Нидерландска радост в Гран При на Испания в Moto3, разочарование за Алонсо

Колин Вейер спечели своята втора победа в кариерата си в Moto3, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Испания. Нидерландецът бе големият печеливш от грешката на Давид Алонсо в самото начало.

Колумбиецът бе много по-бърз от конкурентите си в хода на целия уикенд на „Херес“ и бе големият фаворит за успеха днес. Той обаче допусна непредизвикана грешка в последния завой на първата обиколка, когато изпусна предницата на своята машина и падна.

Алонсо все пак успя да се върне в надпреварата и с високото си темпо си проправи път од 11-то място на финала. Неговата неточност обаче отвори вратата пред Вейер, който се възползва от този шанс и стигна до втората си победа в световния шампионат.

Нидерландецът поведе в третия тур, когато лека грешка на Давид Мунюс му позволи да излезе начело, след което той нито за миг не отстъпи първата позиция. За роденият в Севиля Мунюс остана второто място в най-домашната му от трите испански надпревари за сезон 2024.

Тройката в Гран При на Испания допълни миналогодишният победител на „Херес“ Иван Ортола, който завърши пред съотборника си Риюсей Яманака и Джоел Келсо, които допълниха топ 5. Адриан Фернандес финишира шести пред Дани Олгадо, Никола Караро, Стефано Непа и Анхел Пикерас, които завършиха на първите десет места.

В генералното класиране в Moto3 след първите четири старта на годината лидер с актив от 74 точки е Олгадо, следван от Алонсо с 68 и днешния победител Вейер с 46. Нидерландецът прогресира с три места в подреждането си с триумфа си в Гран При на Испания.

Сезонът в Moto3 продължава след две седмици (10-12 май) с надпреварата за Гран При на Франция на пистата „Бугати“ край Льо Ман.

Снимки: Gettyimages