Пълен триумф за Етиопия при девойките на СП по крос кънтри

Първият старт от Световното първенство по крос кънтри, което се провежда в Белград, Сърбия на 30 март, бе на 6 км за девойките под 20 години и донесе пълен триумф на етиопския отбор. Няколко дни преди да навърши 16 години Марта Алемайо премина 6 км в „Парка на приятелството“ в сръбската столица за 19:28 и стана една от най-младите световни шампионки в атлетиката.

В последните 300-400 метра 15-годишната Алемайо се наложи над сънародничката си Асайеч Айчев, която е три години по-голяма от нея и завърши за 19:32.

Пълният комплект медали за Етиопия заформи Робе Дида с 19:38. Тя надбяга за бронза Шейла Джебет (Кения) – 19:45 и Диана Черотич (Кения) – 19:47.

До 14-о място в класирането атлетиките бяха само от Етиопия, Кения и Уганда, а Ели Шия (САЩ) бе първа извън африканските състезателки с 15-о място и време 20:50.

Европейската шампионка за девойки от Брюксел 2023 Инес Фитджералд (Великобритания) е 17-а с 21:10 и бе най-бързата европейка.

В отборното класиране логично Етиопия спечели с 12 точки пред Кения 28 и Уганда 48.