Ман Сити превзе за първи път новия стадион на Тотнъм в Премиър лийг и вече държи титлата в ръцете си

Манчестър Сити е само на победа от историческа четвърта поредна титла в Премиър лийг, след като "гражданите" надделяха с 2:0 над Тотнъм като гост в отложен двубой от 34-тия кръг. Ерлинг Холанд (51') вкара изобщо първия гол за Сити на този стадион в Премиър лийг, след което удвои от дузпа в добавеното време. Огромен принос за успеха в този иначе доста равностоен и нервен сблъсък имаше и резервният страж на гостите Щефан Ортега, който замени Едерсон в 69-ата минута и до края направи три много важни спасявания. След този резултат тимът на Джосеп Гуардиола вече има две точки преднина пред Арсенал преди последния кръг от сезона. В него Манчестър Сити трябва да победи Уест Хам в неделя, за да вдигне отново шампионската титла. Тотнъм пък вече загуби и математически шансове за четвъртото място, тъй като остава на пет точки зад Астън Вила, който през следващия сезон ще играе в Шампионската лига. Ситуацията бе особена за "шпорите", защото ако бяха спрели Сити, щяха да помогнат на големия си градски съперник Арсенал да стане шампион. Отборът на Анге Постекоглу обаче положи всички усилия да вземе нещо от този сблъсък, но пропусна добрите ситуации, до които стигна.

Тотнъм бе спечелил последните си четири домакинства за първенство срещу Манчестър Сити, и то без да допусне нито един гол. Все пак тимът на Джосеп Гуардиола за първи път триумфира на "Тотнъм Хотспър Стейдиъм" по-рано през този сезон, но това бе в двубой за ФА Къп, който "гражданите" спечелиха с 1:0.

По-рано през кампанията двата отбора направиха зрелищно 3:3 на "Етихад".

Манчестър Сити е в серия от вече 22 поредни срещи без загуба в шампионата.

Анге Постекоглу бе направил три промени в сравнение с мача с Бърнли през уикенда. Раду Драгушин, Родриго Бентанкур и Пиер-Емил Хьойберг стартираха. Оливър Скип и Деян Кулушевски седнаха на пейката за началото, а Ив Бисума бе контузен. Мики ван де Вен действаше като ляв краен защитник.

Пеп Гуардиола извърши една корекция от срещата с Фулъм. Капитанът Кайл Уокър се завърна като титуляр отдясно на отбраната.

Тотнъм започна добре и в шестата минута домакините организираха хубава атака, при която Хьойберг намери с чудесно диагонално подаване Джонсън отдясно, след което последният върха към Бентанкур. Халфът стреля силно малко след границата на наказателното поле, но Едерсон се намеси блестящо и изби над вратата.

След първите десетина минути Сити се настани за известно време в половината на домакините, които в този период срещаха трудности да изнесат топката. В 15-ата Хьойберг много лошо опита да изчисти топката в наказателното поле и Фоудън веднага стреля от въздуха от няколко метра, но Викарио спаси отбора си от сигурен гол.

След това двата отбора се вкопчиха в доста сериозна тактическа битка. В 33-тата минута Бренън Джонсън изостри едно нападение на Тотнъм отдясно, преодоля Гвардиол и стреля от малък ъгъл. Топката изглеждаше лесна за Едерсон, но той я изпусна. Вратарят обаче се размина само с корнер пред вратата му.

В 39-ата минута Гвардиол бе близо до поредното си попадение в последно време, след като засече от воле дълбоко центриране на Уокър към далечната греда, но топката премина над вратата.

В самия край на първото полувреме Драгушин героично блокира с глава пред голлинията удар на Силва, след който топката отиваше към горния ъгъл. Дори и да имаше гол в тази ситуация, изглеждаше, че той най-вероятно щеше да бъде отменен заради засада по-рано в хода на нападението.

В крайна сметка, след като изиграха равностойно първо полувреме и отправиха само по един точен удар, двата отбора логично се прибраха на почивка при нулево равенство.

В самото начало на второто полувреме Тотнъм сгреши с изнасянето на топката и Де Бройне получи възможност да стреля малко след границата на наказателното поле, но Викарио направи второ важно спасяване в мача.

Домакините отговориха с пробив на Джонсън отдясно и ниско центриране към близката греда, засечено от Сон. Този път Едерсон се намеси.

В 51-вата минута Фоудън проби отляво, остави Ромеро и Бентанкур зад себе си и центрира. Топката стигна до другия фланг, където Силва намери Де Бройне в наказателното поле. Белгиецът "сервира" топката на Холанд, който засече пред голлинията за 0:1.

В 62-рата минута се получи много тежък сблъсък между Ромеро и Едерсон, които атакуваха топката. Вратарят получи помощ в продължение на няколко минути, а бранителят получи жълт картон. Бразилецът остана няколко минути на терена, но Гуардиола и щабът му решиха, че трябва да го заменят. Ортега влезе на мястото му. Едерсон пък не бе никак щастлив от смяната му. Де Бройне, който също изпитваше болки след остро влизане минути преди това, пък бе заменен от Доку.

Ортега обаче имаше сериозен принос, тъй като две минути след влизането му спаси отбора в ситуация, в която Кулушевски се озова очи в очи с него и опита да промуши топката между краката на вратаря. Десет минути след това Ортега отново се намеси във важен момент, като отново отказа Кулушевски.

В 86-ата резервният страж на Сити се прояви още по-бляскаво, след като запази самообладание и спаси с крак, останал последна преграда срещу откъсналия се сам срещу него Хюн-Мин Сон.

В 89-ата минута Доку нахлу в наказателното поле, където бе препънат от Педро Поро. Крис Кавана посочи бялата точка, а Холанд изпълни безкомпромисно дузпата, за да отбележи 27-ия си гол в първенството през този сезон.

В добавеното време Доку можеше да вкара и трето попадение за Сити, но Викарио спаси.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!