Нефтохимик със страхотен обрат срещу Левски в първия полуфинал

Шампионът Нефтохимик 2010 (Бургас) взе предимство срещу Левски София в полуфиналните плейофи на Efbet Супер Волей.

Момчетата на Мартин Стоев направиха страхотен обрат и се наложиха над "сините" като гости с 3:1 (15:25, 25:23, 25:18, 27:25) в мач №1 от полуфинала помежду им, игран тази вечер в зала "Левски София".

Така бургазлии поведоха в плейофната серия, която се играе до 3 успеха от 5 мача, с 1-0 победи. Втората среща между двата отбора е в неделя (7 април) от 19,00 часа в зала "Младост" в Бургас.

В началото на първия гейм домакините успяха да поведат с 5:3 след атака и отлична блокада на Венислав Антов. Разликата нарасна до 7:4 след силна контра на Антов. Преднината на "сините" стана 9:5 след атака в аут на Розалин Пенчев от Нефтохимик, което пък накара треньорът на шампионите Мартин Стоев да поиска прекъсване. Въпреки това, последваха ас на Антов и страхотен блок на Майкон Морейра и 11:5. Мощна контра на Владимир Гърков и 12:5. Играта между двата тима продължи равностойно до 14:7, след което последваха две успешни атаки на хърватския диагонал на шампионите Иван Раич и 14:9. Левски, обаче, моментално си върна двете точки след нови атаки на Венислав Антов и 16:9. Ас на разпределителя Симеон Николов - 17:9 и втори тайм-аут за Мартин Стоев и бургазлии. "Сините" запазиха предимството си до 21:12 след две поредни грешки на гостите, след което безпроблемно спечелиха гейма с убедителното 25:15 след блокада на Симеон Николов.

Втората част започна напълно равностойно до 12:12, като двата тима си размениха на няколко пъти за кратко водачеството в резултата. След това шампионите от Нефтохимик поведоха с 14:12 след поредна силна атака на Иван Раич и отличен блок на Красимир Георгиев, което пък принуди наставникът на Левски Николай Желязков да вземе тайм-аут. "Сините" съумяха да изравнят при 16:16 след сгрешен сервис на Краси Георгиев от гостите и контра на Владимир Гърков, но бургазлии веднага си възстановиха преднината при 18:16 след атака на Розалин Пенчев и грешка на Гърков от домакините. Разликата леко нарасна до 20:17 след нова контра на Иван Раич и второ прекъсване за Ники Желязков и Левски. Въпреки усилията на домакините, Нефтохимик успя да запази предимството си и затвори гейма в своя полза при 25:23 след бърза атака през центъра на Краси Георгиев и изравни за 1:1.

На старта на третия гейм шампионите от Нефтохимик бързо дръпнаха с 4:0 след атака на Розалин Пенчев, успешни контри на разпределителя Светослав Станков и Иван Раич и грешка на Светослав Гоцев от Левски. Разликата набъбна до 6:1 след ас на Станков, което накара треньорът на "сините" Николай Желязков да поиска прекъсване. Независимо от това, последва страхотна блокада на Пенчев и 7:1. Двата отбора продължиха равностойно до 13:8, след което "сините" намалиха изоставането си до 10:13 след атака на Венислав Антов и силна контра на Владимир Гърков. Бургазлии си възстановиха предимството при 17:12 след поредна атака на Иван Раич и контра на Георги Петров. Резултатът стана 19:13 след контра блок-аут на Розалин Пенчев. Преднината на Нефтохимик нарасна до 21:14 след атака в аут на Гърков от домакините, след което спокойно спечели гейма с 25:18 след сервис в аут на Гърков.

Както втората част, така и четвъртата стартира равностойно до 4:4, след което Левски дръпна с 6:4 след атака на влезлия като резерва Александър Къндев и грешка на разпределителя на Нефтохимик Светослав Станков. Играта продължи точка за точка до 9:7, след което последва контра блок-аут на Алехандро Торо и 10:7. Преднината на "сините" стана 13:9 след силна контра през центъра на Майкон Морейра. Шампионите успяха да стопят пасива си до 13:14 след мощна контра от втора линия на Розалин Пенчев и такава през центъра на Венцислав Рагин. След прекъсването за Николай Желязков и Левски, последваха ас на Иван Раич и нова контра на Пенчев и 15:14 за бургазлии. Разликата стана 18:15 след нови успешни контри на Розалин Пенчев. Постепенно Левски стигна до равенство при 21:21 след блокада на резервата Кристиян Титрийски и контра блок-аут на Владимир Гърков. Равенството се запази до 23:23, след което "сините" стигнаха до геймбол при 24:23 след контра на Титрийски. Блок-аут на Иван Раич и 24:24. В крайна сметка Нефтохимик измъкна гейма с 27:25 след страхотен блок на Красимир Георгиев и грешка в атака на Алехандро Торо от домакините, а с това и мача с 3:1.

Страхотен мач за Нефтохимик изигра Иван Раич, който заби 25 точки (1 блок, 2 аса и 54% ефективност в атака - +18) за победата.

Розалин Пенчев добави още 15 точки (2 блока, 41% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане - +6) за успеха.

За домакините от Левски Венислав Антов (1 блок, 1 ас и 58% ефективност в атака - +8), Майкон Морейра (4 блока и 85% ефективност в атака - +11) и Владимир Гърков (48% ефективност в атака и 63% позитивно посрещане - +1) реализираха съответно 16, 15 и 14 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за победата.