Будапеща за трети път ще бъде домакин на Европейското първенство по художествена гимнастика

Унгарскатата столица Будапеща ще бъде домакин на Европейското първенство по художествена гимнастика за жени и за девойки през следващата седмица. Това е трети път, в който градът организира това събитие след успешните издания през 1999 и 2017 година. В турнира ще участват над 300 състезатели от 40 държави.

България ще бъде представена от индивидуалните състезателки Боряна Калейн (обръч, топка и бухалки), Стилияна Николова (обръч, топка и лента) и Елвира Краснобаева (бухалки и лента) във възраст жени. В борбата за отборната надпревара при девойките ще участват Дара Малинова (обръч, бухалки и лента) и Магдалена Вълкова (топка). България ще бъде представена и от ансамбъл жени в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева.

Състезателният формат при индивидуално жени е следният: една до три гимнастички могат да се състезават от национална федерация, като представят максимум осем съчетания. Ако страната участва само с една състезателка, тя трябва да представи всички четири уреда и не влиза в отборното класиране. Най-добрите три резултата от квалификацията се зачитат за класирането в многобоя. Най-добрите 24 гимнастички от квалификацията продължават на финала за многобой, плюс една гимнастичка от страната домакин, ако все още не се е класирала. В индивидуалния многобой общо оценките от четирите уреда определяр крайното класиране. Най-добрите осем грации на всеки уред се класират за финалите на отделните уреди.

При ансамблите за многобоя се играят съчетания с пет обръча и три ленти/две топки. Общият сбор от двете композиции определя класирането в многобоя. Най-добрите осем ансамбъла на всеки уред се класират за финалите.

Победителят в отборното състезание при жените се определя чрез общия сбор на резултатите от всичките осем индивидуални съчетания за жени от квалификацията плюс двата резултата от ансамблите.

При девойки индивидуално една до четири гимнастички могат да се състезават от национална федерация, представяйки максимум четири съчетания. Ако страната участва само с една гимнастичка, тя трябва да представи всички четири уреда и не участва за отборното класиране. Резултатите от четирите уреда определят отборното класиране. Най-добрите осем гимнастички на уред се класират за финалите.

Олимпийската квалификация за индивидуалните гимнастички ще се проведе на 23 и 24 май на база на четири резултата. Гимнастичките, които искат да участват в олимпийската квалификация, трябва да играят всички четири съчетания. Олимпийската квалификация при ансамблите ще се проведе в състезанието за многобоя на 25 май.