Страхотен гол на Джака донесе исторически дубъл за Байер (Леверкузен)

Байер (Леверкузен) постигна исторически дубъл през този сезон, след като спечели с 1:0 финала за Купата на Германия срещу втородивизионния Кайзерслаутерн на "Олимпиащадион" в Берлин. Единственото попадение бе дело на Гранит Джака, който се разписа с много красив гол в 17-ата минута. Победата за тима на Чаби Алонсо бе още по-ценна с оглед на факта, че "аспирините" играха цяло полувреме с човек по-малко след червен картон за Одилон Косуну в края на първата част. Така Байер (Леверкузен) показа реакция и характер след тежката загуба във финала на Лига Европа с 0:3 от Аталанта и края на серията от 51 поредни мача без загуба. Кайзерслаутерн пък се държа достойно и имаше нелоши ситуации, но класата на новите германски шампиони просто бе по-голяма.

Байер (Леверкузен) спечели Купата на Германия за втори път в историята си, като оттогава са изминали над 30 години - за последно това се бе случвало през 1993 г. По пътя си към трофея "аспирините" елиминираха още Теутония Отензен, Зандхаузен, Падерборн, Щутгарт и Фортуна (Дюселдорф).

Двата отбора се бяха срещали за последно преди 9 години - отново за Купата на Германия, когато "аспирините" спечелиха с 2:0. Любопитното обаче е, че в предишната 2014 г. двата тима отново играха един срещу друг в турнира и тогава Кайзерслаутерн спечели с 1:0, и то като гост на съперника си.

По пътя си към финала Кайзерслаутерн последователно бе елиминирал Рот-Вайс (Кобленц), Кьолн, Нюрнберг, Херта (Берлин) и Саарбрюкен, който отстрани елитните Байерн (Мюнхен) и Айнтрахт (Франкфурт). Бившият тим на Мариян Христов е печелил два пъти Купата на Германия - през 1990 г. и 1996 г., и за тяхно съжаление засега ще останат с тези два трофея.

"Лаутерите" започнаха във формация 4-2-3-1, като атаката на тима ще водеше Даниел Ханслик, подпомаган в задни позиции от Марлон Ритер, испанеца Кени Принс Редондо и Жан Цимер.

Чаби Алонсо пък бе направил доста промени в състава си в сравнение със стартовите 11, които започнаха срещу Аталанта. Лукас Храдецки се завърна на вратата вместо Матей Коварш, а атаката на "аспирините" водеше Патрик Шик, който замени Амин Адли. Йонас Хофман също стартира днес и помагаше на чешкия нападател заедно с Флориан Виртц от по-задни позиции. Роберт Андрих зае мястото на Есекил Паласиос в халфовата линия, а Одилон Косуну се завърна в защита вместо Пиеро Инкапие.

Странно или не, втородивизионният тим започна по-добре мача и имаше първата добра възможност в мача. Още в 5-ата минута Даниел Ханслик напредна и стреля опасно от дистанция, но Лукас Храдецки успя да се намеси и да избие. Шест минути по-късно Джереми Фримпонг в характерния си стил навлезе отдясно, излъга бранител на символичните домакини и стреля, но в ръцете на Юлиан Крал. Постепенно Леверкузен взе инициативата, като можеше да открие няколко минути по-късно след индивидуален пробив на Флориан Виртц, който шутира, но стражът на Кайзерслаутерн изби. Това в крайна сметка се случи в 17-ата минута, когато защитник на "лаутерите" изчисти топката, а тя попадна на левия крак на Гранит Джака, който без да се бави изстреля страхотен шут от дистанция, който не остави никакви шансове на Крал - 0:1 за Байер (Леверкузен).

Доминацията на Леверкузен продължи, като в 26-ата минута се наложи на Борис Томяк да чисти малко пред голлинията след пробив на Виртц. Малко по-късно удар на Йонатан Та бе блокиран, а шут на Алехандро Грималдо не намери очертанията на вратата. И когато изглеждаше, че всичко е под контрола на тима на Чаби Алонсо, в 44-ата минута настъпи ключов момент. Бранителят на "аспирините" Одилон Косуну извърши грубо нарушение срещу Борис Томяк и получи втори жълт и съответно червен картон от главния съдия Бастиан Данкерт. В последните секунди на първото полувреме "лаутерите" бяха много близо до изравняването, но удар на Тобиас Рашъл мина на сантиметри от вратата на Храдецки.

17 Байер (Леверкузен) спечели Купата на Германия и постигна исторически дубъл

На почивката и двамата треньри предприеха рокади, като Чаби Алонсо направи две смени и пусна в игра Йосип Станишич и Амин Адли на местата на Йонас Хофман и Патрик Шик. Наставникът на Кайзерслаутерн Фридхелм Функел пък смени нападателя си и пусна в игра Рагнар Ахе вместо Даниел Ханслик. След няколкоминутно прекъсване заради пиротехника от феновете по трибуните на "Олимпиащадион", последваха две добри ситуации за Леверкузен. Влезлият Амин Адли тества с далечен изстрел Крал, който успя да избие в корнер. От последвалия ъглов удар другата резерва - Станишич, бе близо да удвои резултата, но ударът му с глава мина с малко встрани от вратата на "лаутерите". Още един от появилите се след почивката играчи - Рагнар Ахе от Кайзерслаутерн, пък също имаше нелоша ситуация, след като напредна и хвана неподготвен Храдецки с изстрела си, но за късмет на Байер топката излезе в аут. В 62-рата минута отново Ахе пробва късмета си и стреля добре от дистанция, но финландският страж на "аспирините" успя да избие със сетни усилия.

В 75-ата минута Байер имаше добра възможност да удвои, като Джереми Фримпонг се включи след добра контраатака и излъга Крал, но не успя да насочи топката във вратата и бранител на Кайзерслаутерн изби. Малко след това и Адли опита далечен удар, но бе неточен, В последната минута от редовното време Виртц излезе сам срещу Крал, но стражът на "лаутерите" успя да избие. До края на срещата Байер (Леверкузен) изигра много мъдро мача, като не допусна никакви опасности пред вратата си и в крайна сметка ликува с трофея.

КАЙЗЕРСЛАУТЕРН (4-2-3-1): Крал; Цолински, Томяк, Елведи, Пукач; Рашъл, Калоч; Цимер, Ритер, Редондо; Ханслик

БАЙЕР ЛЕВЕРКУЗЕН (3-4-2-1): Храдецки; Косуну, Та, Тапсоба; Фримпонг, Андрих, Джака, Грималдо; Хофман, Виртц; Шик

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!