Лион съкруши Валансиен през втората част и 12 години по-късно достигна финала

Лион победи последния в Лига 2 Валансиен с 3:0 в полуфинален мач от Купата на Франция и се класира за последния мач на турнира. Попаденията за "хлапетата" паднаха през втората част, като Александре Лаказет се разписа на два пъти (51'-дузпа, 57'), а още едно попадение добави Гифт Орбан (75').

Така дванадесет години след триумфа си за Купата на Франция, Лион отново е на финал. По пътя си тимът отстрани още Понтарлие, Бержерак, Лил и Страсбург след дузпи. За трофея "хлапетата" ще спорят с победителя от другия полуфинал между Пари Сен Жермен и Рен.

Още в 6-ата минута Лион можеше да открие резултата, когато Ърнест Нуама стреля опасно с глава, но вратарят на Валансиен Жан Луше успя да избие. Пет минути по-късно "хлапетата" пропуснаха нов шанс, след като Орел Мангала получи добре подаване и стреля от границата на наказателното поле, но нацели страничния стълб на гостите. След тези две положения обаче Лион се затрудняваше до края на полувремето да създава чисти ситуации. Напротив, Валансиен успя да вкара гол в 39-ата минута чрез Кене Дюкуре, но попадението бе отменено след преглед с ВАР заради нарушение в началото на атаката.

В началото на втората част настъпи ключова ситуация в мача. Жофри Кюфо от гостите бутна в наказателното поле Александър Лаказет и реферът Стефани Фрапар отсъди дузпа, която бурно бе оспорвана от гостите. Съдийката бе извикана и от ВАР, но не промени решението си. Потърпевшият Лаказет изпълни дузпата и с бомбен шут не остави никакви шансове на стража на гостите - 1:0 за Лион.

Шест минути по-късно домакините сякаш решиха всичко в двубоя. Сиад Бенрама комбинира с Лаказет, който пое топката и със силен изстрел огорчи за втори път Жан Луше за 2:0 за хлапетата. До края срещата се доиграваше, но имаше време Лион да вкара още едно попадение. Резервата Раян Шерки навлезе опасно отляво и подаде към друг играч, появил се след почивкара - Гифт Орбан, който на празна врата реализира с лекота за 3:0. До края срещата окончателно се доиграваше, а феновете на "Групама Стейдиъм" ликуваха след последния съдийски сигнал.

Снимки: Imago