Милан не се предаде в шестголово шоу със Сасуоло

Сасуоло и Милан завършиха 3:3 в изключително атрактивен мач от 32-рия кръг на Серия А. Андреа Пинамонти откри за "неровердите" още в 4-тата минута, а Арманд Лауриенте удвои шест минути по-късно. В 20-ата минута обаче Рафаел Леао върна едно попадение за Милан. Отново Лауриенте обаче се разписа в 53-тата върна двата гола аванс за домакините. Милан обаче не се предаде и отново намали резултата чрез Лука Йович в 59-ата минута, а в 84-тата Ноа Окафор възстанови равенството. Наставникът на гостите Стефано Пиоли започна с експериментален състав, а тимът му стартира много зле мача и инкасира два гола в първите десет минути, но през втората част с влизането на голяма част от титулярите отборът му можеше дори да спечели.

По този начин "росонерите" са вече на 13 точки зад лидера Интер, но при победа на "нерадзурите" довечера срещу Каляри, разликата ще се увеличи на 16 точки. Двата милански гранда ще се срещнат именно в следващия кръг, което означава, че Интер може да стане и математически шампион точно срещу големия си градски съперник, като дори хикс в "Дерби дела Мадонина" ще стига на тима на Симоне Индзаги, стига да спечели срещу сардинци. Неприятна новина за Пиоли ще е и наказанието на Малик Тиау, който днес си изкара жълт картон и няма да може да играе в миланското дерби.

С равенството днес Милан прекъсна серията си от пет поредни успеха в Серия А и вече ще трябва да мислят и за реванша с Рома в Лига Европа в четвъртък, като ще имат да заличават гол пасив. Сасуоло пък може да съжалява за двата пропилени гола аванс, като се намира в серия от четири поредни мача без успех, три поредни равенства и едва една победа в последните си 13 мача. "Неровердите" остават предпоследни в класирането и всяка точна е жизненоважна за отбора, а очевидно борбата за оцеляване до края на сезона ще е жестока.

Сасуоло по традиция се явява един от най-неудобните съперници на “росонерите”, като любопитното обаче е, че тимът се представя по-силно срещу Милан като гост и в последните четири мача на “Сан Сиро” има цели три победи. Като домакини “неровердите” имат далеч по-малка успеваемост и миланският гранд доминира напълно на "Мапей" (б.ред.- 5 победи и две равенства в последните седем визити), а последната победа за Сасуоло у дома срещу този противник е през далечната 2016 г. В предишната среща между двата отбора Милан все пак успя да прекъсне негативната серия като домакин срещу този противник и спечели с 1:0.

Наставникът на Сасуоло Давиде Балардини имаше проблеми със състава си, като с травми са Саму Кастийехо и Маркус Педерсен, а аут до края на сезона е голямата звезда на тима Доменико Берарди. Така атаката на “неровердите” водеше Андреа Пинамонти, подпомаган в задни позиции от Кристиан Волпато, Кристиан Торствед и Арманд Лауриенте.

Стефано Пиоло пък нямаше да може да използва контузения титулярен вратар Майк Менян, Матия Калдара, Пиер Калюлю и Томазо Побега. Така наставникът бе предприел цели седем промени в състава в сравнение със загубата от Рома с 0:1 в Лига Европа в четвъртък.

На вратата на Милан започна Марко Спортиело, а в центъра на защитата Симон Кяер бе предпочетен пред Матео Габия и партнираше на Малик Тиау. Алесандро Флоренци пък стартира отдясно вместо Давиде Калабрия. Изцяло нови бяха вътрешните халфове на тима, като днес от първата минута започнаха Ясин Адли и Юнус Муса. Лука Йович водеше атаката вместо Оливие Жиру, а зад него действаха Самуел Чуквуезе, заменил Кристиан Пулишич, както и Рубен Лофтъс-Чийк и Рафаел Леао.

Милан започна по-активно мача и изпълни бърз корнер, след който топката попадна на волето на Алесандро Флоренци, но шутът бе неточен. Още в следващата атака обаче Сасуоло откри рано-рано. Кристиан Волпато проби отдясно и центрира към Кристиан Торствед. Норвежецът пък чукна с пета топката към Андреа Пинамонти, който с хубав ножичен удар не остави никакви шансове на Марко Спортиело - 1:0 за Сасуоло. Малко след това последва нова добра възможност за "неровердите", но Арманд Лауриенте намери мрежата на Милан, но от външната страна. Гостите пък отговориха с опасен удар на Тео Ернандес, профучал покрай вратата на Андреа Консили.

Само шест минути след гола си, Сасуоло нанесе втори удар по Милан. Арманд Лауриенте напредна добре и се озова очи в очи с Марко Спортиело. Французинът стреля, а стражът успя да избие със сетни усилия. Топката обаче отново попадна в Лауриенте и той при добавката удвои - 2:0 за домакините. "Росонерите" опитаха да реагират светкавично, като четири минути по-късно Андреа Консили трябваше да спасява с вещина удар с глава на Малик Тиау. Малко след това Самуел Чуквуезе успя да се разпише, но попадението му бе отменено заради засада, като това решение бе потвърдено и от ВАР. Активизацията на Милан все пак даде резултат бързо и в 20-ата минута Рафаел Леао намали. Португалецът получи топката в наказателното поле, финтира защитник на домакините и с хубав удар с десния крак върна едно попадение за 2:1, като се разписа в трети пореден мач в първенството.

Темпото в мача продължи да бъде много високо и положенията не спираха. Четири минути след гола на Леао, Кристиан Волпато от домакините стреля опасно от дистанция, но Спортиело спаси. В 36-ата минута след корнер последва опасно разбъркване пред вратата на Милан, а стражът на "росонерите" трябваше да избива топката от връхлитащ футболист на домакините и имаше късмет, че тя не влетя в мрежата му. В самия край на полувремето гостите можеха да изравнят, но стражът на Сасуоло Консили отрази два мощни удара на Алесандро Флоренци и Тео Ернандес, а минутка по-късно отново французинът стреля опасно, но встрани от вратата.

Втората част също започна като първата - с по-активна игра на Сасуоло. Домакините се възползваха от грешките в защитата на Милан и успяха да вкарат ново попадение. В 53-тата минута Лауриенте получи добър пас в наказателното поле от резервата Грегоар Дефрел и с хубав удар с десния крак реализира втория си гол в мача за 3:1. Тук вече нервите на наставника на "росонерите" Пиоли не издържаха и той предприе тройна смяна, като пусна в игра Оливие Жиру, Тижани Райндерс и Матео Габия. Промените сякаш веднага оказаха положително влияние за Милан и гостите отново успяха да намалят резултата. В 59-ата минута Рафа Леао проби опасно отляво и опита центиране, което се получи като удар. Консили не реагира добре и изби топката в краката на Лука Йович, който с лекота намали на 3:2.

По-активната игра на Милан продължи. Опасен удар с глава на Оливие Жиру не бе толкова далеч от целта, а в 63-тата минута Самуел Чуквуезе успя да изравни с хубав диагонален удар, но попадението му, също както през първото полувреме, бе отменено заради засада. Петнадесетина минути по-късно Консили направи ново страхотно спасяване и отрази опасен удар на влезлия Кристиан Пулишич. Милан обаче не се предаде и продължи да натиска. Така се стигна до 84-тата минута, когато след изпълнение на корнер топката бе насочена с глава от Жиру към Габия, който пък отклони за още една резерва - Ноа Окафор, който от непосредствена близост изравни и направи 3:3. Буквално минута след това "росонерите" можеха и да поведат, когато Пулишич проби опасно и подаде към Жиру, който от удобна позиция стреля над вратата на Консили.

САСУОЛО (4-2-3-1): Консили; Толян, Ерлич, Ферари, Вити; Обианг, Болока; Волпато, Торствед, Лауриенте; Пинамонти

МИЛАН (4-2-3-1): Спортиело; Флоренци, Кяер, Тиау, Ернандес; Адли, Муса; Чуквуезе, Лофтъс-Чийк, Леао; Йович

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago