Балкан пречупи ЦСКА и поведе в серията

Балкан победи с 91:76 (18:26, 29:13, 26:25, 18:12) ЦСКА в първия мач от 1/4-финалната плейофна серия от Националната баскетболна лига, изиграл се тази вечер в “Арена Ботевград”. Втората среща между двата отбора е на 1 май (сряда) в залата на “армейците” в София. Евентуален трети сблъсък ще върне двата отбора в Ботевград на 3 май (петък).

Дербито се игра пред погледа на голямата звезда на българския баскетбол Александър Везенков, който се появи в залата заедно със своя баща. На трибуните се забеляза и бившият вратар на Левски и националния отбор на България по футбол Пламен Илиев.

ПЪРВА ЧАСТ

За две минути игра двата отбора си вкараха по 4 точки. Малко след това ЦСКА успя да дръпне с 4 точки пред съперника си (10-6), а след това увеличи разликата на 5 (12-7), при оставащи малко по-малко от 5 минути до края на частта. "Армейците" увеличиха преднината си на 7 точки след още 1 минута игра, а Сюприйм Ханна намали пасива на Балкан до 5 точки (19-14). Камерън Грегъри отново направи аванса на "червените" 7 точки. Една минута преди края разликата падна на 4 точки в полза на ЦСКА, но отново бързо се покачи на 7 след тройка на Васил Бачев. А след 10 минути тя стана 8 точки в полза на гостите (26:18).

Играйте и спечелете със Sportal.bg!

ВТОРА ЧАСТ

Домакините бързо се върнаха в мача, като само за минута намалиха изоставането си само до 3 точки (23-26). Веднага след това то падна само на точка (25-26), но гостите успяха отново да направят аванса си 3 точки (28-25). Решаващи отигравания на Майки Диксън обърнаха резултата в полза на Балкан (35-28). При оставащи 6 минути до почивката ЦСКА получи сериозен удар, след като звездата на отбора Георги Боянов се контузи и беше изнесен от терена от своите съотборници. Баскетболистите на Васил Христов се възползваха по най-добрия начин от това и поведоха с 38-29. Домакините успяха да задържат преднината пред съперника си, въпреки че 2 минути преди края тя падна до 4 точки (42-38). На почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 47-39 в полза на Балкан.

ТРЕТА ЧАСТ

Още в първата минута Балкан направи аванса си 9 точки (50-41). Бързо след това разликата се покачи на 12 точки (56-44). Гостите опитаха всичко възможно да стопят пасива си и успяха да го направят, като при оставащи 5:30 минути до края на частта той стана 8 точки (51-59). Веднага след това обаче отново набъбна до 10. Балкан продължава да поддържа комфортния си аванс, като не даваше шанс на баскетболистите на Росен Барчовски да се върнат в срещата. 4 минути преди края обаче нещата се промениха и разликата падна само до 4 точки в полза на Балкан (63-59). Майки Диксън даде глътка въздух на своя тим, увеличавайки преднината си до 6 точки, а Николай Грозев вдигна разликата до 8 точки. Майки Диксън остана най-големият проблем на гостите, които не усояха да го спрат и той отново даде комфортен аванс от 11 точки на своя тим (70-59), при оставащи 2 минути до края на частта. А преди заключителната част Балкан поведе със 73-64.

22 Балкан 91:76 ЦСКА

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

В първата минута разликата падна до 7 точки (75-68). Домакините успяват да задържат преднината си, като при оставащи 6 минути до края обаче тя падна до 5 точки (77-72). Отново Майки Диксън вдигна разликата на 7 точки. 3 минути преди края тройка на Димитър Димитров даде аванс от 12 точки на Балкан (86-74), а Майки Диксън направи разликата 14 точки (88-74). В крайна сметка домакините не срещнаха особени трудности в края, за да затворят срещата в своя полза.

Майкъл Диксън бе големият герой за победата на Балкан със своите 29 точки и 6 асистенции при 9/13 стрелба от игра за коефициент от 40. Николай Грозев записа 14 точки, Димитър Димитров вкара 13, а Сюприйм Хана и Йордан Минчев реализираха по 10 точки.

Васил Бачев бе топреализатор за ЦСКА с 23 точки и 6 асистенции. Камерън Грегъри наниза 16 точки и овладя 9 борби, а Венцислав Петков приключи с 14 точки. Георги Боянов обаче получи контузия и не успя да довърши срещата.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

БАЛКАН: Сюприйм Ханна, Илиян Пищиков, Йордан Минчев, Николай Грозев, Димитър Димитров

ЦСКА: Георги Боянов, Венцислав Петков, Акександър Радукич, Васил Бачев, Камерън Грегъри

Снимки: Борислав Цветанов