Титлата вече е само мираж за Ливърпул след болезнен провал в дербито с Евертън

Евертън победи за първи път Ливърпул на "Гудисън Парк" в ерата "Юрген Клоп", след като надделя с 2:0 над градския си съперник в 244-тото издание на дербито на Мърсисайд. Този резултат на практика сложи край на мечтите на "червените" да изпратят германския си мениджър с шампионската титла. В момента, четири кръга преди края, Ливърпул е на три точки зад Арсенал, а ако Манчестър Сити спечели двата си мача в запас, които има в сравнение с конкурентите, може да се окаже на пет пункта пред тима от "Анфийлд". Джарад Брантуейт (27') и Доминик Калвърт-Люин (58') донесоха победата на "карамелите", а Ливърпул плати висока цена за хаотичната си игра в защита и за поредните големи пропуски на Нунес, Диас и Салах. С този заслужен успех Евертън вече се откъсна на осем точки над зоната на изпадащите. Това е първа победа на "карамелите" в дербито от 2021 година, когато те "спечелиха" на "Анфийлд".

Шон Дайч бе направил две промени от последния двубой с Нотингам Форест. Бен Годфри започна като десен бек вместо Ашли Йънг. Джеймс Гарнър пък влезе на мястото на Андре Гомеш. Амаду Онана остана на пейката, а Бето бе аут, след като получи сериозен удар в главата през уикенда.

Юрген Клоп, за когото това бе последното дерби на Мърсисайд, направи шест промени в сравнение с победата над Фулъм. Мохамед Салах, Дарвин Нунес, Алексис Мак Алистър, Доминик Собослай, Къртис Джоунс и Ибрахима Конате се завърнаха сред титулярите. Диого Жота отпадна от сметките за следващите две седмици, след като получи поредна контузия.

Дербито започна френетично, като атаките се редуваха и към двете врати от самото начало. В четвъртата минута Харисън центрира в наказателното поле, Конате отклони, но топката стигна до Дукуре, който обаче от няколко метра стреля встрани. Веднага след това Диас проби отляво и центрира ниско, но не успя да намери Нунес, който дебнеше да засече отблизо.

В шестата минута Калвърт-Люин бе изведен от дълбочина и излезе сам срещу Алисон, който го препъна. Главният рефер Андрю Мадли веднага посочи бялата точка и показа жълт картон на стража на Ливърпул. След намесата на ВАР обаче стана ясно, че нападателят е бил в положение на засада при паса към него, така че дузпата и картонът бяха отменени.

В десетата минута Ливърпул можеше да открие. Александър-Арнолд намери със страхотен пас Салах в наказателното поле, но Годфри направи невероятен шпагат и изчисти топката, която египтянинът пусна към Нунес.

В 14-ата отново Евертън имаше възможност. Макнийл центрира перфектно към далечната греда, където Годфри засече с глава от четири метра, но не бе точен. Три минути след това ново центриране от статично положение бе засечено с глава от Калвърт-Люин. Този път обаче Алисон се намеси с невероятно спасяване.

Тарковски бе поредният играч на Евертън, който получи шанс да стреля с глава от добра позиция, но прати топката право в ръцете на Алисон в 20-ата минута.

Защитата на Ливърпул обаче продължи да действа неориентирано при центриранията от статични положения. В 27-ата минута Калвърт-Люин изпълни поредния фаул, Конате не изчисти добре, което даде шанс на Брантуейт да играе с глава. Мак Алистър изчисти отново, но след това Евертън успя да върне топката в наказателното поле. След куп рикошети тя стигна отново до Брантуейт, който успя да я промуши под плонжа на Алисон.

Ливърпул тотално пое контрола, след като се оказа изоставащ в резултата и непрекъснато увеличаваше натиска до почивката. Тимът на Юрген Клоп обаче продължи да страда от огромните пропуски, които правят нападателите в последно време. В 35-ата минута Салах изведе перфектно Нунес в наказателното поле. Уругваецът бе сам срещу Пикфорд, но реши да търси силата и прати топката право във вратата, без да се опита просто да я насочи.

В 44-тата минута и Диас пропусна много добър шанс. Този път Нунес отклони с глава към колумбиеца, който от около метра стреля от въздуха, но отново право в Пикфорд.

Малко след това и Салах направи своя обичаен пропуск, след като веднъж стреля, но бе блокиран, след което топката се върна при него и вторият му удар бе много неточен.

В началото на втората част Ван Дайк засече с глава центриране от корнер, но стреля в ръцете на Пикфорд. Няколко минути след това Робъртсън пропусна поредния добър шанс, а Салах нанес много слаб удар отблизо. Евертън контраатакуваше опасно и имаше добри възможности чрез Дукуре и Макнийл. Техните удари обаче бяха спасени от Алисон. Във втората ситуация се стигна до корнер, след който защитата на Ливърпул отново се провали. Калвърт-Люин бе оставен непокрит на далечната греда, а Александър-Арнолд само го гледаше отблизо и не му попречи да засече с глава, преодолявайки Алисон за 2:0.

Клоп предприе тройна смяна, като включи Ендо, Елиът и Куанса. Веднага след влизането си Ендо сгреши и Макнийл можеше да вкара трети гол, но Робъртсън успя да блокира.

В 66-ата минута още един корнер създаде смут в наказателното поле на Ливърпул, но Брантуейт стреля с глава встрани. Надеждите са обрат на гостите претърпяха пореден удар четири минути след това, когато изстрел на Диас срещна гредата. След това като че ли гостите напълно изгубиха надежда.

В 90-ата минута хубав шут на Елиът от 20-ина минути бе избит от направилия силен мач Джордан Пикфорд. В добавеното време английският национал отрази и опасен изстрел на Салах. Това бе всичко.

Снимки: Gettyimages