Никола Цолов отново кара в Еврокупа-3

Българският пилот във Формула 3 Никола Цолов се завърна в Еврокупа-3 през сезон 2024, като програмата му е за пет състезателни уикенда, които не съвпадат с програмата на Ф3.

Участието на Никола в Еврокупа-3 сезон 2024 започна вчера на „Спа”, където се провежда първият кръг. Заради лошото време квалификацията беше отменена и пилотите бяха наредени на стартовата решетка по класирането им от свободните тренировка. Но Никола не участва в тях, тъй като беше ангажиран с тестовете във Формула 3 в Барселона.

Никола Цолов завърши тестовете в Барселона на 16-то място

И тъй като беше без време, Никола беше пратен да стартира последен, но извади лош късмет и отпадна още в началото на почти наводнената писта, а малко по-късно пред колоната излезе кола на сигурността и надпреварата беше прекратена с червен флаг. Днес е втората квалификация и второто състезание на „Спа”.

Никола Цолов с точки в трето поредно състезание в Еврокупа-3

Програмата на Никола е за пет от осемте кръга: на „Спа”, в Алгарве (7-9 юни), на „Зандвоорт” (13-14 юли), на „Херес” (4-6 октомври) и в Барселона (8-10 ноември). Българският пилот пропуска стартовете на „Ред Бул Ринг” (17-19 май), на „Пол Рикар” (5-7 юли) и в Арагон (26-28 юли), тъй като те съвпадат с кръгове от Формула 3.

Никола Цолов завърши 19-и в основното състезание в Мелбърн

Във Формула Еврокупа-3 се използват шасита Татуус F3 T-318, като тези във Формула Регионал, но с по-голям аеро пакет, нов интеркулер на мотора и друг акумулатор. Колата тук е с 25 килограма по-лека в сравнение с Формула Регионал, а задвижването идва от двигател на Алфа Ромео-Аутотекника с мощност 270 конски сили. Еврокупа-3 и Формула Регионал се смятат за свързващото звено между Формула 4 и Формула 3.

Никола дебютира миналата година в петия кръг от сезона в Еврокупа-3 като на „Херес” спечели двете квалификации и записа най-бързите обиколки в двете състезания, в които завърши втори. В края на сезона той участва и в предпоследния кръг на „Рикардо Тормо”, където записа още една 9-о място. Така с 4 старта Цолов завърши 10-и в крайното класиране с 44 точки и собственоръчно осигури 5-ото място на GRS в отборите, като този сезон отново ще кара за същия отбор.