Берое нанесе първия удар във финалната серия с Монтана

Отборът на Берое поведе с 1-0 в серията за титлата в женското баскетболно първенство срещу Монтана. Възпитаничките на Албена Хубанова спечелиха първия мач от битката с с 87:72 (21:19, 20:11, 23:19, 23:23) в своята зала "Общинска".

По този начин старозагорки взимат преднина в серията преди втория мач, който ще се проведе още утре от 19:30 часа, отново в Стара Загора. Серията е във формат до три победи от пет мача.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Монтана показа доста добър мерник от далечно разстояние в началото на мача, като благодарение на успешни стрелби от тройката на Тая Робинсън и Борислава Денчева гостите дръпнаха с 4:8 след три минути игра. Тераник Батъл също се присъедини към своите съотборнички и реализира следващите четири точки в мача, за да може Монтана да поведе с 4:12. При така стеклите се обстоятелства домакините взеха прекъсване, като след паузата те показаха далеч по-добро лице и записаха серия от седем поредни точки, за да се доближат до своя опонент при 11:12. Момичетата на Албена Хубанова нямаха спиране и продължаваха да трупат точки на своя актив, след като поведоха при 15:12 чрез успешни изяви на Зубач и Маданкова. Баскетболистките на Преслав Пешев намалиха изоставането си до само две точки след края на първата четвърт, след като Валентина Горанова реализира тройка за 21:19.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Тройката на Горанова сякаш даде криле на северозападния тим, който продължаваше да играе силно и в началото на втората четвърт. Монтана започна частта със седем безответни точки и по този начин възстанови преднината си при 21:26 в своя полза. Домакините обаче сториха същото като в първия период и отвърнаха на щурма на съперника, за да изравнят резултата при 26:26 в средата на частта. Деана Стояновска и Николет Гилдей се погрижиха за това старозагорки да се сдобият с триточков аванс при 29:26. Монтана вече над пет минути нямаше отбелязан кош от игра, а пък за сметка на това Берое продължаваше да вдига разликата, която достигна пет точки при 31:26. Играта се накъса доста заради честите нарушения в последните минути от първото полувреме, но така или иначе Берое бе по-агресивен и вдигна дистанцията до двуцифрените измерения при 39:28. "Зелените" запазиха 11-точковата си преднина, като водеха с 41:30 на почивката.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Три минути след началото на второто полувреме почти нищо не се бе променило на паркета - Берое все още водеше с двуцифрена разлика при 46:34 в своя полза. Монтана не отстъпваше нито за момент и се опитваше да скъси своето изоставане, но до голяма степен неуспешно, тъй като домакините контролираха случващото се на терена - 50:40. В този момент обаче се стигна до решителна серия от седем поредни точки в полза на отбора на Берое, която осигури на домакините аванс от 15 при 57:42 към края на третата част. Веднага след таймаута Николина Зубач открадната една топка и сътвори кош и фал от другата страна за 60:42 в полза на "зелените". Авансът на заралии дори достигна 20 точки при 63:43, но Монтана сложи по-добър край на третата четвърт и след нейния финал изоставаше с 15 при 64:49.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последната четвърт започна доста интересно, тъй като Монтана съумя да съкрати дефицита си и да направи резултата 64:55 след две минути игра. Възпитаничките на Преслав Пешев станаха още по-агресивни, като домакините вече имаха извършени три отборни нарушения при 66:57. "Зелените" получиха нужната доза самочувствие след важни тройки на Жаклин Златанова и Николет Гилдей, като така домакините водеха със 74:62 с оставащи пет минути до финалната сирена. Деана Стояновска се зае с мисията да нанесе последния удар по посока своя опонент, като тя отбеляза шест поредни точки и така Берое крачеше уверено към победата при 84:68.

Николет Гилдей и Деана Стояновска (9 асистенции) нанизаха по 19 точки за победата на Берое. Николина Зубач допринесе с още 16 точки и 7 борби.

Тая Робинсън бе най-резултатна за Монтана с 21 точки, 5 борби и 8 асистенции. Тераник Батъл приключи с 15 точки и 7 овладени топки, а Янина Тодорова реализира 13 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЕРОЕ: Гергана Маданкова, Николет Гилдей, Николина Зубач, Деана Стояновска, Жаклин Златанова