След пороя на "Сигнал Идуна Парк" предстоят нови 2 битки за място на четвъртфиналите - на живо от Кьолн и Гелзенкирхен преди днешните мачове

Вики Томова е на полуфинал в Германия след гладиаторска битка с рускиня

Виктория Томова се класира за 1/2-финалите в турнира на трева от сериите WTA 500 в Бад Хомбург (Германия) с награден фонд 802 237 евро. Първата българска ракета при жените надви №66 в световната ранглиста Анна Блинкова от Русия с 2:6 6:1 7:6(9) за 2 часа и 14 минути.

Срещата бе прекъсната в самото ѝ начало заради дъжд, а Томова спаси пет мачбола в тайбрека в третия сет преди да го спечели с 11-9 точки и да триумфира с победата. С този успех Вики ще запише ново рекордно класиране в световната ранглиста за жени. Българката има вече 1223 точки и ще бъде минимум под №48 в началото на следващата седмица.

29-годишната софиянка изпита трудности в първия сет и там тя бе разбита с 2:6, като допусна цели два пробива и загуби гейм още при първия си сервис.

Отговорът обаче бе повече от подобаващ и във втория сет Блинкова допусна поражение с 1:6, като този път българката бе безпогрешна в сервиса си и дори стартира с пет последователни точки в своя полза.

Истинска драма настъпи в третия сет. Съперничките си размениха по един пробив на старта, след което не допуснаха нито една от двете да се откъсне на сериозна дистанция. За съжаление, Блинкова бе тази, която задаваше темпото и поведе с 6:5, като последва много оспорван 12-ти гейм. Там рускинята стигна до мачбол, който пропиля и българката се възползва, за да обърне резултата в своя полза.

Така се стигна до тайбрек, който предложи нова серия от емоционални обрати. Томова започна стабилно и дръпна с 4-2, но последва ужасяващ срив, който можеше да я изхвърли от турнира и Блинкова обърна до 6-4 в своя полза. Тогава родната първа ракета намери сили и парира новите два мачбола на съперничката си. След това мачът се развиваше точка за точка, като рускинята пропиля още три мачбола, което я срина. Българската тенисистка показа отново своя характер, обърна събитията на корта при изоставане от 8-9 и не загуби до края нито точка повече.

Постижението на Томова е много сериозно, тъй като тя стартира от квалификациите, преди да се класира за основната схема на турнира и отстрани три съпернички. В следващия кръг 29-годишната българка ще срещне хърватката Дона Векич, която се класира напред без игра заради контузия и отказване на шампионката от миналия сезон Катерина Синякова от Чехия. Двете до този момент не са играли помежду си.