Манчестър Сити не трепна в последния си тест и влезе в историята с четвъртата си поредна титла

Манчестър Сити е шампион на Англия за четвърта поредна година, с което се превърна в първия отбор в историята с подобно постижение! “Гражданите” подпечатаха юбилейната си 10-а титла на страната с домакински успех с 3:1 над Уест Хам в двубой от последния 38-и кръг на Премиър лийг. Най-добрият играч в първенството през този сезон Фил Фоудън (2', 18') и Родри (59') вкараха попаденията за домакините, а Мохамед Кудус (42') беше точен за гостите.

Така “гражданите” завършиха на върха в класирането с актив от 91 точки или само на две пред своя преследвач Арсенал. Уест Хам пък остана на деветото място с 52 пункта. Това е шеста титла във Висшата лига за Сити през последните седем сезона, като всички те бяха спечелени под ръководството на Джосеп Гуардиола.

Днес испанският мениджър предприе само две промени сред титулярите, които победиха Тотнъм с 2:0. Контузеният Едерсон беше заменен от Щефан Ортега на вратата, а Жереми Доку получи шанс за изява за сметка на Матео Ковачич. Атаката на тима отново беше водена от Ерлинг Холанд. Междувременно, Дейвид Мойс разчиташе на Мохамед Кудус, Лукас Пакета и Микаел Антонио в предни позиции в схемата 3-4-2-1.

Мачът започна по перфектен начин за домакините, тъй като още в 79-ата секунда Фоудън откри резултата с невероятен шут от дъгата на наказателното поле. Това е шести шампионатен гол за английския национал с удар извън наказателното поле през този сезон, което е клубен рекорд. В седмата минута Кевин Де Бройне се опита да удвои преднината, но Алфонс Ареола се справи с далечния му шут. Три минути по-късно белгиецът пробва нов изстрел, но и той беше спасен от противниковия вратар.

34 Манчестър Сити влезе в историята с четвъртата си поредна титла

В 15-ата минута удар на Доку доведе до третата намеса на Ареола в мача. Секунди по-късно стражът отрази още един изстрел на белгийския национал. Последва шут по земя на Родри, при който топката мина покрай вратата. В 18-ата минута се случи неизбежното, след като "небесносините" стигнаха до втори гол. Тогава Доку пусна пас към намиращия се на добра позиция в наказателното поле Фоудън, който с удар в движение отбеляза второто си попадение в двубоя.

В 24-тата минута Холанд получи първата си възможност да се разпише, но вместо това се размина с топката при свой опит за акробатично изпълнение на няколко метра пред вратата. Секунди по-късно Фоудън потърси хеттрик, но Ареола изби удара му от голямо разстояние. В 27-ата минута дойдоха нови два далечни удара за домакините, като Ареола изби топката след изстрелите на Мануел Аканжи и Де Бройне.

Малко след това Йошко Гвардиол стреля с глава след корнер, но прати топката покрай вратата. В 37-ата минута Родри не успя да преодолее Ареола с далечния си изстрел. Минута по-късно дойде първият удар на “чуковете”, но Ортега се справи с изпълнението на Кудус.

В 42-рата минута се стигна до изпълнение на корнер за гостите, при което топката се удари в Томаш Соучек, а Кудус се възползва от това и с прекрасна задна ножица намали изоставането на лондончани. Останаха съмнения за игра с ръка на чеха, но попадението беше зачетено. В добавеното време преди почивката Холанд имаше златна възможност за трети гол за "гражданите", но от чудесна позиция прати топката над вратата.

Първият пропуск за втората част дойде в 49-ата минута, когато шут на Де Бройне от голяма дистанция се оказа неточен. Малко след това Фоудън също стреля отдалече, но и в този случай топката мина покрай вратата. В 59-ата минута Родри опита удар по земя, с който донесе третия гол на домакините в двубоя.

В 63-тата минута Фоудън за пореден път потърси свой хеттрик, но Ареола спаси неговия изстрел. Три минути по-късно Курт Зума блокира удар на Холанд от добра позиция.

В 74-тата минута Фоудън изпълни пряк свободен удар, но не намери целта. Пет минути по-късно Бернардо Силва също се отчете с пропуск. В 84-тата минута Холанд засече топката при центриране от корнер, но тя мина покрай вратата. В 88-ата минута при изпълнение на корнер Константинос Мавропанос стреля с глава и след рикошет в Соучек топката влезе в мрежата на "небесносините". Преглед с ВАР обаче показа, че топката се е отклонила в ръката на халфа и така голът беше отменен. В добавеното време не се случи нищо сензационно и така след последния съдийски сигнал всички в Сити започнаха да празнуват своята историческа титла.

Разбира се, след края на мача дойде време и за награждаването на новия стар шампион на Англия. Така капитанът Кайл Уокър вдигна трофея в Премиър лийг пред изпълнения до краен предел “Етихад”.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - УЕСТ ХАМ 3:1

1:0 Фоудън (2')

2:0 Фоудън (18')

2:1 Кудус (42')

3:1 Родри (59')

Манчестър Сити: Ортега, Уокър, Аканжи, Диаш, Гвардиол, Родри, Де Бройне, Силва, Фоудън, Доку, Холанд
Уест Хам: Ареола, Цоуфал, Зума, Мавропанос, Кресуел, Емерсон, Уорд-Праус, Соучек, Пакета, Кудус, Антонио