Арсенал надделя трудно над Евертън, но отново разочарование за "артилеристите"

Арсенал спечели трудна и горчива победа с 2:1 над Евертън в последния 38-и кръг на Премиър лийг. “Артилеристите” продължаваха да хранят надежди, че ще могат да стигнат до титлата при успех днес и провал на Манчестър Сити. Гостите успяха да поведат с попадение на Идриса Гей (40’), но голове на Такехиро Томиясу (43’) и Кай Хавертц (89’) пратиха трите точки на сметката на хората на Микел Артета.

Футболистите на домакините започнаха срещата много активно и в търсене на ранно попадение. Още в първите минути те успяха да направят няколко опасни влизания в наказателното поле, а в петата Такехиро Томиясу стреля опасно с глава покрай вратата. В 12-ата минута грешка при изнасянето доведе до грешка на гостите, а Кай Хаверц отправи нов опасен изстрел. “Артилеристите” стигнаха до нов сериозен пропуск след четвърт час, когато Габриел Мартинели получи на скорост, премина по отличен начин бранител, след което стреля, но Джордан Пикфорд се намеси отлично и спаси.

Постепенно гостите се посъвзеха и започнаха по-настойчиво да се задържат в половината на Арсенал. Точно след изминаването на половин час игра “карамелите” осъществиха и най-добрата си атака. Топката бе бързо изнесена в предни позиции и достигна до Доминик Калвърт-Люин, той стреля в дясната греда на Давид Рая, а при вторият си опит не успя да уцели рамката на вратата. От другата страна на терена “топчиите” също продължаваха да вкарват кълбото често в пеналта на Пикфорд, но отбраната на гостите успяваше да блокира опитите за изстрели.

Добрата игра на Евертън в крайна сметка даде резултат пет минути преди края на първата част, когато Томас Партей извърши нарушение в изгодна за гостите позиция пред наказателното поле на Рая. Идриса Гей стреля опасно, топката рикошира в Деклан Райс и влетя в мрежата пред погледа на испанския страж.

Домакините успяха да отговорят светкавично на предизвикателството на “карамелите” и стигнаха до изравнително попадение само три минути по-късно, когато Такехиро Томиясу стигна до една центрирана отдясно топка и с плътен удар преодоля Пикфорд.

Хората на Микел Артета продължиха да са водещия тим и от самото начало на втората част, като се настаниха дълбоко в полето на Евертън. Те продължаваха да търсят празни пространства в добре подредената отбрана на гостите, които от своя страна опитваха да контраатакуват, когато получеха възможност. Десетина минути след началото на втората част Габриел Магаляеш се конфронтира с Абдулай Дукуре, получавайки травма. Малко след изминаването на час игра Давид Рая трябваше да се намесва решително, след като Доминик Калвърт-Люин отправи много опасен изстрел, който летеше към мрежата му.

В 67-ата минута пък отлично центриране отдясно бе намерено по отличен начин с глава от Кай Хаверц. Германецът дори нацели гредата, но се оказа, че той е бил в положение на засада. Двайсет минути преди края на редовното време за пореден път кълбото бе вкарано хубаво от крилото в наказателното поле на Евертън, но този път Емил Смит Роу, влязал малко по-рано на терена, се забави и не успя да се разпише. Отново юношата на Арсенал бе близо до това да намери мрежата зад Пикфорд в последните десетина минути, когато пак бе намерен добре в пеналта, но изстрелът му срещна напречния стълб.

До дълго търсеното попадение от страна на “артилеристите” все пак се стигна минута преди края, когато подаване на Ашли Йънг бе пресечено от Габриел Жезус, кълбото бе претено към Йодегор, чийто изстрел бе блокиран, но в крайна сметка топката бе пратена в мрежата от Кай Хавертц.

Това попадение все пак се оказа достатъчно за победата в днешния ден, но не и за титлата, която все пак отива на сметка на Манчестър Сити, след като “гражданите” също успяха да спечелят своя двубой с Уест Хам. Все пак момчетата на Микел Артета успяха да натрупат повече победи от легендарния тим на “непобедимите” на Арсен Венгер през 2004 година, но въпреки това трофеят се изплъзна от техните ръце.