Швеция срази САЩ на старта на Световното по хокей

Отборът на Швеция се справи със САЩ с 5:2 (1:0, 2:1, 2:1) в първата среща и за двата отбора на Световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Прага и Острава. Два гола за "Тре крунур" вкара Жоел Ериксон Ек, а звездата в защитата Виктор Хедман се отличи с гол и пас. На вратата Филип Густафсон отрази 28 изстрела.

Изоставайки с 2:3 след средата на третата част, американците извадиха вратаря си Алекс Лайън и пуснаха шести полеви състезател, но Виктор Хедман пресече един пас, тръгна сам и на празна врата покачи на 4:2 59 секунди преди края. Ериксон Ек също вкара на празна врата при идентичен сценарий малко по-късно.

Другите два гола за шведите бяха дело на Лукас Реймонд в 24-ата минута и на Маркус Йохансон в 37-ата. За САЩ бяха точни Зак Веренски в 33-ата и Брок Нелсън в 44-ата.

Втората среща на Швеция в тази група В е на 12-и май срещу Полша, а ден по-рано американците ще се изправят срещу състава на Германия. В петък германците стартираха с успех 6:4 над Словакия. За словаците игра топ-звездата им и номер 1 в драфта на НХЛ за 2022-а година Юрай Слафковски, който се отличи с две асистенции.

В група А домакините  от Чехия минаха през иглени уши, за да се справят с Финландия – 1:0 след дузпи. Единственото попадение беше дело на Роман Червенка при четвъртите изпълнения, след като преди това вратарят Лукаш Достал спаси изстрелите на Оливер Каски, Микаел Гранлунд, Йесе Пулюярви и на Оливер Капанен при четвъртия шут. В същата група А Швейцария отнесе с 5:2 Норвегия, въпреки героичните изяви на 42-годишния център на скандинавците Патрик Тиоресен.

Световното първенство по хокей на лед в елитната дивизия включва 16 отбора, които са разпределени в две групи по осем състава. Първите четири отбора  от всяка група се класират за четвъртфиналите, откъдето оставащите отбори в елиминации ще определят новия световен шампион. Заелият последното място във всяка от групите изпада в Дивизия I на Световната хокейна пирамида. Световният шампион Канада, който има 28 титли във витрината си, е в група А и днес играе срещу Великобритания в първата среща за деня.

Снимки: Imago