Лейла Фернандес ще играе финал на турнира в Ийстборн

Финалистката от Откритото първенство на САЩ по тенис през 2021 година Лейла Фернандес се класира за финала на турнира на трева в Ийстбърн (Великобритания).

21-годишната канадка победи поставената под номер 4 миналогодишна шампионка Медисън Кийс (САЩ) с 6:3, 3:6, 6:3 след малко повече от два часа игра.

Фернандес, която е 30-а в световната ранглиста в момента, взе първия сет с ключов пробив в шестия гейм, а във втората част тя навакса ранен брейк пасив и изравни за 3:3, но с нова серия от три поредни гейма Кийс, друга бивша финалистка от Откритото първенство на САЩ през 2017 година, успя да изравни резултата.

В решаващия трети сет левичарката от Канада поведе с 3:0 и запази преднината си до края, за да достигне до първия си финал на тревна настилка.

В спора за трофея Фернандес ще срещне шестата поставена и вицешампионка в турнира от миналия сезон Даря Касанткина (Русия), която победи финалистката от "Ролан Гарос" и номер 3 в схемата Джазмин Паолини (Италия) с 3:6, 7:5, 6:3. Италианката водеше с пробив и 2:0 в решителния трети сет, но с пет поредни гейма рускинята реализира обрат и удържа аванса си до края.

Канадката се стреми към първа титла след триумфа си на турнира Хонконг през миналата година и общо четвърта в кариерата си, а 14-ата в света Касаткина е носителка на шест трофея от веригата УТА, но все още часа дебютен трофей на трева.

Снимки: Imago