България загуби с тайбрек от Белгия в последната си контрола преди Лигата на нациите

Волейболистките от националния отбор на България завършиха подготовката си за Лигата на нациите с контрола срещу Белгия, загубена с 2:3 (25:22, 21:25, 17:25, 25:21, 13:15). Двубоят се игра тази вечер в столичната зала "Христо Ботев" и бе открит за зрители.

Един от най-емоционалните моменти не бе свързан с игрова ситуация или резултата, а със символичното изпращане на дългогодишната националка Ева Янева, която наскоро обяви, че слага край на състезателната си кариера. Участничката на седем европейски първенства с екипа на България получи букети от БФВолейбол и от Българския национален волейболен фенклуб. Тя бе поздравена лично от настоящия селекционер на женския национален отбор - Лоренцо Мичели, с когото печели титла във фернското първенство. Една от най-успешните и обичани волейболистки у нас остана много трогната от вниманието и не скри сълзите си.

Селекционерът на тима ни Лоренцо Мичели заложи на следния стартов състав: Мария Кривошийска, Петя Баракова, Мария Йорданова, Борислава Съйкова, Ива Дудова, Мария Паскова и либеро Жана Тодорова.

Контролата започна много равностойно, като срещата вървеше буквално точка за точка. „Лъвиците" опитваха да се откъснат, но разликата вървеше около 2 точки за нас. В края стана и 4 точки, когато България стигна до геймбол. След два пропуска, успяхме да затворим частта при 25:22 и да поведем. Началото на втората част предложи обрати. Първо Белгия поведе с 3:0, а българският тим бързо направи серия от 5 поредни точки, за да излезе напред. Стигна се до равенство, което се задържа до средата на гейма. Гостенките обаче се откъснаха при 16:20 и до края съумяха да задържат аванса си.

Третият гейм бе най-слабият за българския тим. В него белгийките стигнаха за първи път до най-изразителна разлика в срещата (5 точки), а Мичели взе незабавно прекъсване. След него, обаче, Белгия записа 20 точки срещу 14 за България. Тази преднина даде спокойствие за гостуващия тим и Белгия стигна до обрат в геймовете, повеждайки с 2:1. Последва събуждане в българските редици и много по-убедителна игра, в която на свой ред постигнахме и най-изразителната преднина от 14:9. До края селекцията на Мичели не допусна да бъде догонена и изравни геймовете – 2:2. Тайбрекът бе много оспорван, със здрава битка и в двете полета, а крайният успех отиде при Белгия след 15:13.

Капитанката Мирослава Паскова стана най-резултатна за България с 21 точки. 17 добави Мария Йорданова, а 14 Ива Дудова.

Снимки: Startphoto