Хърватия си тръгна с победа от Португалия

Хърватия спечели с 2:1 гостуването си на Португалия в приятелска среща. За тима на Златко Далич това бе последна проверка преди началото на Евро 2024. "Шахматистите" имаха предимство през първата част и поведоха с гол от дузпа на Лука Модрич. Веднага след почивката резервата Диого Жота изравни, но Анте Будимир отново даде преднина на гостите в 56-ата минута. До края португалците бяха по-активни, но така и не стигнаха до изравняване.

Тимът на Роберто Мартинес има още една контрола преди Европейското, като във вторник ще се изправи срещу Ейре. Наставникът искаше да види подобрение в защита, но тимът му допуска два гола в четвърта поредна приятелска среща. Мартинес не да можеше да разчита на ветерана Пепе, който има физически проблеми, както и на Кристиано Роналдо и Рубен Невеш, които се присъединиха едва вчера към лагера на тима. Кристиано обаче пристигна, за да подкрепи отбора, и получи бурните аплодисменти на зрителите.

Португалия се опита да контролира двубоя в началото, но тимът на Златко Далич бързо показа колко опитен и обигран е. След период, в който "шахматистите" за дълго задържаха топката, се стигна до разбъркване в наказателното поле и грешка на Витиня. Той опита да овлее топката в наказателното поле, но я загуби от Ковачич, който пък потърси контакт и много леко падна, но съдията отсъди дузпа, а разглеждането с ВАР не я отмени. Лука Модрид бе точен от бялата точка и даде преднина на гостите.

Хърватите продължиха да бъдат по-опасния отбор и бързо стигнаха до още две ситуации пред Диого Коща. Удар на Модрич мина покрай вратата, а изстрел на Майер бе отразен от вратаря. Домакините правеха опити да атакуват, но така и не успяваха да създадат сериозно положение. В същото време положенията пред другата врата продължиха. В 27-ата минута центриране на Станишич не стигна до Крамарич за щастие на Португалия.

Грешка на Инасио пък позволи на гостите да развият бърза атака, но тя завърши с блокиран удар на Крамарич. Малко преди почивката тимът на Далич пропусна великолепна възможност да удвои преднината си. Нисък удар на Крамарич бе отразен от вратаря с крак, а при добавката Будимир не уцели вратата с глава.

Роберто Мартинес направи четири промени на почивката. Далот, Феликс, Рамош и Нуно Мендеш бяха заменени от Семедо, Леао, Жота и Кансело. Това даде резултат още в самото начало на второто полувреме. Отлична атака и пробив на Семедо завърши с подаване към Жота, който отправи топката към опразнената врата. Леао пък започна да създава сериозни проблеми на защитата на съперника.

След почивката играта бе по-открита, а Португалия вдигна оборитите и изглеждаше доста по-добре в атака. Въпреки това хърватите отново поведоха. Влезлият като резерва Пашалич отправи прекрасен удар и тя се удари в горната греда. При добавката Будимир я прати в мрежата с глава. Домакините натиснаха и стигнаха до нови положения. Хубав удар на Бруно Фернандеш не намери целта.

Гостите също имаха добра възможност преди Рубен Диаш да прати топката покрай вратата след ъглов удар. Кансело пропусна отличен шанс, след като излезе зад защитата. Бранителят се забави с удара, опита да финтира и пропиля възможността. Хърватите също стигнаха до опасна ситуация в 82-ата минута, а в добавеното време и двата отбора бяха близо до гол.

ПОРТУГАЛИЯ - ХЪРВАТИЯ 1:2
0:1 - Модрич (8-д)
1:1 - Жота (48)
1:2 - Будимир (56)