Северозападна Трета лига: Севлиево - Академик (Свищов) 1:0

Монтана удари шампиона Берое и намали резултата във финалната серия

Вицешампионът Монтана 2003 се наложи над защитаващия титлата си Берое със 78:55 (30:8, 24:26, 13:8, 11:13) като домакин в зала „Младост“ в Монтана в третата среща от финалния плейоф в първенството на България по баскетбол за жени. Берое спечели първите два мача като домакин, но Монтана 2003 успя да намали резултата в серията на 1-2 победи.

Играе се до три успеха от пет възможни двубоя, като четвъртият предстои на 22 април (понеделник) отново в Монтана от 18:00 часа, а при необходимост от пета среща, тя ще се проведе на 24 април в Стара Загора от 18:30 часа.

Състезателките на старши треньора Преслав Пешев започнаха много мотивирано двубоя и след равностойни три минути, след които гостите водеха с 8:7, последва серия от 23:0 за Монтана 2003 и общо 5 тройки от 10 опита. Берое не записа нито една точка в продължение на седем минути и в края на първата четвърт домакините дръпнаха с 30:8.

Монтана 2003 задържа аванса си и през вторите 10 минути, а въпреки опитите си, момичетата, водени треньорския екип Жаклин Златанова и Албена Хубенова, не съумяха да свалят разликата под 17 точки. Домакините запазиха по-ефективната си стрелба и на почивката резултатът бе 54:34 в тяхна полза.

Баскетболистките на Монтана 2003 отбелязаха осем безответни точки за близо пет минути игра след паузата, повеждайки с 62:34. Гостите реализираха първия си кош в средата на третата част, дело на Цветомира Наумова и след слаборезултатна част изоставаха с 42:67 преди последния период. В оставащите минути домакините не изпуснаха инициативата и не позволиха на демонстриралия по-слаба стрелба противник да застраши водачеството им. Най-голямата разлика в двубоя достигна 29 точки.

Пет състезателки на Монтана 2003 вкараха 10 и повече точки. Най-резултатна бе Тери Батъл, която оформи „дабъл-дабъл“ от 16 точки и 12 борби. Тая Робинсън завърши с 15 точки, 5 борби и 5 асистенции, а Борислава Денчева добави 14 точки и 2 борби.

Николет Гилдей отбеляза 15 точки, 2 борби и 4 асистенции за Берое, а Николина Зубач се включи с 10 точки и 6 борби. Жаклин Златанова не взе участие в срещата.

Бившите треньори на Монтана Стефан Михайлов и Николай Господинов изгледаха третата плейофна среща с Берое за титлата в компанията на кмета Златко Живков.

Монтана - Берое 78:55 (30-8, 24-26, 13-8, 11-13)
Монтана: Борислава Денчева 14, Тея Робинсън 15, Янина Тодорова 12, Тераник Батъл 16, Микаела Дамянова 10 (Валентина Горанова 9, Преслава Колева-кап. 2, Ванина Василева, Емилия Борисова).
Треньор: Преслав Пешев.
Берое: Гергана Маданкова 6, Николет Гилдей 15, Николина Зубац 10, Цветомира Наумова-кап. 4, Деница Стояновска 7 (Радостина Христова 9, Димана Костова 2, Евгения Нацкина 2, Виктория Мирчева).
Треньор: Албена Хубенова.

Съдии: Венцислав Великов, Владимир Занев, Петър Кр. Петров.
Зала: „Младост“ - 300 зрители.