Край на Суперфиналите в Шампионската лига

Европейската конфедерация по волейбол (CEV) реши да промени формата на Шампионската лига от 2025 година.

Най-престижният европейски клубен турнир вече няма да завършва със Суперфинали, които бяха въведени през 2019 година в Берлин.

Решението бе взето по време на заседание ва Борда на директорите на CEV, който се събра миналия уикенд в Юрмала (Латвия).

Формулата на Финалната четворка беше изоставена през 2020 година. След четири издания на Суперфинал с участието на двата най-добри отбора при мъжете и жените, CEV реши да се върне към организирането на Финалната четворка с участието на 4 най-добри отбора за сезона.

В следващото издание на Шампионската лига Финалната четворка при жените ще се играе на 3-4 май, а финалът при мъжете ще е на 17-18 май. Разликата спрямо предишните финални етапи е, че CEV не предвижда да играе мачове за 3-то място.

Груповата фаза на Шампионската лига ще бъде с участието на 20 отбора, разделени в 5 групи от по 4 отбора. Всеки отбор ще играе 3 мача у дома и 3 като гост. Само победителите в групите ще се класират директно за 1/4-финалите. 5-те втори класирани отбора и най-добрият трети отбор продължават към плейофите. Победителите в плейофите ще попълнят групата от 8 1/4-финалиста.

Останалите отбори, класирани на трето място в предварителните групи, се класират за 1/4-финалите на CEV Cup. Четиримата победители от четвъртфиналите ще продължат към Финалната четворка CEV Шампионска лига.

Груповата фаза при жените ще започне от 5 до 7 ноември и ще завърши на 22 януари, а при мъжете ще е от 12 до 14 ноември и ще приключи на 29 януари.

Жребият за тазгодишното издание на Шампионската лига ще се тегли на 16 юли.