Рилски спортист мина успешно през теста на Черно море и ще завърши втори в НБЛ

Рилски спортист затвори предпоследния 31-ви кръг в Националната баскетболна лига с убедителна победа. Тимът на Любомир Киров срази Черно море Тича с 98:76 (24:21, 27:25, 24:14, 23:16) в своята зала "Арена Самоков". По този начин самоковци си осигуриха второто място в крайното класиране на първенството.

Рилецо вече не може да бъде изместен от втората позиция, като в момента разполага с баланс от 23-8, един кръг преди края на редовния сезон. Черно море пък е на шестото място с актив от 11-20.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът в Самоков започна равностойно и с добра резултатност в първите няколко минути, като Рилски спортист водеше с едно притежание при 7:4 след тройка на своя капитан Чавдар Костов. Постепенно момчетата на Любомир Киров вдигаха оборотите и в един момент преднината им достигна осем точки при 15:7, преди Иван Спиров да отвърне с тройка от другата страна, за да скъси дистанцията до пет при 15:10 в средата на първата четвърт. "Моряците" продължаваха да застигат своя опонент, като Спиров и Къртис Джоунс бяха точни, за да може тимът от Варна да се доближи на три точки при 17:14. Берк Мехмед също се включи от резервната скамейка с точен изстрел от тройката и така разликата бе скъсена до само точка при 20:19 в полза на Рилецо. Христо Бъчков и Алън Арнет възстановиха петточковото предимство на домакините, а след това Мартин Коцев оформи резултат 24:21 след края на първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима почти нямаха грешно нападение в началото на втората част, като разликата между тях все още бе минимална в полза на Рилски спортист. Благодарение на точен изстрел зад дъгата на Михаил Молдов отборът на Черно море намали своето изоставане до точка при 33:32, след което американското дуо на домакините - Алън Арнет и Джоузеф Лоусън, помогна на Рилски да дръпне напред при 39:32. Воденият от Георги Давидов тим съумя да стигне до пълен обрат, след като безгрешният до момента Иван Спиров реализира 11-ата си точка, за да поведе "моряците" към аванс при 41:42. Алън Арнет обаче реагира мълниеносно с пет поредни точки от своя страна, като нито един от двата отбора все още не успяваше да наложи трайно превъзходство - 46:45 към края на първото полувреме. Варненци изравниха при 46:46, но Рилецо записа серия от пет поредни точки за край на втората четвърт, за да си осигури аванс при 51:46.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Мартин Йорданов започна силно третата четвърт, като центърът на Черно море реализира четири точки и така резултатът след две минути игра в периода бе 53:50. Като цяло резултатността в тази част се понижи в сравнение с първото полувреме, но Рилски отново се опита да се измъкне напред след кош на Майкълин Скот за 56:50. Една атака по-късно домакините достигнаха и до най-голямата си преднина в мача до момента след тройка на Чавдар Костов за 59:50. Иван Спиров върна трите точки мигновено, но в този момент самоковци нанесоха най-силната си серия в мача, за да дръпнат с двуцифрена преднина при 70:53 след 11 безответни точки в своя актив. Момчетата на Любомир Киров задържаха този си аванс до последните секунди от третата четвърт, когато Марин Маринов наниза тройка за 75:60 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Алън Арнет се погрижи да успокои набезите на своя съперник с две поредни успешни изяви, за да покачи преднината на Рилски спортист на 19 точки при 81:62. Черно море вече нямаше достатъчно съпротивителни сили, за да скъсява своето изоставане, като дистанцията постоянно се поддържаше в рамките на около 20 точки в полза на Рилски спортист в четвъртината. Домакините не допуснаха нито една грешна стъпка по пътя към осигуряването си на победата и второто място в крайното класиране след успех с 98:76.

Алън Арнет поведе колоната за Рилски с 16 точки. Джоузеф Лоусън и Майкълин Скот нанизаха по 13 точки, а Джон Флорвиъс и Крис Минков се разписаха с по 11.

Иван Спиров бе най-резултатен за Черно море с 25 точки. Марин Маринов наниза 13 точки, а Мартин Йорданов се отчете с 11 точки и 5 борби.