Организаторите на полумаратона в Пекин разследват странния финал на състезанието

Организаторите на полумаратона в Пекин разследват обвиненията, че трима африкански атлети умишлено са позволили на звездния китайски бегач Хе Джие да спечели състезанието в неделя. Появиха се външни кадри, показващи Робърт Кетер и Уили Мнангат от Кения и Деджене Хайлу от Етиопия, които сочат към линията и забавят скоростта преди финала.

25-годишният китаец завърши с една секунда пред триото, което изравни второто място. Резултатът беше критикуван от някои китайски потребители на социалните медии.

Говорител на Спортното бюро на Пекин каза пред АФП, че разследват инцидента, добавяйки: “Ще обявим резултатите на обществеността, след като станат достъпни“.

Китайската спортна марка Xstep, която спонсорира събитието и има договор с He, каза пред китайския държавен вестник: “Ситуацията все още се потвърждава и проверява от множество страни. Допълнителна информация ще бъде съобщена възможно най-скоро. "

25-годишният атлет спечели злато в маратона на Азиатските игри през 2023 г. в Ханджоу и е рекордьор на страната си в дисциплината. Никой от бегачите не е коментирал инцидента.

Снимки: Gettyimages