Черно море се върна в играта след победа над Спартак Плевен

Черно море Тича сътвори героичен обрат и остана в битката за полуфиналите в Националната баскетболна лига. Тимът на Георги Давидов повали Спартак Плевен с 80:74 (17:16, 14:19, 19:21, 30:18) в своята зала "Христо Борисов" във Варна. По този начин "моряците" изравниха общия резултат до 1-1 победи, като всичко ще се реши в решителния трети двубой, който ще се проведе в петък в зала "Балканстрой".

Варненци стигнаха до победата благодарение на изключителното представяне на Къртис Джоунс в последната четвърт, в която той вкара 19 от общо 30-те точки на своя тим. Американецът качи отбора на гърба си и завърши срещата с феноменалните 38 точки, към които добави още 5 борби и 7 асистенции при 13/24 стрелба от игра за коефициент от 41.

Преди да се стигне до изригването на Джоунс в последната четвърт, Спартак водеше с девет точки в края на третия период, но не успя да удържи своя аванс.

Преди срещата наградиха звездата на "моряците" Аверил Ъгба за най-добър борец през този сезон.

ПЪРВА ЧАСТ

След малко повече от три минути игра Черно море поведе с точка (7-6), но бързо след това Спартак обърна нещата в своя полза (8-7), при оставащи 6:25 минути до края на частта. Николай Стоянов направи преднината на гостите 3 точки, а мощна забивка на Иван Спиров намали пасива на домакините на точка. Двата отбора продължиха надлъгването с пълна сила, като 3 минути преди края на частта Черно море поведе с точка (15-14). Бързо след това разликата стана 3 точки (17-14). Плевенчани успяха да намалят пасива си до точка (16-17) секунди, като така завършиха и първите 10 минути от срещата.

ВТОРА ЧАСТ

Венелин Христов беше фаулиран още в началото на втората част, но успя да вкара само един от наказателните удари и преднината стана 2 точки в полза на "моряците" (18-16). Веднага след това един точен наказателен удар на Ивко Ивков и кош на Родни Първис дадоха преднина от точка на гостите (19-18). Аверил Ъгба изравни резултата (19-19), при оставащи 8 минути до почивката. Къртис Джоунс с точна стрелба от далечно разстояние даде аванс от 3 точки на Черно море (22-19). Плевенчани върнаха 2 точки, за да намалят пасива си до точка (21-22) и отново започна надлъгването между двата отбора. 4 минути преди края Спартак поведе с 4 точки (29-25), а малко след това разликата стана 8 точки (33-25). Морис Крийк стопи пасива на "моряците" до 6 точки (27-33), а Иван Спиров намали до 4 точки (29-33), при оставащи малко повече от 2 минути до паузата. В крайна сметка двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 35-31 за Спартак Плевен.

ТРЕТА ЧАСТ

Още в първата минута домакините намалиха пасива си до 3 точки (32-35). При оставащи 7 минути до края на частта разликата отново стана 6 точки в полза на гостите. 4 минути преди края на частта разликата падна до 4 точки в полза на гостите (46-42). Бързо обаче че тя се покачи на 7 точки (49-42). Ъгба я намали на 5 точки (44-49). Спартаклии намериха верния ритъм и успяха да направят аванса си 9 точки (64-55), при оставащи 31 секунди до края. Тройка на Къртис Джоунс стопи пасива на Черно море до 6 точки (50-56) за край на третата част.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Още в първата минута "моряците" намалиха изоставането си с още 1 точка (53-58). Тройка на Къртис Джоунс направи пасива на варненци 2 точки (56-58), при оставащи малко повече от 8 минути до края на мача. Лошата новина за домакините е четвъртото лично нарушение на Аверил Ъгба, което няма да му позволи да се включи активно до края на срещата. Константин Тошков вкара тройка, с която направи преднината на плевенчани 5 точки (61-56). Веднага след това Иван Спиров беше фаулиран, вкара и двата наказателни удара, за да стопи пасива на варненци до 3 точки (58-61). При оставащи малко по-малко от 6 минути до края разликата отново падна само до 3 точки в полза на спартаклии (63-60). Цветомир Чернокожев обаче вдигна разликата на 5 точки. Къртис Джоунс отново беше точен от далечно разстояние, намалявайки пасива на варненци на 2 точки, а Иван Спиров изравни резултата (65-65), при оставащи 4:18 минути до края на срещата. Родни Първис беше точен от наказателната линия за два фаула и даде преднина от 2 точки на Спартак, но веднага след това Черно море поведе с точка (68-67). При оставащи 2:25 минути до края на мача Черно море води със 72:67. 1:09 минути преди края на мача гостите стопиха пасива си до 1 точка (72-73). 14 секунди преди края разликата стана 4 точки в полза на моряците след тройка на Къртис Джоунс, а след това домакините затвориха мача с успешни изпълнения от наказателната линия за крайното 80:74.

След Джоунс в реализаторската листа на Черно море се нареди Иван Спиров с дабъл-дабъл от 20 точки и 10 борби. Аверил Ъгба вкара още 14 точки и овладя 12 борби.

Цветомир Чернокожев се отличи с 19 точки и 10 борби за Спартак Плевен. Родни Първис добави 12 точки, а Талиб Занна регистрира още 11 точки и 10 борби.