Контролна среща: Локомотив (София) - Миньор (Перник) 0:0

Комо се върна в Серия “А” след две десетилетия

Отборът на Комо спечели промоция за Серия “А” след драматичен финален кръг в СерияБ”. Съставът от северна Италия ще придружи тима на Парма с директна промоция, след като финишира на второто място. Това ще бъде първо участие за тима в елита от 21 години насам. В плейофите за третото и последно място ще участват Венеция, КремонезеВалентин Антов), Катандзаро, Палермо, Сампдория и Бреша.

Резултатът беше под въпрос тази вечер по време на последните мачове от редовния сезон 2023-24 г., като Комо влезе в кръга с две точки преднина пред Венеция. На полувремето Крилатите Лъвове водеха с 1:0 при гостуването си на Специя, а Комо изоставаше с 0:1 у дома от Козенца - резултати, които щяха да изпратят Венеция директно в елита.

След подновяването на играта обаче всичко се обърна. С два бързи гола Специя победи Венеция с 2:1, а Комо изравни от дузпа на Симоне Верди. Парма вече си беше осигурила първото място и през следващия сезон ще бъде в Серия А заедно с Комо и трети клуб, който ще бъде определен чрез плейофите.

Те започват на 17 май с мача на Палермо срещу Сампдория, а след това на 18 май за Катандзаро срещу Бреша. Няма реванши, а ако няма победител тима с по-горно класиране в редовния сезон (който е и домакин), продължава напред. След това се включват класиралите се на трето и четвърто място - Венеция и Катандзаро.

Полуфиналите са на 24 и 25 май. Промоцията в Серия А се решава от финал в два мача - на 30 май, четвъртък, и 2 юни, неделя.

Асколи изпадна в Серия С заедно с Фералписало и Леко, а плейаутът ще бъде между Бари и Тернана на 16 и 23 май.

В състава на Комо има един от най-разпознаваемите списъци с имена от всички отбори в Серия Б. В центъра на списъка е бившият полузащитник на Арсенал, Барселона и Челси и носител на Световната купа през 2010 г. Сеск Фабрегас. Той завърши кариерата си в езерния град, а след това стана треньор на юношеският отбор. След това, през ноември 2023 г., след уволнението на Морено Лонго, Фабрегас бе назначен за временен старши треньор.

Тъй като обаче по това време той не притежава необходимите треньорски лицензи на УЕФА, назначението му не може да стане постоянно и затова изключително опитният бивш директор на футболната асоциация на Уелс и бивш помощник-треньор на националния отбор Осиан Робъртс пое поста до края на 2023-24 г., а Фабрегас вече официално изпълнява функциите на треньор на първия отбор.

Очаква се Фабрегас отново да стане старши треньор, след като завърши необходимите треньорски курсове. На други места в клуба бившият английски национал и легенда на Челси Денис Уайз е главен изпълнителен директор, а Тиери Анри е инвеститор и също участва в борда на директорите. Анри и Уайз бяха на трибуните тази вечер, заедно с гостуващия приятел Джейми Варди от Лестър.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!