Левски взе реванш и изравни полуфинала след измъчен обрат срещу Нефтохимик

Отборът на Левски взе реванш и успя да изравни резултата срещу настоящия шампион Нефтохимик 2010 (Бургас) в полуфиналните плейофи на Efbet Супер Волей. Момчетата на Николай Желязков сътвориха много труден и драматичен обрат като гости на бургазлии и надделяха измъчено с 3:2 (27:25, 17:25, 22:25, 25:23, 15:10) във втората среща от полуфиналната серия помежду им, играна тази вечер в зала "Младост".

По този начин "сините" изравниха на 1-1 победи в серията, която се играе до 3 успеха от 5 мача. Третият двубой между двата тима е в сряда (10 април) от 19,00 часа в зала "Левски София" в столицата.

Началото на първия гейм на срещата беше напълно равностойно до 4:4, след което Левски поведе с 6:4 след силна атака от втора линия на Венислав Антов и контра блок-аут на Алехандро Торо. Домакините от Нефтохимик веднага стигнаха до 6:6 след сгрешен сервис на Майкон Морейра от гостите и пусната топка на разпределителя Светослав Станков. Шампионите дори дръпнаха с 8:6 след контра през центъра на Венцислав Рагин и аут на Торо, което пък накара треньорът на "сините" Николай Желязков да вземе прекъсване. Гостите успяха да изравнят при 9:9 след грешка от сервис на Георги Петров и атака в аут на Розалин Пенчев от бургазлии. Левски отново взе минимално предимство при 12:11 след две поредни атаки на Владимир Гърков. Играта продължи точка за точка до 16:15, след което играчите на Мартин Стоев направииха обрат за 18:16 след успешна атака на Иван Раич последвана от силна контра и отличен блок на Розалин Пенчев. Въпреки тайм-аута за Ники Желязков, разликата нарасна до 20:16 след нова блокада на Пенчев и ас тип "чекмедже" на Венци Рагин. "Сините" върнаха моментално две точки за 20:18 след атака на Торо и блок на Майкон Морейра. Гостите намалиха още до 21:20 след бомбен ас на Венислав Антов. Левски дори стигнаха до равенство при 22:22 след мощна контра на разпределителя Симеон Николов, което накара Мартин Стоев да поиска тайм-аут за Нефтохимик. Двата тима се "захапаха" и продължиха да се борят за всяка топка и точка до 25:25, но в крайна сметка Левски измъкна гейма с 27:25 след сервис в аут на влезлия като резерва за Нефтохимик Бранимир Грозданов и страхотен блок на Светослав Гоцев.

Нефтохимик реагира и в началото на втората част бързо дръпна с 4:0 след грешка в атака на Светослав Гоцев от гостите последвана от блокада на Красимир Георгиев, контра блок-аут на Розалин Пенчев и ас на Венци Рагин. Това пък накара Ники Желязков да поиска прекъсване за Левски. След това играта продължи точка за точка до 7:3, след което "сините" върнаха две точки за 7:5 след атака на Венислав Антов и нова контра на Симеон Николов. Шампионите си възстановиха предимството при 11:7 след контра блок-аут на Розалин Пенчев и аут на Антов от гостите. Постепенно Левски намали изоставането си до 14:15 след блокада на Майкон Морейра и силен ас на Владимир Гърков. Домакините веднага си върнаха преднината при 17:14 след успешна атака на Иван Раич и аут на Алехандро Торо от Левски, след което наставникът на "сините" Николай Желязков взе прекъсване. Резултатът стана 20:15 след страхотна блокада на Георги Петров и грешка на Торо от гостите. Последва технично пускане на Георги Петров и мощна контра от втора линия на Иван Раич и 22:15. Играчите на Мартин Стоев продължиха спокойно и спечелиха гейма с убедителното 25:17 след сгрешен сервис на Алехандро Тори, с което изравниха за 1:1.

Както първата, така и третата част стартира също напълно равностойно до 7:7, след което Левски успя да поведе с 9:7 след силен ас на Симеон Николов и отлична блокада на Алехандро Торо. Нефтохимик веднага изравни при 9:9 след сгрешен сервис на Николов и задържана топка на Торо от "сините". Шампионите дори дръпнаха с 11:9 след атака в аут на Венислав Антов от гостите и ас на влезлия като резерва Бранимир Грозданов, което пък накара Ники Желязков да поиска тайм-аут. Въпреки това, последва мощна контра през центъра на Венцислав Рагин и 12:9. Разликата нарасна до 14:10 след отлична единична блокада на Розалин Пенчев. "Сините" реагираха и върнаха две точки за 14:12 след успешна атака на резервата Кристиян Титрийски и блок на Майкон Морейра. Но след нови три поредни атаки на Розалин Пенчев, Нефтохимик си възстанови преднината и дори я увеличи до 17:12. Домакините задържаха предимството си до 21:16 след отлична блокада на Бранимир Грозданов. Левски съумя да стигне до равенство при 21:21 след атаки на Вени Антов и Алехандро Торо последвани от блокада на Светослав Гоцев и контраатака-пайп на Владимир Гърков. Нефтохимик, все пак, стигна до геймбол при 24:22 след нова силна атака на Иван Раич и успешна блокада на Красимир Георгиев. В крайна сметка шампионите затвориха гейма в своя полза при 25:22 след атака в аут на Гърков от Левски и поведоха с 2:1.

Още в първото разиграване на четвъртата част посрещачът на Нефтохимик Бранимир Грозданов получи аркада след тежък удар от съотборник и бе сменен от Георги Петров. Самият гейм стартира добре за бургазлии, които поведоха с 4:2 след атака на Иван Раич и отлична блокада на Розалин Пенчев. Последваха успешна атака на Владимир Гърков и блок на Майкон Морейра и 4:4. Равенството се запази до 7:7, след което домакините отново дръпнаха с 9:7 след две контри блок-аут на Иван Раич и Розалин Пенчев. Грешка на либерото на Нефтохимик Симеон Добрев и контра на Венислав Антов и 9:9. Шампионите за пореден път излязоха напред в резултата при 13:11 след нова атака на Пенчев и страхотен блок на Красимир Георгиев. Атака и бомбен ас на Венислав Антов и 13:13. Левски дори взе минимално предимство след чудесна единична блокада на Морейра - 14:13. Разликата леко нарасна до 17:15 след успешна контра на Антов. "Сините" задържаха преднината си до 20:18 след нов блок, този път на Светослав Гоцев. Резултатът стана 22:19 след силен ас на Антов, след което Мартин Стоев взе прекъсване за Нефтохимик. Това даде ефект и шампионите намалиха за 21:22 след поредна атака на Иван Раич и ас на Розалин Пенчев. Левски успяха да задържат аванса си и вкара срещата в решителен тайбрек след 25:23 след блок-аут на Венислав Антов.

В тайбрека Нефтохимик тръгна по-добре и поведе с 2:0 след поредна атака на Розалин Пенчев и блок на Краси Георгиев. Последваха три поредни успешни атаки на Венислав Антов и 3:2 за Левски. Играта между двата тима продължи равностойно до 5:5, след което бургазлии дръпнаха със 7:5 след силна контра на Георги Петров и страхотен блок на сърбина Стеван Симич, който влезе като резерва в края на четвъртия гейм. Две грешки на Иван Раич - една от сервис и една в атака, и 7:7. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за "сините" след блок-аут на Антов. Последва грешка в атака на Георги Петров от домакините и блокада на Симеон Николов - 10:7 и прекъсване за Мартин Стоев. Въпреки това, последва нов блок, този път на Светослав Гоцев и 11:7. Независимо от усилията на Нефтохимик, Левски спечели тайбрека с 15:10 след атака на Владимир Гърков, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за Левски стана Венислав Антов с 28 точки (5 аса! и 44% ефективност в атака - +15). Владимир Гърков добави 21 точки (1 блок, 1 ас, 51% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане - +7) за победата.

За домакините от Нефтохимик Розалин Пенчев заби 27 точки (5 блока!, 1 ас, 58% ефективност в атака и 61% позитивно посрещане - +13). Иван Раич реализира още 19 точки (1 ас и 44% ефективност в атака - +10), но и това не помогна за успеха.