Григор Димитров се бори до последно, но загуби от Тейлър Фриц в суперсблъсък в Рим

Григор Димитров отпадна в осминафиналите на турнира от сериите “Мастърс 1000” в Рим (Ит) с награден фонд близо 8 млн. евро. Контузия и липса на късмет попречиха на най-добрия български тенисист да покаже максимума от себе си срещу американеца Тейлър Фриц и той отстъпи с 2:6, 7:6(11), 1:6 на централния корт във “Форо Италико”.

Битката между двамата продължи 2 часа и 42 минути и предложи много драма и емоции на зрителите. Григор излезе с превръзка на лявата ръка, която нарани при падането си в началото на мача с французина Теренс Атман в предишния кръг.

Димитров пропусна много шансове в първия сет, а лошият му сервис го принуди да направи шест двойни грешки и той закономерно го загуби с 2:6, позволявайки на Фриц да стигне до два пробива в тази част.

Постепенно обаче в играта на Григор настъпиха много позитивни промени, най-вече по отношение на сервиса му. Също така той започна да излиза повече на мрежата, което доведе до негов успех във втория сет, който бе решен в инфарктен тайбрек, продължил близо 20 минути.

За съжаление, физическото и емоционалното изтощение си казаха думата и в решаващата трета част Димитров не успя да намери противодействие на силната и постоянна игра на шампиона от Делрей Бийч.

Това бе втората загуба от три мача за Григор в съперничеството му с Тейлър Фриц и третото му участие в осминафиналите на турнира във Вечния град, където най-доброто му класиране е полуфинал през 2014 година. Българинът все пак подобри постижението си от миналия сезон, когато отпадна в третия кръг от Новак Джокович, и спечели 88 440 евро от наградния фонд на турнира.

За статистиката Тейлър Фриц направи 13 аса в мача срещу само един на Димитров, като в същото време българинът допусна 11 двойни грешки на сервис срещу само една за американеца. Българинът бе по-добър при печелившите удари - 37:27, но направи много повече непредизвикани грешки - цели 31 срещу само 9 за Фриц, и пропиля 11 възможности за пробив.

Първи сет:

Хвърленият жребий отреди Григор да сервира в първия гейм. Той поведе с 30:15 след дълбок форхенд, който принуди Фриц да прати топката в мрежата, но веднага след това направи двойна грешка и резултатът стана 30:30. Последва дълго разиграване с дълбоки удари от дъното на корта, но накрая Фриц сбърка къса топка, позволявайки на Димитров да поведе с 40:30. Последва нова точка за поставения под №10 Григор и първи гейм на неговата сметка.Амарекинац

Американецът отговори с гейм на нула и 1:1.

Две двойни грешки на Григор Димитров белязаха началото на третия гейм и 0:30 за американеца. След това пък Димитров не успя да намери отговор на къса топка на Фриц и американецът се изправи пред три възможности за пробив. ългаринът неутрализира първата от тях, но при втората Фриц успя и осъществи първия пробив в мача.

Още в следващия гейм Григор Димитров имаше възможност да върне пробива. Той поведе с 15:40 след непредизвикани грешки от форхенд на Фриц, но американецът се измъкна и спечели подаването си, с което затвърди пробива - 3:1.

Григор Димитров продължи да бърка началния удар и в петия гейм и след нови две двойни грешки (общо пет от началото на мача) Фриц дръпна с 15:40, , осигурявайки си нов шанс за пробив. Серия от бързи точки върнаха Григор в играта, а след страхотно излизане на мрежата българинът си осигури предимство. При следващото разиграване късметът помогна на Димитров, тъй като след негов удар топката се удари в мрежата, но все пак успя да мине в полето на Фриц и нашето момче оцеля, печелейки подаването си.

Шестият гейм, който продължи цели 13:32 минути, предложи много емоции на зрителите. В него Григор Димитров демонстрира целия си арсенал от разнообразни удари, като подсечен бекхенд и топспин бекхенд, и цели пет пъти притисна Фриц до стената. 26-годишният Фриц обаче издържа на напрежението и неутрализира всички точки за пробив за българина, с което не му позволи да го върне.

За съжаление, Григор Димитров продължи да има проблем със сервиса си и в следващото си подаване, с което подари нов пробив на американския си съперник за 5:2 В следващия гейм американецът сервира за спечелване на сета и след концентрирана игра се поздрави с успеха в тази първа част.

Втори сет:

Вторият сет започна по позитивен начин за Григор Димитров и той спечели подаването си, за да поведе с 1:0.

Добрата серия на българина продължи и в сервис гейма на Фриц. Григор дръпна с 0:30, а малко след това си осигури осми брейкбол в мача. Съперникът му обаче за пореден път сервира отлично и се измъкна, изравнявайки резултата 1:1.

Гришо изостана с 0:30 на свой сервис гейм, но след това се върна в разиграването, като излезе на мрежата, а Фриц опита неуспешен лоб - 30:30. След това най-добрият български тенисист успя да вземе още две точки и обърна гейма - 2:1.

Още в следващия гейм българинът стигна до нова отлична възможност за пробив. Той обаче сбърка смач на опразнен корт, а след това два хубави сервиса на Фриц спасиха подаването му.

Последва бърз сервис гейм на сметката на Григор и 3:2 в негова полза. Фриц отговори с гейм на нула, затвърждавайки впечатлението, че началният удар е най-силното му оръжие в този мач.

Димитров обаче също бе безпогрешен на свой сервис и за първи път от началото на двубоя също записа гейм на 0 - 4:3.

Същото се повтори и в осмия гейм, но за обратната страна. Фриц не даде почти никакви шансове за игра на българина и втори пореден гейм на нула за него - 4:4.

Димитров си осигури успеха в 9-ия гейм след три поредни разигравания, завършили с печеливши за него къси топки, а в 10-ия стигна до нов шанс за пробив, който в случая той бе и сетбол. Фриц обаче не трепна.

В 11-ия гейм американецът на свой ред изправи Григор до стената, след като спечели размяна на удари на мрежата. Димитров обаче отвърна със страхотен сервис, след който Фриц не успя да върне топката в мрежата, а след това записа печеливша точка и от смач, гарантирайки си минимум тайбрек.

В 12-ия гейм Тейлър Фриц отрази втори сетбол и общо 11-та точка за пробив в мача и отново оцеля.

Тайбрекът започна с точка за Григор и минипробив за 2:0. Фриц намали на 1:2, но бекхенд по правата на Димитров го принуди да сбърка и резултатът стана 3-1 за първата ни ракета. В следващото разиграване българинът прати топката в аут и американецът върна минипробива - 2:3. Отговорът на Димитров обаче бе светкавичен и след страхотен лоб, последван от елегантен завършек на мрежата той отново си осигури минипробив аванс. Фриц намали на 3:4, но след две поредни добри излизания а мрежата (15 от 19 спечелени разигравания на мрежата до момента) Григор дръпна с 6:3, осигурявайки си три сетбола. Американецът неутрализира два от тях на свой сервис - 5:6, след което последва двойна грешка на българина и изравняване на резултата 6:6. Димитров стигна до още един сетбол при сервис на Фриц, но отново не успя, изпращайки топката в мрежата. Отличен сервис донесе на Фриц първи мачбол, но след това американецът сбърка от ретур и Григор изравни 8-8. Последва нов сетбол за Димитров, но при следващото разиграване той прати от диагонал топката в аут, невярвайки какво се случва - 9:9. В този момент Тайлър Фриц направи двойна грешка - първата му от началото на мача, и пред Григор се появи отлична възможност да затвори сета на свой сервис. Той обаче отново сбърка и опонентът му възстанови равенството 10:10, а след това и 11:11. След пореден супербекхенд топката кацна на линията и пред Димитров се появи осма възможност в тайбрека да приключи сета и общо 10-та. И този път той не сбърка! 13:11 за него в тайбрека на втората част и изравняване на резултата в мача.

Трети сет:

Този маратонски тайбрек, за съжаление, като че ли изтощи физически и емоционално Григор , тъй като в първия си сервис гейм от решаващия трети сет той допусна нов пробив. Фриц се възползва максимално от ситуацията и затвърди брейка си, повеждайки с комфортното 3:0.

Последва бърз гейм за Димитров и той намали изоставането си - 1:3. Фриц обаче също спечели своето подаване, възстановявайки аванса си от три гейма.

Шестият гейм бе ужасяващ и най-слабият за Григор от началото на мача. Той направи три последователни двойни грешки, довели до нов пробив за Тейлър Фриц, който малко след това стигна и до мачбол, който спечели.

В следващия кръг Тейлър Фриц ще играе с победителя от мача между поставения под №3 Александър Зверев (Германия) и португалеца Нуно Боржеш.