Чехия и Швейцария се класираха за финала на Световното по хокей

Отборите на Чехия и Швейцария ще играят за титлата на Световното първенство по хокей на лед.

Чехите, които са домакини на форума се класираха на финала, след като надиграха със 7:3 (2:2, 3:1, 2:0) Швеция пред близо 18 000 души в зала "О2 Арена" в чешката столица Прага. Там те ще преследват седмата световна титла в историята си като самостоятелна държава и общо 13-а като приемник на спортните постижения на Чехословакия.

В герой за победителите се превърна 25-годишният централен нападател на Каролина Хърикейнс от НХЛ Мартин Нечас с две попадения и две асистенции.

Последният домакински триумф е като Чехословакия през 1985 година, а иначе Чехия не е ставала първенец на планетата от 2010 година в Германия, когато победи с 2:1 Русия. Оттогава чехите, водени сега от Радим Рулик, не бяха стигали до мача за титлата.

Това бе и най-резултатният елиминационен двубой в историята на шампионатите на планетата между представителните тимове на тези две държави.

Швеция нямаше допуснат гол в първа третина преди полуфинала, като никога и не бе изоставала в резултата. До това поражение селекцията на Сам Халам имаше осем победи от осем мача.

Четирите попадения в първата част паднаха в рамките на шест минути, като "трите корони" повеждаха и в двата случая.

Решаващ се оказа голът за 3:2 на Ондржей Касе във втората третина, когато чехите имаха късмет шайбата да отиде при голмайстора от кънката на съдия.

ния направи вратарят на победителите Леонардо Дженони.

Швейцарците, водени от Патрик Фишер, поведоха през първата третина с попадения на Кевин Фиала и Нино Нийдеррайтер.

„Кленовите листа“ намалиха през втората част чрез сина на българин Брандън Танев, който играе като нападател за Сиатъл Кракън в НХЛ.

Канада изравни две минути и седем секунди преди края чрез капитана си Джон Таварес от Торонто Мейпъл лийфс.

След като продължението завърши без попадения, се стигна до дузпи, в които вратарят на Швейцария Дженони спаси три наказателни удара, а канадецът Оуен Пауър прати шайбата в рамката на вратата.

Швейцария стигна трети финал в историята на участията си на Световно първенство след триумф с дузпи – 3:2 (в редовното време 2:2 - 0:2, 1:0, 1:0) над рекордьора по титли (28) и действащ шампион Канада.

46 спасявания направи вратарят на победителите Леонардо Дженони.