Дея спорт се спаси след нова драма срещу ЦСКА в Бургас

Отборът на Дея спорт (Бургас) се спаси и продължава борбата срещу ЦСКА в полуфиналните плейофи на Efbet Супер Волей. Играчите на Франческо Кадеду надделяха над "червените" след нова драма и 3:2 (13:25, 26:24, 27:29, 25:20, 15:11) в мач №3 от полуфинала помежду им, игран тази вечер в зала "Младост" в Бургас.

По този начин бургазлии, които са победители в редовния сезон, намалиха изоставането си в полуфиналната серия на 1-2 победи. Четвъртата и може би решаваща среща между двата тима е в петък (12 април) от 19,00 часа в зала "Христо Ботев" в столицата.

В началото на първия гейм гостите от ЦСКА бързо поведоха с 2:0 след грешка от сервис на Стефан Чавдаров от домакините и успешна контра на Тодор Вълчев. Двата тима продължиха равностойно до 8:6, след което разликата за "червените" нарасна до 11:6 след силен ас на Стойко Ненчев, контра блок-аут на Вълчев и грешка на Чавдаров от бургазлии. Това пък накара треньорът на Дея спорт Франческо Кадеду да вземе прекъсване. Независимо от това, преднината на ЦСКА стана 13:6 след грешки на разпределителя Георги Братоев и на Тодор Димитров. Играчите на Александър Попов запази предимството си и дори го увеличиха до 17:9 след нови грешки на Лукаш Мадалос и Тодор Димитров. Отлични блокади на Иван Михал и Християн Великов и 19:9. Два силни аса на Тодор Вълчев и 21:9. В крайна сметка ЦСКА спокойно спечели гейма с разгромното 25:13 след контра на Страхиня Бързакович.

На старта на втората част Дея спорт дръпна с 5:2, но ЦСКА веднага изравни за 5:5 след силни изяви на Християн Великов и Тодор Вълчев. Равенството се запази до 7:7, след което бургазлии отново поведоха с 10:7 след силна атака и блокада на Николай Учиков, който влезе в игра в края на първия гейм, и мощен ас на Валентин Братоев. Разликата набъбна до 13:9 след контра блок-аут на Учиков и прекъсване за Александър Попов и ЦСКА. Последва успешна блокада на Милослав Димов, който започна втория гейм, и 14:9. Постепенно "червените" успяха да намалят изоставането си до 14:15 след атака и две поредни блокади на Страхиня Бързакович. Нов блок, този път на Християн Великов и 15:15. Играта между двата тима беше напълно равностойна до 20:20, след което борбата за всяка топка и точка продължи до 24:24, но Дея спорт измъкна гейма с 26:24 след грешка на Бързакович от гостите и контра на Николай Учиков.

Дея спорт поведе с 2:0 в началото на третия гейм след силен ас на Валентин Братоев и отлична блокада на Николай Учиков, но ЦСКА моментално изравни за 2:2 след грешка на Лукаш Мадалос и контра блок-аут на Тодор Вълчев. Последваха по един миниобрат за всеки отбор, след което бургазлии излязоха напред с 6:4 след ас на Учиков и успешен блок на Милослав Димов. "Червените" отново изравниха при 7:7 след технично отиграване на Страхиня Бързакович. Домакините за пореден път дръпнаха при 12:9 след отлична атака и страхотен блок на Теодор Тодоров и фантастична единична блокада на Вальо Братоев. След прекъсването за Александър Попов и гостите, ЦСКА съумя да стигне до 15:15 след грешка на Лукаш Мадалос и нов ас на Тодор Вълчев. Технично пускане на Николай Учиков и контра блок-аут през центъра на Милослав Димов и нова преднина за бургазлии - 17:15. Играта продължи точка за точка до 21:19, след което армейците успяха да изравнят при 21:21 след поредна атака на Страхиня Бързакович и грешка на Лукаш Мадалос. Последва атака в аут на Учиков и 22:21 за ЦСКА. Аут на Вълчев и нова блокада на Милослав Димов и 23:22 за Дея спорт. Нов миниобрат и геймбол за ЦСКА при 24:23 след атака през центъра на завърналия се в игра Иван Михал и контра на Страхиня Бързакович. Успешна атака на Учиков и 24:24. Двата тима се "захапаха" в резултата до 27:27, но ЦСКА измъкна драматично гейма с 29:27 след атака през центъра на Стойко Ненчев и нова контра на Тодор Вълчев.

Домакините дръпнаха и в четвъртата част с 2:0, след което двата тима продължиха равностойно до 8:6 след сгрешен сервис на Стойко Ненчев от ЦСКА. "Червените" успяха да изравнят при 9:9 след грешка от сервис на Николай Учиков от бургазлии и контра от втора линия на Страхиня Бързакович. Блок-аут и силен ас на Лукаш Мадалос и 11:9 за Дея спорт. Разликата нарасна до 13:10 след блок на Георги Братоев, след което Александър Попов взе прекъсване за армейците. Въпреки това, последваха грешка в атака на Тодор Вълчев и нов блок на Георги Братоев и 15:10. Постепенно гостите успяха да стопят пасива си до 16:18 след атака на Тодор Вълчев и контра на Страхиня Бързакович. Дея спорт си върна преднината при 21:17 след атака в аут на Бързакович и бомбен ас на Лукаш Мадалос. В крайна сметка бургазлии задържаха предимството си и спечелиха гейма с 25:20 след мощна атака на Вальо Братоев, с което вкараха срещата в решителен тайбрек.

Решителната пета част стартира по-добре за домакините от Дея спорт, които поведоха с 4:2 след атака от втора линия на Валентин Братоев и отличен блок на Милослав Димов. ЦСКА веднага изравни за 4:4 след атака на завърналия се в игра Християн Великов и блокада на Стойко Ненчев. Бургазлии отново дръпнаха при 7:5 след атака в аут на Страхиня Бързакович от гостите и нова успешна блокада, този път на Вальо Братоев. Блок на Теодор Тодоров и 8:5. Атака в аут на Великов от "червените" и 9:5. Резултатът стана 11:6 след нови две силни атаки на Николай Учиков, което принуди Сашо Попов да поиска тайм-аут за ЦСКА. Армейците успяха да намалят до 11:13 след серия от сервиси на Страхиня Бързакович. Все пак, Дея спорт спечели тайбрека с 15:11 след силна контра от втора линия на Валентин Братоев и мача с 3:2, с което пък намалиха изоставането си в серията на 1-2 победи.

Най-полезни за Дея спорт станаха Валентин Братоев (4 блока, 2 аса, 45% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане - +8) и Лукаш Мадалос (1 блок, 3 аса, 48% ефективност в атака и 42% позитивно посрещане - +10) с по 19 точки за победата. Силно включване направи и Николай Учиков, който добави 14 точки (1 блок, 1 ас и 40% ефективност в атака - +6) за успеха.

За тима на ЦСКА Страхиня Бързакович заби 25 точки (3 блока, 3 аса и 46% ефективност в атака - +11). Тодор Вълчев реализира още 19 точки (1 блок, 3 аса, 48% ефективност в атака и 36% позитивно посрещане - +8), но и това не беше достатъчно за победа.