Фейенорд отново унижи Аякс и записа рекордна победа в голямото дерби на нидерландския футбол

Фейенорд отново унижи големия си съперник Аякс и спечели с разгромното 6:0 дербито между двата отбора в 29-тия кръг от Ередивизи. Головете за ротердамци отбелязаха Игор Пайшао (34’, 67’), Янкубах Минтех (36’, 56’), Давид Ханчко (45+2’) и Куентин Тимбер (62’). Мачът премина при тотално превъзходство за домакините, които напълно надиграха безобразно слабия Аякс. Това бе исторически успех за Фейенорд, които никога не бяха печелили с шест гола разлика срещу големия си съперник. По-рано през сезона пък ротердамци спечелиха с 4:0 като гост мача между двата отбора в Амстердам.

Така Фейенорд записа вече 15 последователни срещи без загуба и пет поредни успеха вкъщи, като остава на второ място в класирането, на девет точки зад лидера ПСВ Айндховен. Аякс пък записа първа загуба от пет поредни мача и остава на 6-а позиция. Амстердамци записаха най-тежката си загуба от 74 години насам, като за последно са губили с 0:6 през далечната 1950 г., а това е и най-тежкото поражение за отбора в цялата история и в този формат на Ередивизи.

Първото полувреме премина изцяло под контрола на домакините, като в него те решиха всичко в мача.  Oще във 2-рата минута  Фейенорд създаде положение, като Сантиаго Хименес стреля опасно, но стражът на Аякс Херонимо Рули успя да избие в корнер. Натискът на домакините продължи, когато след корнер Келвин Стенгс стреля неточно с глава в аут в 28-ата минута. Три минути по-късно Хименес бе изведен сам срещу Рули, но аржентинецът успя отново да спаси. В 34-тата минута обаче стражът на Аякс нямаше какво да направи, като Янкубах Минтех изведе Игор Пайшао, който с техничен удар откри резултата.

Само две минути по-късно Фейенорд нанесе нов удар по съперника си. След грешка в защитата на Аякс Барт Новкюп нахлу отдясно и подаде към асистиралия за първия гол Минтех, който с удар с десния крак направи 2:0. В 38-ата минута Хименес пропусна още едно положение, като от воле стреля в аут. Тоталното превъзходство на Фейенорд продължи и в самия край на полувремето унижението за амстердамския гранд стана пълно. След изпълнение на корнер Новкюп пробва удар, топката рикошира и стигна до Хименес, който пробва ножичен удар. Топката обаче достигна до Давид Ханчко, който отблизо с глава направи 3:0 за Фейенорд.

Втората част продължи по абсолютно същия начин. В 56-ата минута Фейенорд вкара четвърти гол, когато Янкубах Минтех навлезе опасно в наказателното поле и със страхотен удар с левия крак вкара втория си гол в мача. Шест минути по-късно дойде и петото попадение в мача, когато след грешка в защитата на Аякс топката попадна в Куентин Тимбер, който с далечен шут направи Рули за пореден път безпомощен. Малко след това стражът на амстердамци трябваше да спасява нова ситуация, като успя да отрази удар на Томас Беелен.

В 67-ата минута обаче нещастните гости инкасираха още един гол. След разбъркване в наказателното поле на Аякс топката попадна в Игор Пайшао, който с бомбен удар и с помощта на горната греда направи 6:0 за втория си гол в мача. До края на срещата Фейенорд можеше да отбележи още, но ново попадение за ротердамци бе отменено заради засада, а Рули отново трябваше да се намесва.

Снимки: Imago