес. Още в края на втория тур обаче пилотът на Априлия си върна загубеното с категорична атака в спирането за последния шикан.

В деветата обиколка Маркес загуби и четвъртата позиция в шикана в края на обиколката, където той бе изпреварен от Енеа Бастианини, който направи много силен спринт. Звяра стартира от 11-та позиция, но с няколко много силни и категорични атаки, за да стигне до четвъртото място накрая.

Зад него пети завърши Фабио Ди Джанантонио, който в края на предпоследния тур изпревари доста агресивно, но и чисто Брад Биндър в спирането за шикана. След това на старт-финалната права пилотът на VR46 Дукати, който тръгна шести, потъна до 13-то място и след това отново се изкачи в колоната, задмина и Алекс Маркес.

Пилотът на Грезини Дукати бе изпреварен още от Брад Биндър и Алейш Еспаргаро, който обаче падна три завоя преди финала и дори направи няколко премятания в зоната за сигурност. В крайна сметка шестото място остана за Биндър, седми се класира Фабио Куартараро, който спечели едно място след 3-секундното наказание, което бе дадено на Алекс Маркес след финала.

Причината за тази санкция, която смъкна испанеца до осмата позиция, бе фактът, че той не изтърпя наказанието си с минаване през дългата обиколка, което му бе дадено заради прекалено много излизания извън пистата. Последната точка от спринта в Нидерландия стана притежание на Франко Морбидели.

В генералното класиране преди утрешното основно състезание на „Ассен“ лидер продължава да е Мартин, чийто аванс от Баная спадна до 15 точки. Трети продължава да е Марк Маркес, който изостава с 44 пункта след като днес не взе точки, тъй като падна още в началото на втория тур.

Основното състезание за Гран При на Нидерландия, осми кръг за сезон 2024 в MotoGP, ще се проведе утре в 15:00 часа българско време и ще може да бъде следено на живо на Sportal.bg.