Григор преодоля физическите проблеми и се отправи към осминафиналите в Рим

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за осминафиналите на турнира от сериите “Мастърс” в Рим. Световният №10 срази французина Теренс Атман със 7:6(3), 6:3 за около 1 час и 45 минути игра на корт “Гранд Стенд Арена” в италианската столица. Българинът можеше да достигне до победата и по много по-убедителен начин, но още в първия гейм стъпи накриво и трябваше да се бори с лека травма в десния глезен до самия край на мача.

По този начин Димитров продължава напред в надпреварата, като в осминафиналната фаза той ще се изправи срещу победителя от американския сблъсък между Тейлър Фриц и Себастиан Корда.

Българинът успя да открие мача с ранен пробив, но постепенно нивото му спадаше заради болките в глезена. Така се стигна до проблемна ситуация при 4:5 и 15:30 в полза на Атман в първия сет, от която Григор се измъкна невредим и впоследствие съумя да вземе откриващата част в тайбрека. Във втория сет осмият в схемата не даде никаква надежда на своя съперник за обрат и го довърши с още един пробив.

Григор Димитров: Стъпих накриво, гледах да бъда солиден и да не правя грешки

Така Димитров достига до осминафиналите в Рим за първи път от 2020-а година, като в последните три издания на надпреварата той отпадаше последователно в първия, втория и третия кръг. Най-доброто класиране на хасковлията на този турнир от сериите "Мастърс" е полуфинал през 2014-а.

ПЪРВИ СЕТ:

Димитров започна оптимистично срещата и още в първия гейм успя да стигне до точка за пробив, след като вкара дълбок ретур и изненада Атман за 30:40 в своя полза. Веднага след това обаче френският тенисист се поправи с мощен сервис по правата, за да отрази първата възможност на българина за брейк. Впоследствие двамата си размениха по един печеливш удар и така равенството отново се появи на таблото при 40:40. Стигна се и до първото по-зрелищно разиграване в мача, при което Атман пробва къса, Григор отвърна със същото, но 22-годишният французин я стигна и спечели точката. Геймът обаче продължи, а българинът се подхлъзна неприятно при една от точките и сякаш нарани леко десния си глезен. Последва малка пауза, като Димитров показа, че поне засега всичко е наред със състоянието му, но в същото време Атман задържа подаването си за 1:0.

Проблемът отпреди няколко минути не оказа почти никакво влияние на Григор в първия му сервис-гейм в мача, като той демонстрира силата на първия си сервис и по бързия начин спечели гейма си на нула за 1:1. Атман отново трябваше да се бори да не допуска пробив и във второто си подаване в мача, но след като допусна непредизвикана грешка, французинът отново бе изправен пред брейкбол при 30:40. Димитров вкара добър ретур, а Атман отново реши да играе свръхагресивно и за втори пореден път изпрати топката в мрежата - пробив и 1:2 за Димитров.

Заради падането си Димитров получи охлузвания и по двете колена, но без да се стига до нещо по-сериозно. Световният №10 отново не срещна никаква съпротива от страна на Атман в четвъртия гейм, като продължаваше да се радва на висок процент вкаран първи сервис - 1:3. Благодарение на страхотна къса топка Григор успя да размине своя опонент на мрежата, но този път не можа да стигне до брейк точка и Атман получи шанс да спечели втори гейм за сета при 40:30. Квалификантът намали изоставането си до 2:3, след като вкара мощен първи сервис.

Григор започна доста лошо в следващия си сервис-гейм, като позволи на Атман да дръпне с 0:30 и в един момент прояви признаци на болка от наранения си глезен. Все пак хасковлията отвърна на предизвикателството и с още два отлични сервиса изравни при 30:30, а след това направи успешна комбинация с уинър по правата, за да си спечели геймбол при 40:30. Двойна грешка върна Атман в гейма, а впоследствие българинът направи още две непредизвикани грешки и така резултатът бе изравнен при 3:3.

Френският състезател единствено можеше да се възползва от влошеното физическо състояние на Димитров, като за първи път от началото на мача той спечели без проблем своя гейм - 4:3. Димитров отново трябваше да се измъкна от затруднено положение в осмия гейм, като неговият опонент отново достигна до равенство при 30:30. Все пак българският тенисист реагира отлично с ас по диагонала и се възползва от грешка на Атман, за да възстанови паритета при 4:4. След това 22-годишният французин отново не срещна кой знае каква съпротива от страна на Димитров, който спечели следващия си гейм с два поредни аса, при които Григор дори не опита да достигне до топката - 5:4.

Атман вече можеше спокойно да мисли за това как да се възползва допълнително от трудностите на своя съперник. Той успя да затегне обръча срещу Григор при 15:30 в своя полза и в този момент бе само на две точки от спечелването на първия сет. Димитров обаче не позволи това да се случи поне за момента, като отговори със страхотни печеливши удари, за да изравни при 5:5. След това Димитров си върна частица от своята увереност от началото на мача и постави под напрежение 22-годишния състезател, след като излезе напред с 0:30 на негов сервис. Българинът обаче нямаше шанс да стигне до последователни брейк точки, тъй като Атман се докопа до него, но благодарение на двойна грешка Димитров отново имаше възможност да пробие. Квалификантът обаче я отрази с малка помощ от мрежата, а веднага след това вкара зловещ форхенд, за да си осигури предимство в гейма. С доза усилия Атман успя да поведе при 6:5. Първата ракета на България все пак съумя да вкара първия сет в тайбрек при 6:6.

Тайбрекът не започна никак добре за Григор, който допусна минипробив, след като направи непредизвикана грешка при 2:0 в полза на Атман. Веднага след това Григор се поправи и взе втората си точка на свой сервис, а впоследствие той влезе в режим атака и принуди своя съперник да сбърка - 2:2. Атман изглеждаше доста разконцентриран в допълнителната част и отново бе пробит с топка в мрежата. Димитров достигна и да аванс от 2:4 в тайбрека, след като отново доминираше в разиграването. Отново се стигна до продължително разиграване и отново Атман не можа да бъде устойчив, като Григор вече бе напред с 2:5 и бе на две точки от това да спечели сета. Неговият опонент му направи услуга с двойна грешка и така българинът имаше четири сетбола при 2:6. Французинът отрази първия сетбол, но след това Димитров затвори първата част в своя полза - 6:7(3).

ВТОРИ СЕТ:

Григор нямаше почти никакви проблеми в откриващия си гейм за втората част и използва натрупаната инерция от спечеления тайбрек, за да поведе при 0:1 с гейм на 15. Атман се отличи с впечатляваща къса топка за 30:0 на свой сервис, като французинът вече разполагаше с два геймбола при 40:15, за да възстанови равенството в сета. Именно до това се стигна след грешка на Григор в мрежата за 1:1. Димитров контролираше събитията и в следващото си подаване, в което отново си осигури две възможности за затваряне на гейма при 40:15. Българинът направи непредизвикана грешка в първия си опит, но го стори при втория за 1:2.

Атман отговори на предизвикателството и въпреки че срещна отпор от Григор, успя да вземе следващия си гейм и да възстанови равенството при 2:2. Петият гейм стартира обезпокояващо за Димитров, който допусна две поредни двойни грешки и така трябваше да се спасява от ситуация при 0:30. Световният №10 устоя на напрежението и записа две директни точки от сервис, а след това той си спечели и точка за затваряне на гейма при 40:30. Григор сложи край на интригата в гейма и поведе с 2:3. Между петия и шестия гейм имаше известна пауза заради поддръжката на корта, който не беше в особено добро състояние заради силния вятър в Рим.

Григор нанесе първия удар при подаването на Атман, след като настигна една къса топка и просто я вкара в полето на своя съперник, за да спечели ключовата първа точка. Григор продължаваше да е настоятелен и французинът този път направи непредизвикана грешка, като сега вече имаше реален шанс пред хасковлията да търси първия си пробив за втория сет. Българският състезател стигна до две точки за пробив при 15:40, като още при първата не прояви милост срещу Атман и го надлъга за 2:4 с пробив.

Сервис-геймът на Димитров започна с впечатляващ минаващ удар на Атман за 0:15, но впоследствие Григор обърна нещата в своя полза и спечели следващите две точки. Григор не трепна и без никакви проблеми се поздрави с аванс при 2:5, като вече бе на само гейм от победата. Атман не даде възможност на Димитров да приключва мача толкова рано и спечели следващото си подаване за 3:5, но в деветия гейм българинът бе неудържим и заслужено достигна до три мачбола. Българският тенисист пропусна първите си два опита, но приключи спора от третата възможност за крайното 6:7(3), 3:6.